Egy nap alatt három európai országban bukkant fel ebolagyanús eset
További Külföld cikkek
- Volodimir Zelenszkij hajlandó területekről lemondani, és befejezni a háborút, ha Ukrajnát felveszik a NATO-ba
- A szíriai lázadók betörtek Aleppóba, sokan meghaltak
- Senki nem táncolt még úgy a meleghimnuszra, mint Donald Trump
- Potyautassal a fedélzetén repült a New Yorkot Párizzsal összekötő járat
- Megszavazták az aktív eutanáziáról szóló törvénytervezetet Londonban
Egy napon belül három európai országban bukkant fel ebolagyanús betegség. Dánia és Spanyolország után Franciaországban, Párizsban szállítottak kórházba egy 38 éves ápolónőt, aki korábban egy ebolás beteget kezelt.
A Focus Online beszámolója szerint a nővér 38 fokos „gyanús lázzal” került a Saint-Mandé-i Bégin nevű katonai kórházba. A német portál a francia Le Parisien információi alapján azt írja: az ápolónő korábban rendszeresen érintkezett egy fiatal nővel, aki az Orvosok Határok Nélkül nevű segélyszervezet munkatársaként Libériában kapta el a kórt.
A segélyszervezet munkatársát szeptember 19-én szállították vissza Franciaországba, ahol sikeres volt a kezelése.
A francia ápolónőt a lapértesülés szerint speciális járművel szállították a katonai kórházba. A katonai személyzetnek szánt lakókomplexumot állítólag részlegesen le is zárták. A Le Parisien a BFM TV-re hivatkozva azt írja, az első teszt negatív lett, vagyis nem ebolával fertőzött az ápolónő, de ezt egy második tesztnek is meg kell majd erősítenie.
Amerikában bezártak egy iskolát
Október 20-ig bezárják az ohiói Akronban egy iskolát, mert egy ott tanuló diák egyik szülője kapcsolatba került Amber Vinsonnal, a Dallasban ápolt ebolás beteggel. Vinson október 10–13. között tartózkodott szülővárosában, majd dallasi visszatérése után került karanténba. Az érintett szülő és a gyerek is önként vállalta a 21 napos karantént, bár a diák nem került közvetlen kapcsolatba Vinsonnal. Az iskola épületét a következő napokban alaposan fertőtlenítik, mielőtt folytatnák a tanítást.
Az európai ebolahelyzet csütörtökön hirtelen ijesztővé vált. Már napközben megjelent a hír, hogy a madridi reptéren egy Nigériából érkezett férfinál, míg Dániában szintén az Orvosok Határok Nélkül szervezet egy Nyugat-Afrikából hazatérő munkatársánál merült fel az ebola gyanúja.
Kora este aztán Spanyolországból újabb aggasztó hírek érkeztek: további három lázas beteget szállítottak ebolagyanúval kórházba Madridban, egyet pedig Tenerifén. Az MTI beszámolója szerint a madridi III. Károly klinikán kezelt betegek közül ketten Nyugat-Afrikából érkeztek, míg a harmadik lázas beteg kapcsolatba került korábban azzal a spanyol ápolónővel, aki megfertőződött, miközben ellátott egy ebolás beteget.
Később kiderült, hogy a háromból az egyik az a Lagosból Párizson keresztül Madridba érkező utas, akiről már napközben szó volt, és aki az Air France járatán lázra és a hidegrázásra panaszkodott. Miután a francia gép leszállt a madridi repülőtéren, a hatóságok félreállították. A lázas beteget elkülönítették a többi utastól, és védőöltözetet viselő orvoscsoport vizsgálta meg a fedélzeten.
Kaliforniában részlegesen lezártak egy egyetemet
Karantén alá vonták a kaliforniai Chula Vistában található, 19 ezer tanulóval rendelkező Southwestern College egyik épületét, miután az egyik hallgató, aki pár nappal korábban együtt utazott a Dallasban ebolával kezelt nővérrel, rosszul lett és hányt az egyik órán. A diákot kórházba szállították, de később az egyetem szóvivője azt közölte: kizárt, hogy ebolával lenne dolguk.
Az El Mundo című napilap információi szerint lázzal jelentkezett a kórházban egy spanyol pap is, aki a napokban érkezett haza Libériából, ahol kapcsolatba került ebolás betegekkel. Egy harmadik ebolagyanús esetet is kezelnek a klinikán, az illetőnek szintén láza van. Ő korábban kapcsolatba került az ebolás spanyol ápolónővel, s így a hatóságok eleve a fertőzésveszély miatt megfigyeltek csoportjába sorolták.
A Le Figaro francia lap szerint Tenerifén is elkülönítettek egy férfit, aki múlt szerdán érkezett Sierra Leonéból, és 37,6 fok alatti lázzal jelentkezett az orvosoknál. A Nuestra Senora de la Candelaria kórházban különítették el, a mintáit pedig megküldték Madridba.
A 44 éves Teresa Romerót hetek óta kezelik, orvosai szerint jobban van, állapota stabil. A kórházban további 15 embert tartanak karanténban, köztük az ápolónő férjét is, mert közeli kapcsolatban állnak az asszonnyal, így nem lehetett kizárni náluk a fertőzést, írja az MTI.
A csütörtöki ebolagyanús esetekről szóló hírekkel egy időben az EU-országok egészségügyi miniszterei megállapodtak abban, hogy haladéktalanul felülvizsgálják azokat a szűrési módszereket, amelyeket az ebola által sújtott fekete-afrikai országokból távozó utasok esetében alkalmaznak. A vírus terjedésének szentelt rendkívüli brüsszeli tanácskozás után Tonio Borg egészségügyi EU-biztos közölte az újságírókkal: az eddig folytatott szűrési gyakorlat felülvizsgálata azt célozza, hogy ahol szükséges, hatékonyabbá tegyék a módszereket – közölte az MTI.
USA: már a keleti parton is van ebolagyanús eset
Csütörtök délután rendkívüli sajtótájékoztatót tartottak a connecticuti New Havenben egy, a Yale egyetemen felbukkant ebolagyanús eset miatt. A Yale-New Haven kórház orvosai péntekre várják a tesztek eredményeit, annyit viszont elmondtak, hogy a beteg az egyetem egyik Libériából visszatért kutatója, akit többi társával együtt nem helyeztek megfigyelés alá, amikor hazaérkeztek az Egyesült Államokba.
Magyarországon egyelőre nincs pánik. Az erőforrás-minisztérium egészségügyi államtitkársága épp csütörtökön adott ki közleményt, amely szerint ezen a tanácskozáson az EU-tagállamok
képviselői és az Európai Bizottság egyetértettek abban, hogy a járvány Európára nézve kis kockázatot jelent, de az érintett nyugat-afrikai országokban a nemzetközi közösség gyors cselekvésére van szükség a fertőzés megállítására (...) A tagállamok nagy többsége egyetértett abban is, hogy a fertőzéssel érintett országokból induló utasok reptéri egészségügyi szűrése elegendő biztonsági intézkedés (...) Magyarország kockázati szintje alacsony