Küszöbön áll Irakban a polgárháború

2014.01.06. 21:37

Az amerikai és európai diplomaták a leggyűlöltebb rémálmaik valóra válását élhetik meg: miután elfogadták, hogy kezelni nem, csak elszigetelni tudják a szíriai polgárháborút, az szépen átkúszik a porózus határokon, tűzfészkekké változtatva Észak-Libanont és Észak-Irakot.

Samuel Huntington a kilencvenes évek nemzetközi politikai sikerkönyvében a civilizációs különbségekben találta meg a politikai nézeteltérések okát. Ehhez képest most az iszlám világ nem a keresztényekkel vagy a zsidókkal áll haragban, hanem önmagával: két felekezete, a szunniták és a síiták szélsőségesei exportálják egyik országból a másikba 1400 éve folyó belháborújukat.

Egy egész város lett az al-Kaidáé

A hétvégén a véres összecsapásokhoz hozzáedződött Irakban is meglepő esemény történt: A nemzetközi al-Kaida-hálózathoz kapcsolható „Irak és a Levante Iszlám Állama” (Islamic State of Iraq and the Levant – ISIL) felkelő csoport elfoglalt egy háromszázötvenezres várost. 

A Fallúdzsát megszálló fegyveresek számáról és felszereltségéről egyelőre nincsenek pontos adatok, de azért nem kell egy Sztálingrád-méretű ostromot elképzelni, ilyenkor rendszerint nem a Nép mozdul meg, hanem legfejebb egy-kétszáz mudzsheddin veszi be magát a kormányzati épületekbe és a laktanyákba. A puccsszerű rajtaütést valószínűsíti az áldozatok száma, melyet 100 körülire tesznek. 

Az al Dzsazira helyszíni tudósítása szerint az ISIL hétfőn is szilárdan markában tartotta a városközpontot, harcosai a zsákmányolt rendőrségi és katonai járműveken cirkálnak. Több szemtanú is megerősítette, hogy a kocsikon az Al-Kaida fekete zászlója lobogott. A városban egyelőre nincs ostromállapot, a fegyverek ropogása inkább a Bagdadba vezető autópálya környékéről hallatszik.

A Fallúdzsa elfoglalásához rádásul egy ötven kilométernyire kirobbant felkelés vezetett. December legvégén az iraki szunniták bázisterületének számító Anbar tartomány fővárosában, Ramádiban robbant ki fegyveres zavargás. Akkor a kormányerők azt jelentették, hogy sikerült elfojtani a tucatnyi halálos áldozattal járó megmozdulásokat, azonban ez olyannyira nem volt igaz, hogy a forrongás átterjedt a szintén az Eufrátesz partján lejjebb fekvő Fallúdzsába.

A katonák csak kísérőnek mennek

A kormányerők eddigi hadmozdulatai inkább az Anbar tartományban régóta jelen lévő al-Kaida ellen irányultak. Vasárnap már az első légitámadást is végrehajtották Ramádi ellen, ahol lebombázták a légelhárító ágyúkat (!), továbbá 22 katonát és 12 civilt. A „sebészi pontosságú” bombázásokról készült katonai felvételeket az al Dzsazirának is megmutatták.

Egy állam erőszakmonopóliumának látványos szétesése mindig szokatlan az európai szemnek. Azonban Irakban a fegyverek feletti állami fennhatóság 2003, az amerikai invázió óta nem igazán működik. A szövetségesek ugyanis a Husszein-rezsim bukása után elharapódzó káosz ellen semmilyen általuk kreált kormányzatot nem tudtak szembeszegezni, ezért végül a helyi törzsek segítségével tudták úgy-ahogy konszolidálni az országot.

Ezért tökéletesen érthető, hogy Núri el-Máliki miniszterelnök hétfői tévébeszédében a törzsi vezetőket noszogatta, hogy „söpörjék ki együtt a szélsőségeseket a városból”. Az állam és a helyi erős emberek összefogása azonban csak Ramadáiban megy olajozottan, hiszen a Guardian arról számol be, hogy Fallúdzsában az elégedetlen helyi törzsek is az iszlám milicisták mellé álltak.

