Recseg-ropog az ukrán komp
További Külföld cikkek
- Hűségesküt tett az Iszlám Államnak a szír férfi, aki több embert megkéselt Ausztriában
- Donald Trump kiadta az ukázt, de valami nem jól sült el
- Heteken át kínoztak, majd megöltek egy transznemű férfit New Yorkban
- Megmagyarázhatatlan halálesetek tartanak rettegésben egy indiai falut
- Halálos lövöldözés Brüsszelben, több metróállomást is le kellett zárni
Majdnem lehetetlennek tűnik, de még mindig nem kizárt, hogy Ukrajna alá fogja írni az EU-val a társulási szerződést a Keleti Partnerség szerdán kezdődő vilniusi csúcsán.
A találkozóra ugyanis elutazik Viktor Janukovics, így az ukrán elnöknek az utolsó pillanatig meg van a lehetősége, hogy az EU-tagság távoli előszobájának tekintett dokumentumot aláírja, amit most láthatóan jobban sürget az EU, mint Ukrajna. Igaz, az ukrán vezetés továbbra is hangsúlyozza EU-integrációs elkötelezettségét, és ebbe az irányba hajtják az ötödik napja folyó ellenzéki tüntetések is.
![000 Par7724770](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/518/5185/51855/5185588_7d94b676e14e4799569ab732712123c6_wm.jpg)
Megint elővették a narancsot
Első pillantásra az ukrán fővárosban megindult tüntetési hullám a 2004-es narancsos forradalomra emlékeztet: az ellenzék százezer embert vitt az utcára a hétvégén, hogy végleg „Európa felé fordítsa" Ukrajnát. Akkor az elcsalt elnökválasztás – amelyen a „moszkovita” Viktor Janukovicsot hozták ki győztesnek az „európai” Viktor Juscsenkóval szemben, ám a tüntetések nyomán megismételt választással végül Juscsenko lett az államfő – most a társulási szerződés aláírásának elodázása vezetett tüntetéshez.
A bebörtönzött exkormányfő, Julija Timosenko mögött álló Batykivscsina (Haza) párt ügyvezetője, Arszenyij Jacenyjuk szerint Janukovics Moszkva kezére játssza Ukrajnát, a maga számára biztosítva a bábállam vezetői posztját. Jacenyjuk már most a 2015-ös választások elcsalásáról szólt, majd közölte: a Batykivscsina aláírásgyűjtésbe kezdett, Janukovics elmozdításának érdekében.
Jön Klicsko
A hétvégi tüntetések után hétfő éjszakára ezer ember maradt a Függetlenség téren és az Európa téren, ahol a rendőrség kisebb összeütközésbe is keveredett a tüntetőkkel. A beszámolók szerint azonban a tereken inkább fesztiválhangulat uralkodik: az ellenzéki sátortáborok mellett hangos zene szól, a támogatók ételeket osztanak, bár a a hétvégihez hasonló tömeg nem gyűlt össze.
![2013-11-26T133607Z 143520469 GM1E9BQ1NXF01 RTRMADP 3 UKRAINE-EU](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/518/5185/51856/5185624_1974bf852d0608af85942e64f386852a_wm.jpg)
Utcára vonultak az egyik kijevi egyetem diákjai, bízva abban, hogy más hallgatók is csatlakoznak. Szerdára két órás általános sztrájkot szerveznek a diákok. Eközben Ternopolban is több ezer diák tüntetett az EU mellett.
Jacenyjuk mellett aktívan szerepel a tüntetéseken az ultranacionalista, de szintén EU-párti Szvobodát vezető Oleg Tyahnibok – pártja a tavalyi választáson már 37 képviselőt juttatott a 450 fős Radába –, és az UDAR – a mozaikszó ütést jelent –, amelyet Vitalij Klicsko vezet. A nehézsúlyú profi bokszvilágbajnok kedden is felszólalt a tüntetők előtt, az EU-integráció mellett érvelve. „Ukrajna Európa! Aki nem képes az integrációra, az csak veszíthet” – mondta a korábban Kijev polgármesterségéért is ringbe szállt, ám alulmaradt sportoló, aki azonban egyre komolyabb tényező, miután pártja bejutva a parlamentbe 42 mandátumot szerzett.
