További Külföld cikkek
- Új külügyminisztert nevezett ki a szíriai vezetés
- Az Egyesült Államok felajánlotta segítségét a németországi terrortámadás kivizsgálásához
- A volt skót igazságügyi miniszter is megszólalt a Lockerbie-merényletről
- Vlagyimir Putyin ismét beintett a Nyugatnak, nem kíván boldog karácsonyt és újévet
- Harminckét ember meghalt egy buszbalesetben Brazíliában
A Tobrukban ülésező, a nemzetközi közösség által a törvényhozó hatalomként elismert, többségében szekuláris erőkből álló képviselőház szeptember elején kérte fel az augusztusban lemondott előző miniszterelnököt az újbóli kormányalakításra. Abdalláh asz-Száni szerdán tizennyolc miniszter kinevezését javasolta, de a képviselők kifogást emeltek több tárcavezető személye ellen, így a kormányalakítást el kellett napolni.
Isszám Al-Urajbi, egy Bengáziban élő képviselő úgy nyilatkozott, az kormánnyal kapcsolatos fenntartások oka az, hogy abban a korábban lemondatott kabinet néhány minisztere is helyet kapott volna.
Harcok Tripoliban
A képviselőház a júniusi általános választások után állt fel, de a gyakorlatban mindeddig nem sikerült szert tennie bármiféle hatalomra. A fővárost, Tripolit augusztus végén a Fadzsr Líbia (Líbia hajnala) nevű iszlamista fegyveres koalíció kerítette hatalmába, és újra összehívta a tavasszal - a választások előtt - feloszlatott, iszlamista többségű előző parlamentet, az Általános Nemzeti Kongresszust (ÁNK), amely Omár el-Hászi 19 tagú kormányát hagyta jóvá.
Abdalláh asz-Száni ügyvezető kormányának Madridban tartózkodó külügyminisztere, Mohamed Abdulaziz szerdán arra figyelmeztetett, hogy "az egész világra nézve komoly következményekkel fog járni", ha nem találnak megoldást a líbiai konfliktusra, és nem számolnak le az ott tevékenykedő "terroristákkal". Ez utóbbi alatt vélhetően az iszlamista milíciákra utalt a politikus, aki egy, a líbiai válsággal kapcsolatos nemzetközi konferencián vett részt a spanyol fővárosban.
A rivális milíciák összecsapásaiban szerdán meghalt az ÁNK egyik tagja Tripoliban - közölték helyi egészségügyi és katonai források. Tripoli milicisták szerint Mohamed al-Kiláni - aki nemcsak az iszlamista törvényhozás tagja, hanem egyben a Fadzsr Líbia egyik parancsnoka is volt - harcba vezetett egy fegyveres osztagot, amikor ellenfelei végeztek vele.
És harcok Bengáziban
Bengáziban is folytatódtak az összecsapások a szélsőséges milíciák, köztük az Anszár As-Saría nevű dzsihadista csoport és a szekuláris erőket támogató lázadó tábornok, Halifa Haftár egységei között egy katonai és polgári repülőtér ellenőrzéséért. Haftár csapatait erősíti a líbiai hadsereg néhány alakulata is. A hatóságok információi szerint a szerdai harcokban legkevesebb kilenc katona meghalt és tucatnyian megsebesültek.
Az olajban gazdag észak-afrikai országban a központi vezetés Moammer Kadhafi néhai diktátor hatalmának 2011-es megdöntése óta képtelen volt kiterjeszteni hatalmát az ország egészére, és nem tudta lefegyverezni vagy irányítása alá vonni a forradalom idején verbuválódott különböző fegyveres csoportokat.
Az országban azóta teljes káosz uralkodik, hogy májusban Halifa Haftár nyugalmazott tábornok hadjáratot hirdetett a szélsőséges iszlamisták ellen, arra hivatkozva, hogy a kormány képtelen úrrá lenni a helyzeten.
A hónapok óta egymással hadakozó milíciák súlyos működési zavarokat okoznak a líbiai államszervezetben, és szakértők attól tartanak, az anarchiába süllyedt Líbia hamarosan a bukott államok sorsára juthat. A helyzet miatt a legtöbb nyugati ország korábban bezárta diplomáciai képviseleteit, és kimenekítette állampolgárait.
Ha ide kattint, még részletesebben olvashat a líbiai helyzetről!