Fogynak a barikádok Kijevben

2013.12.10. 14:21

A zűrös hétfő után nyugodtan telt az éjszaka a kijevi Függetlenség téren (Majdan), ahol három hete zajlik a kormányellenes tüntetés, miután az ukrán vezetés úgy döntött, hogy nem írja alá a társulási szerződést az EU-val.

A belvárosban a rendőrség a Majdanon kívül felszámolta a legtöbb barikádot, kiszorítva a tüntetőket. Az elnöki adminisztráció és a kormány székháza előtti akciók lényegében komolyabb összeütközés nélkül zajlottak le. A kormányzati negyedben a barikádokat keddre rendőrkordonok váltották fel.

Helyszíni tudósítónk ezerfősre becsülte azt az ellenzéki menetet, amely délelőtt indult el a Sevcsenko kerületi bírósághoz, ahol ma várnak ítéletet több őrizetbe vett tüntető ügyében. A bíróság előtt a Szvoboda pártot képviselő több tüntető verekedésbe keveredett a biztonságiakkal, sőt, ügyészekkel is. A zűrzavar miatt a előzetes letartóztatásban lévők ügyének tárgyalását áttették péntekre.

Attak helyett kifárasztás

A tiltakozások központját adó főtér barikádjai azonban érintetlenek. Nehézséget inkább az éjszaka lehullott hó okoz, amit a téren lévő ellenzéki sátortáborok lakói takarítottak el. Kedden a tér felé vezető minden utat lezárt a rendőrség, ami arra utal, hogy támadás helyett a rendfenntartók a tiltakozók kifárasztására játszanak, hiszen a blokáddal elzárják az élelmiszer és tüzifa utánpótlásának útvonalait. A Majdanon néhány száz tüntető maradt hajnalra, napközben a tiltakozók számát kétezerre becsülte a Reuters. helyszíni tudósítónk szerint estére is pár ezer ember maradt a téren, amely könnyen átjárható. A színpadon továbbra is váltják egymást a felszólalók és a zenekarok.

A rendőrség ígéretéhez híven nem kezdett bele a téren lévő tüntetők kiszorításába. Az ellenzék azonban továbbra is tart az attaktól, különösen azután, hogy a belügyi erők újabb speciális egységei érkeztek a fővárosba. Nem rohamozta meg a rendőrség az éjszaka a kijevi városházát sem, amely két hete az ellenzéki megmozdulások logisztikai központjaként szolgál. Igaz, itt kedd reggelig néhány órára megszűnt az áramellátás.

Elnökök, egymás közt

Kedden délután megkezdődött a konzultáció Viktor Janukovics elnök, és három elődje között. Leonyid Kravcsuk, Leonyid Kucsma és Viktor Juscsenko mellett a tegnapi tervek szerint az ellenzék képviselőit is meghívták volna – Arszenyij Jacenyjukot a Julia Timosenko mögött álló Batykivscsinától, Vitalij Klicskót az UDAR-tól és Oleg Tyahnibokot a Szvobodától – ám erre végül nem került sor.

Pedig az ellenzék annak ellenére kész lett volna megjelenni a megbeszélésen, hogy hétfőn a Nemzetbiztonsági Szolgálat kommandósai berontottak a Batykivscsina székházába és onnan számítógépeket vittek el.

Az ország első elnöke, Leonyid Kravcsuk a Janukoviccsal való találkozó után közölte: szerdára a tervek szerint kerekasztaltárgyalás indul meg az ellenzék és a kormány között.

Janukovics békülékeny

Az államfő a találkozó után közölte, hogy mielőbb szabadon kell engedni azokat az őrizetben lévő tüntetőket, akik ellen nincsenek súlyos vádak. „Beszéltem tegnap a főügyésszel, azt hiszem, sokakat már ma kiengednek” – írta a Kommerszant ukrajnai kiadása. Az elnök azzal is az ellene tüntetők megbékítésére törekedett, hogy kijelentette: a rendőrség is követett el jogsértéseket november 30-án, amikor a Majdanon lévő tüntetők oszlatásába kezdett. (A történtek nyomán lemondott Kijev rendőrkapitánya is.)