Vallási köntösbe burkolt olajvezeték

A polgári áldozatok számát figyelemmel kísérő brit Iraqi Body Count szervezet éves jelentése kimutatja, hogy 2013 volt az elmúlt öt év közül a legvéresebb. Csaknem 9500 civil halt meg erőszakos cselekményekben, ráadásul pont az év végére csúcsosodott ki az erőszak. "Az elmúlt hat hónapban egész családokat mészároltak le álmukban, vagy zarándoklat közben" – állapítja meg a jelentés.

Ha valakinek a térképre nézve Szíria jut eszébe, akkor nem téved nagyot. A si'íta-szunnita megosztottság itt is jelen van, előbbiek a lakosság 65 százalékát, utóbbiak pedig 35 százalékát teszik ki. A két irányzat helyi konfliktusai – amit szépen átszínez még a többségében szunnita kurdok nemzetiségi elkülönülése is – az iszlám kezdeteire mennek vissza. Hogy mást ne mondjunk, Alit, a sí'ita irányzat alapítóját is az iraki Kúfa mecsetjében sebezte halálra gyilkosának mérgezett pengéje.

Miután a rendőri és államigazgatási szervezet az amerikaiak 2003-as hatalomátvétele után lényegében megsemmisült, a két felekezet tagjai 2006-tól tényleges polgárháborúba bonyolódtak. A szunniták korábban inkább voltak Amerika-pártiak, mint a si'íták, ámde mára ez a helyzet gyökeresen megvltozott. A szunnita törzsek elkezdtek rettegni attól, hogy az alavita Szíria és Irán közé rekedt területeiket a két sí'ita hatalom fel akarja morzsolni geopolitikai céljaik elérésée érdekében. Ezen geopolitikai célok pedig – mint úgy általában errefelé mindig – az olaj körül forognak.

Ahogy arról még szeptemberben írtunk, a szír konfliktusnak is van egy olyan olvasata, miszerint Irán egy olyan síita olajtengely kialakításán munkálkodik, ami az öböl menti Abadántól indulna ki, a síita többségű Dél-Irakon át vezetne át egészen a szintén síita Aszad-rezsim által vezetett Szíria földközi-tengeri kikötőihez – és ezen a tengelyen lehetne kialakítani egy olyan nagy kapacitású vezetékrendszert, melyen keresztül Irán – ha egyszer feloldják az embargót – biztonságosan és olcsón pumpálhatja a szénhidrogént Európába.

Groznij, Guernica, Fallúdzsa

Na de mit szól ehhez az USA, mely egyszer már 3000 milliárd dollárját és 4500 katonája életét áldozta el a demokrácia iraki exportjára? Hát azt, hogy eszük ágában sincs újból megégetni magukat, John Kerry külügyminiszter gyorsan leszögezte, hogy nem küldenek katonákat Faludzsába, "egyéb" segítséget viszont igen.

Különös történelmi egybeesés, hogy George. W. Bush iraki vállalkozásának egyik legvéresebb - de mindenképpen a legemblematikusabb - csatáját is Fallúdzsában vívták. A tengerészgyalogság 2004-ben kezdte el a város megtisztítását, miután több amerikait is meglincseltek arrafelé. A Husszein egykori Baath-pártjának milicistáitól a mudzsahidekig és más iszlamista csoportokig terjedő felkelők. 

A két hullámban zajló tisztogató akciókban novemberre már 15 000 katona próbálta kifüstölni a párezer főnyi ellenállót, akik a városi gerillaküzdelem iskoláját mutatták be. A végére az amerikaiak is bedurvultak, a vádak szerint válogatás nélkül dózeroltak vagy bombáztak le egész negyedeket. 

2004 végére a város gyakorlatilag romhalmazzá vált. A 300 000 helyi lakos kétharmada elmenekült, de még így is több tízezren maradtak otthon. A civil áldozatokról nem készült jelentés, de jogvédő szervezetek 4 és 6 ezer közé teszik a számot. A város 50 ezer épületéből 36 ezer pusztult el – köztük 60 iskola és 66 muszlim kegyhely. A szövetségesek atrocitásait és pusztításait számba vevő Guardian ezért indulatos összeállításában a történelem legendás leradírozott városai, Guernica és Groznij mellé állítja Fallúdzsát.