![Vitalij Klicsko szemközt a rohamrendőrökkel](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/518/5185/51855/5185502_ec0fffcd069ab3a1b4c841a5448ffc4b_wm.jpg)
„Csakhogy most az az ellenzék és a kormány ugyanazt akarja: EU-integrációt, így Janukovics az esti beszédében akár meg is köszönheti a támogatást” – mondta Dmitrij Vidrin. Az ellenzéki képviselőségtől az államfői tanácsadóig tartó utat bejárt politológus szerint tehát nincs elvi különbség a két oldal között, csupán arról van szó, hogy a kormány rosszul kommunikált, amikor az ország hosszabb távú érdekeinek védelmében lelassította a közeledést.
A magát is EU-pártinak valló Vidrin úgy véli valóban alaposan meg kell vizsgálni a várható gazdasági következményeket. Időre van szükség, hogy az európai előírások érvényesüljenek, például a nehéziparban, hogy alkalmazkodni tudjanak a szabadkereskedelmi zóna megvalósulásával még jobban megnyíló európai piac követelményeihez.
Esély öt és 50 százalék között
Vidrin szerint a szerződés aláíráshoz a tüntetések nyomán egy új kijevi feltétel is bejöhet: a vízummentesség megvalósítása. Ukrajnába az EU-ból vízum nélkül lehet bejutni, míg az ukrán állampolgárok könnyebbsége csak annyi, hogy vízumuk ingyenes. „Többször kint voltam a tüntetéseken, nem hallottam, hogy a tömeg a szabadkereskedelmi zóna létrehozását követelte volna. Azt viszont annál inkább, hogy szabadon utazhasson Európába” – mondta a politológus, aki egyébként „valamivel ötven százalék alatt” becsüli annak esélyét, hogy a csütörtöki vilniusi csúcson aláírják a felek a dokumentumot.
![000 Par7723498](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/518/5185/51856/5185606_2c7f561812605cb1b4bf75144154872a_wm.jpg)
„Nagyon furcsa lenne, ha végül erre sor kerülne, de hát soha ne mondd, hogy soha. Az esélye legfeljebb öt százalék” – öntötte jóval pesszimistább számokba a maga előrejelzését Mihail Pogrebenszkij. A kijevi politológus szerint persze nem azért, mert nem sikerült rendezni Julija Timosenko sorsát. A tavaly hét évre elítélt kormányfő az ítélet szerint hatáskörét túllépve írta alá 2009-ben Vlagyimir Putyinnal az ukrán bíróság szerint kárt okozó gázszerződést, Brüsszel azonban inkább Janukovics politikai bosszújának tartotta, hogy börtönbe került az elnökválasztáson alulmaradt ellenzéki politikus. Korábban az EU a szerződés aláírásának előfeltételének tekintette Timosenko szabadon engedését, vagy legalább elengedését külföldi gyógykezelésre, Németországba.
Moszkvával kéne egyezkedni
„Eleve nem ez volt a fő kérdés, és most pedig már úgy tűnik, formálisan sem követeli Brüsszel Timosenko kiengedését” – vélte a politológus, aki szerint az is csak a felszínen látszik fontos kérdésnek, hogy ad-e az EU kompenzációt Ukrajnának azért, mert a szerződés aláírásával veszteséget kell elszenvednie Oroszországban, ahonnan kiszorulhatnak az ukrán élelmiszerek és fémipari termékek..
![000 Par7724530](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/518/5185/51855/5185534_c585303a068600ae862a16a383fa2750_wm.jpg)
Az ukrán kormány ugyanis arra hivatkozva függesztette fel az aláírás előkészítését, hogy nem sikerült megállapodni az összegben (az ukrán sajtó szerint 20 milliárd dollárról volna szó). Az EU bővítési biztosa azonban a Kommerszantnak elmondta: nem is folytak ilyen tárgyalások. Stefan Füle csak két – történetesen egy acélipari és egy élelmiszeripari – cégre vonatkozó kompenzációs kérdésről tudott.
