Erdogan: Európa fogadjon be több szíriai menekültet
Európának nagyobb támogatást kellene nyújtania a szíriai menekülteknek, a világnak pedig többet kellene tennie a polgárháború sújtotta közel-keleti országba igyekvő külföldi harcosok megfékezésére – szögezte le a török államfő New Yorkban az ENSZ Közgyűlés 69. ülésszakának általános vitáján.
Recep Tayyip Erdogan az MTI szerint emlékeztetett arra, hogy miközben kormánya 1,5 millió szíriai állampolgárt fogadott be a Bassár el-Aszad elnök elleni népfelkelés kezdete óta, addig az Európai Unió "gazdag és erős országai" csupán 130 ezer menekültet vettek gondjaikba.
A török államfő hangsúlyozta, hogy országa élelmet, gyógyszert és képzést is biztosít a szomszédos országból érkezőknek, és eddig már több mint 3,5 milliárd dollárt (csaknem 850 milliárd forintot) költött rájuk. Erdogan szerint az ENSZ-nek is "bátrabban" kellene fellépnie a menekültek megsegítése terén és a világot érintő többi problémát illetően is. A politikus azzal vádolta a világszervezet biztonsági tanácsát, hogy tagjai megakadályozzák a testület hatékony működését.
A török államfő felszólalásában beszélt arról is, hogy hazája vezető szerepet játszik a terrorizmus elleni harcban, de ebben a küzdelmében nem kap segítséget a világ többi részétől. "Mi csak akkor tudjuk megállítani a külföldi harcosok (Szíriába) áramlását, ha az együttműködésünkre számító barátaink és partnereink maguk is mutatnak némi együttműködést" - fogalmazott.
Basár Dzsafari, Szíria ENSZ-nagykövete ugyanakkor ismételten annak a véleményének adott hangot, hogy Törökország "főbejárat" a Szíriába és Irakba tartó terroristák számára. Mint mondta, Törökország, Katar és Szaúd-Arábia repülőtereiket a szélsőségesek fogadóállomásaivá alakították, ahonnan illegálisan továbbküldik őket Szíriába.
Eközben Hádi al-Bahra, az ellenzéki Szíriai Nemzeti Koalíció (SZNK) vezetője még több fegyvert és légi támogatást követelt annak érdekében, hogy az Iszlám Állam és a szíriai rezsim ellen egyszerre lehessen harcolni.
Nicolás Maduro venezuelai elnök szerdai felszólalásában azzal vádolta a nyugati hatalmakat, hogy nagyban hozzájárultak a dzsihadisták erejének megnövekedéséhez a Közel-Keleten. David Cameron brit kormányfő az ENSZ Közgyűlésén bejelentette: kérni fogja a parlament jóváhagyását ahhoz, hogy Nagy-Britannia is csatlakozhasson az Iszlám Állam ellen Irakban indított nemzetközi légi hadművelethez.