Az intenzív harcokban végül csak néhány száz felkelővel sikerült végezni, majdnem száz szövetséges katonai élete árán. Fallúdzsát végül csak 2007-ben sikerült pacifikálni az iraki rendőri erők és a szövetséges csapatok közös, kerületről-kerületre haladó tisztogató hadműveletével. Az iszonyú erőfeszítések árán elért sziszifuszi győzelemre az akkor még csak az ideiglenes kormányban tevékenykedő Núri al-Malíki is nyilván emlékszik. 

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Az ukrajnai háború titkos története

Az ukrajnai háború titkos története

Sokkal nagyobb szerepe volt Amerikának a katonai műveletekben, mint ezt eddig bárki is gondolta volna.

április 2., 20:26

  • Külföld
Beindult a konteógyártás, Brüsszelhez kötik, hogy Magyarországon és Szlovákiában terjed a száj- és körömfájás

Beindult a konteógyártás, Brüsszelhez kötik, hogy Magyarországon és Szlovákiában terjed a száj- és körömfájás

A szlovák kormánypárt egyik EP-képviselője szerint „nem szívlelnek minket”.

április 2., 18:00

  • Külföld
Durvul Szerbia: késsel támadtak az elnök által bírált dékánra, a csetnikvajda pisztolyával fenyegetőzik

Durvul Szerbia: késsel támadtak az elnök által bírált dékánra, a csetnikvajda pisztolyával fenyegetőzik

A magas rangú rendőröket, akiknek gyermeke részt vett a tüntetéseken, alkalmatlanság miatt elbocsátották.

április 2., 19:59

  • Címlapon
Koncz Gábor: Szép halál, amikor az ember a színpadon hal meg

Koncz Gábor: Szép halál, amikor az ember a színpadon hal meg

A Kossuth-nagydíjjal kitüntetett színművész elmondta, mit üzent neki Orbán Viktor, de poloskázni nem akar.

44 perce

  • Címlapon
Újabb sok milliárd forint dugipénzre bukkanhattak a rejtélyes MNB-ügyben

Újabb sok milliárd forint dugipénzre bukkanhattak a rejtélyes MNB-ügyben

63 milliárd forintról beszélnek.

33 perce

  • Címlapon
Egyre világosabb, mit művelt Donald Trump a forinttal

Egyre világosabb, mit művelt Donald Trump a forinttal

Ma kristálytisztán látjuk az igazságot.

50 perce

  • Külföld
Madárinfluenza áldozata lett egy hatéves kislány Mexikóban

Madárinfluenza áldozata lett egy hatéves kislány Mexikóban

Ez az első regisztrált emberi megbetegedés az országban.

20 perce

  • Külföld
Kelemen Hunor a román belügyminiszterhez fordult a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében

Kelemen Hunor a román belügyminiszterhez fordult a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében

Az RMDSZ elnöke szerint ezek nem elszigetelt esetek.

április 2., 20:02

  • Külföld
Kilövési engedélyt adhatnak a medvékre Szlovákiában a halálos támadás után

Kilövési engedélyt adhatnak a medvékre Szlovákiában a halálos támadás után

A veszélyhelyzet kihirdetéséről is tárgyal a szlovák kormány.

április 2., 15:48

  • Külföld
Orbán Viktor is segített, megmenekült Dodik az Interpol elfogatóparancsától

Orbán Viktor is segített, megmenekült Dodik az Interpol elfogatóparancsától

A bosnyák politikus Moszkvát is megjárta.

április 3., 07:34

  • Címlapon
Új irányt vehet a magyar kormány Oroszország-politikája

Új irányt vehet a magyar kormány Oroszország-politikája

Szijjártó Péter meglepő kijelentést tett.

43 perce

  • Címlapon
A világ leggazdagabb emberei közül csak egyvalaki nyert Donald Trump vámháborújában

A világ leggazdagabb emberei közül csak egyvalaki nyert Donald Trump vámháborújában

Összesen 536 milliárd dollárt veszítettek két nap alatt a többiek.

tegnap, 21:31

  • Külföld
Kibertámadás érte a lengyel miniszterelnök pártját, Donald Tusk szerint „Kelet felől” jött

Kibertámadás érte a lengyel miniszterelnök pártját, Donald Tusk szerint „Kelet felől” jött

Úgy véli, hogy „elkezdődött a külföldi beavatkozás a választásokba”.

