Küszöbön áll Irakban a polgárháború
További Külföld cikkek
-
Az ausztrál kormány egy időre megtiltja a külföldieknek a lakásvásárlást
- Amerikai nehézbombákkal gazdagodott Izrael
- Nemzetbiztonsági rémálomra figyelmeztetnek Elon Musk ügynöksége miatt
- Szamarakat festettek át zebrára egy kínai állatkertben, hogy odacsalogassák a látogatókat
- Meggyilkolták a világ első nyíltan meleg imámját Dél-Afrikában
Az amerikai és európai diplomaták a leggyűlöltebb rémálmaik valóra válását élhetik meg: miután elfogadták, hogy kezelni nem, csak elszigetelni tudják a szíriai polgárháborút, az szépen átkúszik a porózus határokon, tűzfészkekké változtatva Észak-Libanont és Észak-Irakot.
Samuel Huntington a kilencvenes évek nemzetközi politikai sikerkönyvében a civilizációs különbségekben találta meg a politikai nézeteltérések okát. Ehhez képest most az iszlám világ nem a keresztényekkel vagy a zsidókkal áll haragban, hanem önmagával: két felekezete, a szunniták és a síiták szélsőségesei exportálják egyik országból a másikba 1400 éve folyó belháborújukat.
Egy egész város lett az al-Kaidáé
A hétvégén a véres összecsapásokhoz hozzáedződött Irakban is meglepő esemény történt: A nemzetközi al-Kaida-hálózathoz kapcsolható „Irak és a Levante Iszlám Állama” (Islamic State of Iraq and the Levant – ISIL) felkelő csoport elfoglalt egy háromszázötvenezres várost.
![Az ISIL által közreadott videó egy képkockáján feltételezhetően a milícia fegyveresei gyakorlatoznak](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/534/5349/53491/5349146_c6a72e5a3191673ac0afff203d6929cc_wm.jpg)
A Fallúdzsát megszálló fegyveresek számáról és felszereltségéről egyelőre nincsenek pontos adatok, de azért nem kell egy Sztálingrád-méretű ostromot elképzelni, ilyenkor rendszerint nem a Nép mozdul meg, hanem legfejebb egy-kétszáz mudzsheddin veszi be magát a kormányzati épületekbe és a laktanyákba. A puccsszerű rajtaütést valószínűsíti az áldozatok száma, melyet 100 körülire tesznek.
Az al Dzsazira helyszíni tudósítása szerint az ISIL hétfőn is szilárdan markában tartotta a városközpontot, harcosai a zsákmányolt rendőrségi és katonai járműveken cirkálnak. Több szemtanú is megerősítette, hogy a kocsikon az Al-Kaida fekete zászlója lobogott. A városban egyelőre nincs ostromállapot, a fegyverek ropogása inkább a Bagdadba vezető autópálya környékéről hallatszik.
A Fallúdzsa elfoglalásához rádásul egy ötven kilométernyire kirobbant felkelés vezetett. December legvégén az iraki szunniták bázisterületének számító Anbar tartomány fővárosában, Ramádiban robbant ki fegyveres zavargás. Akkor a kormányerők azt jelentették, hogy sikerült elfojtani a tucatnyi halálos áldozattal járó megmozdulásokat, azonban ez olyannyira nem volt igaz, hogy a forrongás átterjedt a szintén az Eufrátesz partján lejjebb fekvő Fallúdzsába.
A katonák csak kísérőnek mennek
A kormányerők eddigi hadmozdulatai inkább az Anbar tartományban régóta jelen lévő al-Kaida ellen irányultak. Vasárnap már az első légitámadást is végrehajtották Ramádi ellen, ahol lebombázták a légelhárító ágyúkat (!), továbbá 22 katonát és 12 civilt. A „sebészi pontosságú” bombázásokról készült katonai felvételeket az al Dzsazirának is megmutatták.
Egy állam erőszakmonopóliumának látványos szétesése mindig szokatlan az európai szemnek. Azonban Irakban a fegyverek feletti állami fennhatóság 2003, az amerikai invázió óta nem igazán működik. A szövetségesek ugyanis a Husszein-rezsim bukása után elharapódzó káosz ellen semmilyen általuk kreált kormányzatot nem tudtak szembeszegezni, ezért végül a helyi törzsek segítségével tudták úgy-ahogy konszolidálni az országot.
![Fallúdzsából menekülő szunnita férfi ráz kezet egy iraki katonával Falludzsa határában](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/534/5349/53491/5349164_724873a5ddce46e1617c33a34c6a3b2d_wm.jpg)
Ezért tökéletesen érthető, hogy Núri el-Máliki miniszterelnök hétfői tévébeszédében a törzsi vezetőket noszogatta, hogy „söpörjék ki együtt a szélsőségeseket a városból”. Az állam és a helyi erős emberek összefogása azonban csak Ramadáiban megy olajozottan, hiszen a Guardian arról számol be, hogy Fallúdzsában az elégedetlen helyi törzsek is az iszlám milicisták mellé álltak.
