Maláj gép: az ausztrálok és a kínaiak is találtak valamit
További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
A malajziai hatóságok bejelentették, hogy Nadzsib Razak miniszterelnök magyar idő szerint délután háromkor sajtótájékoztatót tart a fejleményekről. Összehívták a gépen utazó 239 ember családtagjait is, így lehet, hogy valamilyen komoly bejelentésre számíthatunk, habár az ausztrál hatóságok nem sokkal korábban azt mondták, eredménytelenül zárult a hétfői keresés is.
Az áttörésre utalhat az is, hogy a Sky News forrásai szerint a kínai utasok családtagjait Ausztráliába viszik.
Két nyom is van
Egy kínai repülőgép személyzete gyanús tárgyat észlelt az Indiai-óceán déli részén, abban a térségben, ahol műholdképek alapján az eltűnt malajziai utasszállító repülőgép darabjai lehetnek. A talált tárgy fehér és négyszögletes. Néhány kilométeres körzetben több kisebb valószínűsített roncsdarabot is észleltek.
Az Il-76-os típusú katonai szállítógép kínai személyzete jelentette a felfedezést és a pontos koordinátákat a kutatás ausztráliai parancsnoki központjának és a térségben lévő Hszüelung (Hósárkány) nevű kínai jégtörőnek, ami a helyszínre indult, de várhatóan csak kedden ér oda. A kínaiak Ausztráliától újabb repülőgépeket kértek a helyszínre.
Újabb maláj géppel voltak problémák
Műszaki hiba miatt kényszerleszállást hajtott végre hajnalban a Malaysia Airlines egyik gépe Hongkongban. A Kuala Lumpur és Szöul között közlekedő járaton 271-en utaztak, mindenki jól van, más járatok szállították tovább őket Dél-Koreába.
A fehér tárgyakat kiszúró Il-76-os gép fotókat is készített, Kínában már ezeket elemzik, írja a BBC. Az amerikai haditengerészet egyik keresőgépe nem találta a kínaiak által látott tárgyakat.
Közben egy másik nyom is van. Az ausztrál AMSA (Australian Maritime Safety Authority) közleménye szerint az ausztrál haditengerészet egyik hajója, az HMAS Success már megérkezett arra a helyszínre, Perth-től 2500 km-re délnyugatra, ahol az egyik ausztrál keresőgép gyanús tárgyakat vett észre.
Az egyik egy szürke vagy zöld, kör alakú tárgy volt, a másik pedig egy narancsssárga, négyszögletes. Azt is megerősítették, hogy ezek különböznek a kínaiak által észrevett négyszögletes tárgyaktól. A malajziai hatóságok elmondták, hogy az HMS Success akár már a következő órákban begyűjtheti az ausztrálok által talált tárgyakat, de egyelőre még folyamatban van a keresés, amiben összesen tíz repülő vesz részt.
Datuk Kamarul altengernagy, a malajziai haditengerészet második számú vezetője a Twitteren kiposztolta a közelbe érkezett hajók elhelyezkedését is:
Chinese Icebreaker Xue Long still making her way whilst HMAS Success is in location to recover possible debris pic.twitter.com/OnPhgCtKMA
— VADM Kamarul (@mykamarul) 2014. március 24.
A maláj hatóságok szokásos napi sajtótájékoztatóján Hishamuddin Huszein megbízott közlekedési miniszter azt mondta, hogy a rendőrség eddig már több mint száz embert, köztük a pilóta és a másodpilóta családtagjait hallgatta ki az MH-370-es eltűnésének ügyében.
Hatodik repülése volt a típussal
Közben az is kiderült, hogy a másodpilóta, a 27 éves Farik al-Hamid csak hatodszor repült Boeing 777-essel, írja az NBC News. Ugyanakkor a légitársaság szerint nem merült fel semmilyen probléma az első öt alkalommal, amikor felügyelettel kellett repülnie. 2007 óta dolgozott a cégnél, és 2763 órát repült már korábban összességében.
Fekete doboz után is kutathatnak
Ausztrália és Kína is kijelölte kutatás céljára vasárnap azt a területet, ahol most mindkét ország nyomra bukkant, mert műholdképek alapján több gyanús tárgyat is azonosítottak a körzetben. Más országokból is jelezték, hogy Ausztráliától 2500 kilométerre nyugatra, vele egy vonalban gyanús tárgyak láthatók az óceánban.
Az amerikai haditengerészet előkészíti egy olyan berendezés telepítését a térségben, amellyel repülőgépek fekete dobozát lehet felkutatni. Az eszközt a csendes-óceáni parancsnokság fogja telepíteni, ha az ausztrál és a kínai kutatók repülőgéproncsokat találnak a térségben.
A nagyon nagy tárgy
Kína szombaton jelentette be, hogy a „déli kutatási övezetben” (az Indonéziától az Indiai-óceán déli részéig terjedő térségben, az ausztráliai Perthtől 2500 kilométerre) a műholdfelvételeken nagyon nagy, 22-szer 30 méteres tárgy látható.
A kutató csoport fából készült raklapokat és hevedereket is talált. Ilyen fa raklapokat pedig a légiszállításban is gyakran használnak. A BBC-nek nyilatkozó Mike Barton, az ausztrál AMSA (Australian Maritime Safety Authority) képviselője szerint ugyanakkor ilyen eszközök hajókon is előfordulnak, ezért a megtalált raklapok és hevederek a szakember szerint „bárhonnan odakerülhettek”.