április 3., 08:15

  • Külföld
Létrejöhet egy Amerika nélküli, különálló európai haderő

Létrejöhet egy Amerika nélküli, különálló európai haderő

Ukrajna háborúját támogatják, de az uniós polgári védelem is felkészül.

április 2., 06:07

  • Külföld
Bojkottálja a szerb ellenzék a kormányalakító tárgyalásokat, vészesen fogy Alekszandar Vucsics ideje

Bojkottálja a szerb ellenzék a kormányalakító tárgyalásokat, vészesen fogy Alekszandar Vucsics ideje

Előrehozott választások jöhetnek, ha nem sikerül egyezségre jutni.

április 2., 06:56

  • Címlapon
Új szakaszába lép a kormányzati árkontroll, most jön az igazi meglepetés

Új szakaszába lép a kormányzati árkontroll, most jön az igazi meglepetés

Lecsaphatnak a telekommunikációs szektorra is.

4 órája

  • Külföld
WC-re sem ment ki a demokrata szenátor, akinek 25 órán keresztül tartott a felszólalása

WC-re sem ment ki a demokrata szenátor, akinek 25 órán keresztül tartott a felszólalása

Donald Trump politikájával szemben tiltakozott.

április 2., 07:45

  • Külföld
Újabb nemzetbiztonsági botrány az Egyesült Államokban: Trump tanácsadói Gmailen intézték az államügyeket

Újabb nemzetbiztonsági botrány az Egyesült Államokban: Trump tanácsadói Gmailen intézték az államügyeket

Katonai pozíciókról és fegyverrendszerekről szóló információkat is megosztottak.

április 2., 09:45

  • Külföld
A kormány szerint erről szól majd a Magyarországról szóló vita az Európai Parlamentben

A kormány szerint erről szól majd a Magyarországról szóló vita az Európai Parlamentben

Bóka János szerint ez a lényeg, minden más politikai cirkusz.

április 2., 15:07

  • Külföld
Egy liberális bíró elsöprő győzelmet aratott Elon Musk milliói felett

Egy liberális bíró elsöprő győzelmet aratott Elon Musk milliói felett

Susan Crawford 10 pontos előnnyel nyert Wisconsinban.

április 2., 10:09

  • Külföld
Izrael kiterjeszti gázai hadműveletét, miközben az Egyesült Államok hajókat küld a térségbe

Izrael kiterjeszti gázai hadműveletét, miközben az Egyesült Államok hajókat küld a térségbe

Ütközőzónává válik a Közel-Kelet.

április 2., 07:18

  • Külföld
Demokrata államok perlik be Donald Trump kormányát az egészségügyi megszorítások miatt

Demokrata államok perlik be Donald Trump kormányát az egészségügyi megszorítások miatt

11 milliárd dolláros szövetségi támogatást vonna vissza az amerikai kormány.

április 2., 08:06

  • Külföld
Békés tiltakozást szerveznek Kolozsváron a magyar fiatalok bántalmazása miatt

Békés tiltakozást szerveznek Kolozsváron a magyar fiatalok bántalmazása miatt

Céljuk, hogy megmutassák, az összetartás erősebb a gyűlöletnél.

április 2., 21:04

  • Külföld
Felszámolták a világ egyik legnagyobb pedofil tartalmú platformját, két magyar is érintett

Felszámolták a világ egyik legnagyobb pedofil tartalmú platformját, két magyar is érintett

Csaknem 2 millió felhasználója volt a pedofil tartalmú oldalnak.

április 2., 18:42

  • Címlapon
Különös eljárásrenddel szűkítik egyes ferencvárosi ügyek átláthatóságát

Különös eljárásrenddel szűkítik egyes ferencvárosi ügyek átláthatóságát

A kormányhivatal több észrevételt is tett a kerületi SZMSZ-szel kapcsolatban.

41 perce

  • Külföld
Fiatal magyar szurkolókra támadtak Kolozsváron, mert magyarul beszéltek

Fiatal magyar szurkolókra támadtak Kolozsváron, mert magyarul beszéltek

Egyikük arcát üveggel vagdosták össze.

április 2., 12:25