Vallási köntösbe burkolt olajvezeték
A polgári áldozatok számát figyelemmel kísérő brit Iraqi Body Count szervezet éves jelentése kimutatja, hogy 2013 volt az elmúlt öt év közül a legvéresebb. Csaknem 9500 civil halt meg erőszakos cselekményekben, ráadásul pont az év végére csúcsosodott ki az erőszak. "Az elmúlt hat hónapban egész családokat mészároltak le álmukban, vagy zarándoklat közben" – állapítja meg a jelentés.
Ha valakinek a térképre nézve Szíria jut eszébe, akkor nem téved nagyot. A si'íta-szunnita megosztottság itt is jelen van, előbbiek a lakosság 65 százalékát, utóbbiak pedig 35 százalékát teszik ki. A két irányzat helyi konfliktusai – amit szépen átszínez még a többségében szunnita kurdok nemzetiségi elkülönülése is – az iszlám kezdeteire mennek vissza. Hogy mást ne mondjunk, Alit, a sí'ita irányzat alapítóját is az iraki Kúfa mecsetjében sebezte halálra gyilkosának mérgezett pengéje.
![Fehér zászlókat lengetve temetik egy, a hétvégi harcokban meghalt rokonukat ramadi lakosok Irakban](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/534/5349/53491/5349152_a8da7879dfbaabd7a3e6d8379df63785_wm.jpg)
Miután a rendőri és államigazgatási szervezet az amerikaiak 2003-as hatalomátvétele után lényegében megsemmisült, a két felekezet tagjai 2006-tól tényleges polgárháborúba bonyolódtak. A szunniták korábban inkább voltak Amerika-pártiak, mint a si'íták, ámde mára ez a helyzet gyökeresen megvltozott. A szunnita törzsek elkezdtek rettegni attól, hogy az alavita Szíria és Irán közé rekedt területeiket a két sí'ita hatalom fel akarja morzsolni geopolitikai céljaik elérésée érdekében. Ezen geopolitikai célok pedig – mint úgy általában errefelé mindig – az olaj körül forognak.
Ahogy arról még szeptemberben írtunk, a szír konfliktusnak is van egy olyan olvasata, miszerint Irán egy olyan síita olajtengely kialakításán munkálkodik, ami az öböl menti Abadántól indulna ki, a síita többségű Dél-Irakon át vezetne át egészen a szintén síita Aszad-rezsim által vezetett Szíria földközi-tengeri kikötőihez – és ezen a tengelyen lehetne kialakítani egy olyan nagy kapacitású vezetékrendszert, melyen keresztül Irán – ha egyszer feloldják az embargót – biztonságosan és olcsón pumpálhatja a szénhidrogént Európába.
Groznij, Guernica, Fallúdzsa
Na de mit szól ehhez az USA, mely egyszer már 3000 milliárd dollárját és 4500 katonája életét áldozta el a demokrácia iraki exportjára? Hát azt, hogy eszük ágában sincs újból megégetni magukat, John Kerry külügyminiszter gyorsan leszögezte, hogy nem küldenek katonákat Faludzsába, "egyéb" segítséget viszont igen.
![Lángoló rendőrautó Fallúdzsa nyugati részében](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/534/5349/53491/5349160_97174c10d1357f17ce6f2717f428325d_wm.jpg)
Különös történelmi egybeesés, hogy George. W. Bush iraki vállalkozásának egyik legvéresebb - de mindenképpen a legemblematikusabb - csatáját is Fallúdzsában vívták. A tengerészgyalogság 2004-ben kezdte el a város megtisztítását, miután több amerikait is meglincseltek arrafelé. A Husszein egykori Baath-pártjának milicistáitól a mudzsahidekig és más iszlamista csoportokig terjedő felkelők.
A két hullámban zajló tisztogató akciókban novemberre már 15 000 katona próbálta kifüstölni a párezer főnyi ellenállót, akik a városi gerillaküzdelem iskoláját mutatták be. A végére az amerikaiak is bedurvultak, a vádak szerint válogatás nélkül dózeroltak vagy bombáztak le egész negyedeket.
2004 végére a város gyakorlatilag romhalmazzá vált. A 300 000 helyi lakos kétharmada elmenekült, de még így is több tízezren maradtak otthon. A civil áldozatokról nem készült jelentés, de jogvédő szervezetek 4 és 6 ezer közé teszik a számot. A város 50 ezer épületéből 36 ezer pusztult el – köztük 60 iskola és 66 muszlim kegyhely. A szövetségesek atrocitásait és pusztításait számba vevő Guardian ezért indulatos összeállításában a történelem legendás leradírozott városai, Guernica és Groznij mellé állítja Fallúdzsát.
Az intenzív harcokban végül csak néhány száz felkelővel sikerült végezni, majdnem száz szövetséges katonai élete árán. Fallúdzsát végül csak 2007-ben sikerült pacifikálni az iraki rendőri erők és a szövetséges csapatok közös, kerületről-kerületre haladó tisztogató hadműveletével. Az iszonyú erőfeszítések árán elért sziszifuszi győzelemre az akkor még csak az ideiglenes kormányban tevékenykedő Núri al-Malíki is nyilván emlékszik.