„Na és, ha kapna Ukrajna 20 milliárd dollárt? Az fél év alatt elfolyna, és az ország ott volna, ahol eddig, csak ürügy, hogy a tárgyalás emiatt akadt volna meg. A fő ok az, hogy nem lehet Moszkva érdekeit figyelmen kívül hagyni Ukrajna európai integrációs törekvéseikor” – összegzett Pogrebinszkij. A politológus úgy látja, Oroszországnak bőven van eszköze az irány befolyásolására: végső soron még a Timosenkóval aláírt gázszerződés felülvizsgálata is szóba kerülhet, amit Kijev régóta szorgalmaz, eddig hasztalanul. Kevésbé vonzó, de elvi lehetőségként ott van az orosz-kazah-belarusz Vámszövetséghez (TSZ) való csatlakozás lehetősége is.
Timosenko már nem téma
„A TSZ-be való belépés lehetőségét nem is vizsgálja a kormány. Mi továbbra is az EU-hoz való közeledést részesítjük előnyben” – tudatta azonban Alekszej Plotnyikov. A kormánytöbbséget adó Régiók Pártja (PR) korábbi parlameni képviselője elmondta, hogy jelenleg nem is zajlanak közvetlen tárgyalások Oroszországgal. Nem vetődött fel a gázszerződés felülvizsgálata sem. „Az EU képviselőivel tárgyalunk, csütörtökig. Ha péntek reggelig sikerül megegyeznünk, akkor lesz aláírás Vilniusban – mondta a nemzetközi közgazdaságtannal foglalkozó szakember. Plotnyikov megerősítette, hogy kompenzációról tárgyalnak az EU-val, méghozzá és az összeg nem csekély: az ukrán termelés átalakítása az európai sztenderdeknek megfelelően kilenc év alatt 160 milliárd eurót emésztenek fel, állítja Plotnyikov.
Ez évi csaknem 18 milliárd euró azaz a nominálisan számított éves ukrán GDP 15 százaléka. „Ehhez nyilván segítségre van szükségünk az EU-tól is” – mondta az ukrán parlament gazdasági bizottságának korábbi elnökhelyettese. Felhívta a figyelmet a már most érzékelhető orosz szankciók miatti veszteségekre is: ez szerint augusztustól mostanáig hárommilliárd euróra rúg, amit Plotnyikov szerint szintén kompenzálni kellene. (Tavaly Ukrajna teljes exportja Oroszországba 17 milliárd euró volt, míg onnan 20 milliárd euró értékben importált.)
A politikus megerősítette, hogy az elmúlt héten már nem vetették fel az EU diplomatái Timosenko mielőbbi szabadon engedését.
Hogy az aláírásra azért mégsem lehet számítani, azt jelezte Janukovics kedd esti nyilatkozata: eszerint az elnök a Keleti Partnerség vilniusi találkozóján szorgalmazni fogja, hogy a szerződés végleges kidolgozásához vonják be Oroszországot is. A háromoldalú tárgyalással Janukovics szerint el lehetne elkerülni, hogy a társulási szerződés miatt feszültség keletkezzen Moszkva és Kijev között.
Ketté szakadt kompország
A 47 milliós, egyharmadrészt orosz anyanyevűek lakta Ukrajnát több, mint egy évtizede feszíti látványos ellentét, ami jól kitapintható különbséget jelez az ország keleti, oroszajkúak lakta része és a Nyugati, illetve a középső régiók között: az Unian hírügynökség által közölt felmérés szerint a lakosság 39 százaléka támogatná az EU-val való szerződést, 37 százalék a TSZ-t, 24 százalék bizonytalan. Ám az ország nyugati részén – amely egyúttal a Batykivscsina és kisebb részben a vele szövetséges, ultranacionalista Szvoboda hátországa – az EU támogatottsága 69 százalék, keleten viszont csak 15. Fordítottan ugyanez igaz a TSZ-re is. A középső rész a fővárossal együtt kiegyenlítettebb, csekély EU-párti túlsúllyal. A társulási szerződést az EU és Oroszország között ingó Ukrajnában előszeretettel tekintik az EU-tagság felé vezető út első evezőcsapásának. Igaz, a dokumentum nem tesz utalást a csatlakozásra, így se távlati menetrendet, sem erre vonatkozó politikai ígéretet nem tartalmaz.