Kedden Catherine Ashton, is az ukrán fővárosba érkezett. Az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője délután négykor megkezdte a tárgyalást Janukoviccsal.

Az EU kijevi képviseletének bejáratát egyébként kedden száz tüntető állta el: ők azonban nem az ellenzék, hanem a kormánypárt támogatói – az ellenzék szerint fizetett aktivistái, bár ez a vád kölcsönös –, akik angol nyelvű szórólapokat osztogattak, amelyek szerint az EU törvénytelenül akar nyomást gyakorolni az ukrán vezetésre. Helyszíni beszámolók szerint a sportos testalkatú tüntetők láthatóan jól felkészülten állták el a fő és biztonsági bejáratát az épületnek. Az EU képviseletéről hívták a rendőrséget, ám végül csupán három járőr jelent meg, akik jobb híján elbeszélgettek a tüntetőkkel.

Márciusban újra kezdi

Janukovics az elődeivel folytatott megbeszélés után kijelentette: országa továbbra is az EU-integrációt tekinti elsődleges céljának. Ez azonban elképzelhetetlen anélkül, hogy „Ukrajna helyreállítsa jó kereskedelmi kapcsolatait Oroszországgal” – ídézte az elnököt a Reuters. Janukovics közölte: reményei szerint márciusban végül sor kerülhet az EU-val a társulási szerződés aláírására.

Janukovics szerint szerdán Szergej Arbuzov kormányfőhelyettes vezetésével delegáció utazik Brüsszelbe, a szerződés végleges kidolgozására. (Igaz, korábban José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke közölte: a szerződés szövegéről nem kíván tárgyalni, legfeljebb az életbeléptetés menetén lehetne módosítani.)

Moszkva sem hallgat

Kedden délben a Majdanra érkezett Victoria Nuland. Az európai és eurázsiai ügyekért felelős amerikai külügyi államtitkár a tér mellett lévő Szakszervezetek Házában – jelenleg az ellenzék egyik szervezőkozpontjaként szolgáló épületében – a három ellenzéki vezetővel tárgyal. A Majdanra a múlt héten a német külügyminiszter, Guido Westerwelle is kilátogatott. Ehhez képest a kijevi orosz nagykövet meglepően nagy csendben volt a tüntetések heteiben. Mihail Zurabov hallgatását neheztelve fogadta az orosz törvényhozás is, amely kedden egy Ukrajnával kapcsolatos állásfoglalást fogadott el. Ebben az orosz parlament tiltakozik az Ukrajnára „törvénytelenül nyomást gyakorló” EU keleti politikája ellen.

„Talán nem lett volna haszontalan aktívabban hangoztatni az orosz álláspontot, de ezt most megteszi a duma. Hogy Zurabovnak mennyire sikerül megfelelően képviselnie az orosz érdekeket, azt majd eldönti az idő” – idézte a Newsru.com Leonyid Szluckijt. Az orosz parlament FÁK-ügyekben illetékes bizottságának elnöke szerint a várható parlamenti határozat igen karakteres lesz. A dokumentumot az Európa Tanácsnak és az ENSZ-nek is megküldik. Eközben az Európai Parlament saját határozatát fogalmazza, amelyről a tervek szerint szerdán szavaznak Strasbourgban. Az EP vitanapján Stefan Füle, az EU bővítási biztosa elmondta: a társulási szerződés aláírása után az IMF hitelek mellett a közösség is kész anyagilag segíteni az  modernizációs programokat. Kijev szerint mindez tíz év alatt 160 milliárd eurós terhet ró az országra, amelynek vásárlóerő-paritáson számított GDP-je 340 milliárd dollár. Az EU szerint teljesen megalapozatlan a 160 milliárdos tétel.

