Közös akcióterv a Boko Haram ellen
Goodluck Jonathan nigériai elnök feladta korábbi, éveken át vallott álláspontját, miszerint nincs szükség külső segítségre, mert a Boko Haram akciói szerinte csak helyi problémát jelentenek. A múlt héten maga Jonathan kérte Franciaországot, hogy kezdeményezzen nemzetközi találkozót, és kezdjenek összehangolt küzdelmet a szervezet ellen.
A párizsi találkozó résztvevői beismerték, hogy a Boko Haram tevékenysége összefügg az Afrika egész területére kiterjedő terrorizmussal.
Francois Hollande francia elnök elmondta: a Boko Haram fejlett nehézfegyvereket birtokol és jelentős anyagi háttérrel rendelkeznek. Hollande szerint a szervezet főleg Líbiából kapja a fegyvereket. A pénzügyi eszközeik forrását nem ismerik, de Hollande szerint a Boko Haram kapcsolatban van az Iszlám Magreb al-Kaidájával (AQMI).
Amiben a felek megállapodtak:
- a jövőben összehangolják tevékenységüket a felderítés, az információcsere, a határellenőrzés terén;
- központosítják a terroristaellenes eszközök felhasználását;
- megerősítik a katonai jelenlétet, elsősorban a Csád-tó környékén;
- erősítik reagálási képességüket bármilyen vészhelyzet esetére.
Több száz diáklányt adnak el rabszolgának
A Boko Haram április 14-én 276 növendéket rabolt el egy bentlakásos középiskolából Chibok városban, ahol jelentős keresztény közösség él. Közülük 223-an azóta is a fogságukban vannak. A szervezet vezetője nemrégiben közzétett videóüzenetében közölte: rabszolgaként fogják kezelni, eladják és házasságra kényszerítik a diáklányokat.
Nigériában többen bírálták a kormány kezdeti tétlenségét a diáklányok elrablásával kapcsolatban. Az Egyesült Államok szerint az afrikai ország vezetése nem tette meg a szükséges lépéseket az iszlamista szervezet elleni küzdelemben.