Alaptétel külföldi vezetők után kémkedni

2013.10.29. 22:50

Az amerikai hírszerzés igazgatója, James Clapper kedden a hírszerzési tevékenység alaptételének nevezte a külföldi vezetők utáni kémkedést.

Clapper a képviselőház hírszerzési bizottságában tartott meghallgatáson kijelentését megtoldotta azzal, hogy az Egyesült Államok szövetségesei ugyanezt teszik az amerikai vezetőkkel szemben, és azt állította, hogy mindez évtizedek óta így zajlik.

Az igazgató a hírszerzés alaptételeként említette a külföldi vezetők szándékainak kikémlelését. Így akarnak megbizonyosodni arról, hogy amit a szóban forgó vezetők mondanak, az megfelel-e annak, ami valóban történik. További célként említette annak meghatározását, hogy a szövetségesek politikája miként érinti az Egyesült Államokat.

James Clapper meggyőződését fejezte ki, hogy a szövetségesek hasonló módon kémkednek az amerikai vezetők iránt.

A meghallgatáson az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) igazgatója a terrorellenes harc fontos eszközének nevezte és védelmébe vette az ügynökség nemzetközi botrányt okozó és nagy vitát kiváltó kémkedési-lehallgatási tevékenységét.

Keith Alexander tábornok utalt arra, hogy az Egyesült Államok elleni, 2001. szeptember 11-i terrortámadások óta nem is volt hasonló terrorcselekmény az ország ellen.

A tábornok hamisnak nevezte a francia, spanyol és olasz lapokban megjelent állításokat arról, amelyek szerint az ügynökség mindhárom országban több tízmillió telefonbeszélgetést hallgatott le. Alexander azt állította, hogy a lehallgatásokat a partner hírszerzések végezték, és az adatokat ők adták át az illetékes amerikai hatóságnak.

Az ENSZ-székház is célpont volt

Barack Obama amerikai elnök a közelmúltban arra utasította a Nemzetbiztonsági Ügynökséget (NSA), hogy ne hallgassa le a New York-i ENSZ-székházat - közölte az amerikai kormány egyik illetékese.

A névtelenül nyilatkozó tisztségviselő részleteket nem árult el, és csak annyit mondott, hogy az Egyesült Államok nem folytatja az ENSZ-központ elektronikus megfigyelését.

Nem tudni, hogy az amerikai hírszerzés mit és kit hallgatott le az ENSZ főhadiszállásán, és azt sem tisztázott, hogy leállították-e az összes megfigyelt, ENSZ-nél akkreditált diplomata lehallgatását.

A Der Spiegel című német hetilap augusztusban az NSA volt informatikusa, Edward Snowden által kiszivárogtatott titkos dokumentumokra hivatkozva közölte, hogy az NSA-nek tavaly nyáron sikerült rákapcsolódnia az ENSZ videokonferencia-rendszerére, és feltörnie a titkos kódokat.