Kétórás lett a háromnapos tűzszünet
További Külföld cikkek
- Börtönbüntetésre ítéltek egy gyilkosságra felbérelt svéd tinédzsert Dániában
- Halálos fenyegetést kapott a Paraméter szerkesztősége
- Nyilvánosan megöléssel fenyegette az alelnök a Fülöp-szigeteki elnököt, most mindent tagad
- Fellélegezhet a Közel-Kelet, szerdától életbe léphet a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között
- Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után
Mindkét fél megsértette az éjjel meghirdetett hetvenkét órás humanitárius tűzszünetet, írja az MTI az izraeli médiára hivatkozva. A Háárec című lap szerint erről Izrael hivatalosan is értesítette az ENSZ képviselőjét.
Két órával a meghirdetett időpont után ismét megszólaltak Izraelben a légvédelmi szirénák, a Gázai övezetből szomszédos izraeli területeket lőttek.
Heves tűzharc kezdődött az övezet déli részén Rafahnál. A BBC palesztin forrásokra hivatkozva úgy tudja, hogy péntek délutánig 27 ember meghalt, 100 pedig megsebesült, amikor Izrael Rafah közelében bombázásba kezdett.
A másik kezdte
A palesztinok és Izrael egymást vádolják a tűzszünet megszegésével. Izrael azt állítja, akciója már csak válasz volt egy, a Hamasz által előre megtervezett, izraeli alakulatra mért támadásra.
A július elején elindított harcoknak eddig összesen több mint 1500 áldozatuk van, főként civil palesztinok.
A hetek óta tartó állandó harcok miatt a Egyesült Államok és az ENSZ együttes erővel lépett fel, hogy a Gázai övet lakói kicsit fellélegezhessenek, visszatérhessenek megnézni, hogy mi maradt meg addigi életükből, eltemethessék halottaikat és raktározhassanak a legszükségesebbekből a mindennapokra.
Pedig korábban Robert Serry, az ENSZ közel-keleti megbízottja garanciákat kapott arra, hogy mindkét fél betartja a humanitárius tűzszünetet. Az övezetet irányító Hamász szóvivője, Szami Abu Zuhri közölte, hogy be akarják tartani a fegyverszünetet, amelybe a CNN szerint nemcsak a szervezet politikai, hanem annak fegyveres szárnya is beleegyezett.
Benjámin Netanjahu kormánya egyelőre nem kommentálta a fegyverszünetről szóló bejelentést, Kerry viszont azt mondta, hogy Izrael a tűzszünet alatt is folytatja „védekező hadműveleteit”.
A palesztin és izraeli követek közben megérkeztek Kairóba, hogy egy tartósabb fegyverszünetről tárgyaljanak, ám az egyiptomiak közölték: egyelőre nem fogadják a delegációkat a hosszú távú tűzszünetről szóló megbeszélésekre.
A Fehér Ház elítélte a tűzszünet felrúgását
A Fehér Ház a humanitárius tűzszünet barbár megsértésének nevezte és elítélte, hogy a Hamász fegyveresei a jelentések szerint izraeli katonákat támadtak meg, ezen kívül sürgette a feltételezhetően elhurcolt izraeli katona szabadon bocsátását.
Szaúd-Arábia királya a nemzetközi közösséget bírálta, amiért nem tesz semmit a Gázai övezet ellen indított izraeli offenzíva megfékezésére, és elhallgatja a Jeruzsálem által elkövetett háborús bűnöket.
Megint eltűnt egy katona
Eközben Izrael bejelentette, hogy feltételezése szerint a Hamasz elrabolta egy katonáját. A 23 éves Hadar Goldin akkor tűnt el, amikor az izraeli erők a Hamasz által fenntartott csempészalagutakon ütött rajta.
2006-ban hasonló módon tűnt el Gilad Salit. Az izraeli katona végül öt év palesztin fogság után szabadult, miután Izrael vállalta, hogy cserébe ezer palesztin foglyot enged szabadon.