Gáz, gáz, gáz

Az EU-társulási szerződés aláírásától Viktor Janukovics minden bizonnyal Vlagyimir Putyinnal folytatott tárgyalásai nyomán állt el, legalábbis egy időre. (Janukovics keddi nyilatkozata, amely szerint a társulási szerződést az EU-val márciusban kész aláírni, taktikai része is lehet a Moszkvával zajló tárgyalásoknak. Ugyanígy, a Kremllel folyó megbeszélések és az orosz kapcsolatok fontosságának hangsúlyozása jól jön a Brüsszellel folytatandó alkudozásokkor, amikor Janukovics a társulási szerződésről, és kedvezményes hitelekről tárgyal.)

Az orosz elnök korábban már utalt arra, hogy Ukrajna számára nehezebben elérhetővé válnak az orosz piacok az EU-hoz való közeledéssel. Nem hivatalosan az Ukrajnának szánt földgáz árának csökkentésére tehetett ígéretet, igaz, azzal a feltétellel, ha megvalósul az az ukrán-orosz konzorcium, amely révén az orosz fél résztulajdonosává válhat az Oroszországból az EU-ba tartó, Ukrajnán áthaladó gázvezeték-hálózatnak. Ettől azonban mindeddig elzárkózott az ukrán fél, épp ezért is merült fel az Ukrajnát elkerülő gázszállítási útvonal, a Déli Áramlat terve, amelynek építése azonban egyre tolódik, költségei egyre emelkednek és szakértők szerint gazdaságilag nem is fog megtérülni. Janukovics kedden kijelentette: Ukrajna a közép-európai országoknál is drágábban vásárol orosz gázt, de az orosz fél most márhajlandó az árcsökkentést is megfontolni.

Kedden a Gazprom központjában tárgyalt az ukrán kormányfő helyettese, Jurij Bojko. Az ukrán energetikai miniszter, Eduard Sztavickij szerint ennek nyomán sor kerülhet a 2009-ben Julija Timosenko és Vlagyimir Putyin között létrejött gázszerződés módosítására. (Az ukrán exkormányfőt épp emiatt, a bíróság szerint az ukrán gazdaságnak nagy kárt okozó szerződés miatt ítélték el tavaly hét évre. Moszkva mindeddig elzárkózott a szerződés módosításától.)

Az állami Naftogaz Ukraini kétmilliárd dollárral tartozik a Gazpromnak. A múlt héten a két fél megállapodott arról, hogy az október-novemberben esedékes részletet Kijev csak tavasszal fogja törleszteni. Ennek nyomán továbbra is a leszállítás után, a következő hónap elején fizethet az ukrán állami cég az orosz földgázért, noha a szerződés eredetileg lehetővé teszi, hogy a fizetés elmaradása esetén az orosz fél a továbbiakban előre kérje a vételárat a gáz leszállításához.

Jégpálya kell, nem tüntetés

A város vezetéséért felelős Alekszandr Popov hozzájárulásával december 15-étől március 15-ig jégpályát hoznának létre a Majdanon. Erre idén kerülne először sor, és a megbízott cég 2016-ig felelne a korcsolyapálya működtetéséért. A tervre hivatkozva már a tüntetések első napjaiban el akarták távolítani a tiltakozókat, akik kétszer is visszafordították a munkálatok megkezdésére érkezett teherautót. Popov szerint szükség lenne rá, hogy a rendőrség biztosítsa a helyszínt a terv megvalósításához. A városvezető már korábban is sajnálkozott amiatt, hogy a tüntetések megakadályozták a tér ünnepi felékesítését. Szerinte már nem készülhet el az a hatalmas, fémszerkezetre épült műfenyő sem, amit a tüntetők részben a barikádok megerősítéséhez használtak fel. Igaz, a műfenyő nagy része áll: a tiltakozók arra húzták fel kormányellenes molinóikat.