Holttestet találtak egy autóban Fergusonban
További Külföld cikkek
- Saját állampolgárait is lehallgathatja az amerikai kormány
- Egyre súlyosabb a konfliktus Ukrajnában, a NATO-tagállamok drasztikus lépésre készülnek
- Tízmilliókkal csábítják az ukrán frontra az orosz adósokat – aki túléli, tiszta lappal indul
- A buddhista királyságban épül meg a Tudatosság városa
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
Egy férfi holttestét találták meg egy autóban azon a környéken, ahol a 18 éves Michael Brownt augusztus 9-én agyonlőtte egy rendőr, írja a KSDK.com. A rendőrség vizsgálja a gyanús haláleset körülményeit.
Hétfő este lángba borult Ferguson, miután a nagyesküdtszék ejtette a Brownt agyonlövő rendőr elleni vádakat. Darren Wilson augusztus 9-én több lövéssel végzett a fekete fiúval, akinél nem volt fegyver, de a rendőr szerint ki akarta csavarni a kezéből a pisztolyt.
Tanúk azonban azt állítják, hogy szó sem volt dulakodásról, a fiú csak az úttesten sétált, amikor a járőr majdnem elütötte. A nagyesküdtszék döntésében kulcsszerepet játszott, hogy az eleinte nagyon határozott tanúkról kiderült, hogy semmi perdöntővel nem tudnak előállni.
Kedden a Brown család két ügyvédje, Benjamin Crump és Anthony Gray teljesen tisztességtelennek nevezte a nagyesküdtszéki eljárást, összeférhetetlenséggel és részrehajlással vádolta meg az abban vezető szerepet játszó Robert McCulloch St. Louis megyei ügyészt. A két jogi képviselő kifogásolta, hogy Wilsont nem tették ki keresztkérdéseknek.
Crump javasolta, írják elő minden amerikai rendőrnek, hogy az egyenruháján kamerát viseljen, ami minden konfliktushelyzetet átláthatóvá tenne: ez lehetne a Michael Brown-törvény. Az ügyvéd egyúttal leszögezte, hogy a Brown család elutasítja az erőszakot.
Megint háborús övezetre emlékeztetett a város
A rendőri visszaélés gyanújára a St. Louis környékén található, zömmel hátrányos helyzetű feketék lakta városban zavargások törtek ki. Több boltot felgyújtottak, mások ablakait pedig betörték.
A hatóságok szerint több mint száz lövést adtak le a környéken, ezért a tűzoltók csak későn érkezhettek a helyszínre. Még kedd reggel is dolgoztak a tűzoltók Fergusonban, több mint húsz épület kiégett, ugyanakkor az utcák már csendesek voltak.
Összesen 61 embert vettek őrizetbe Fergusonban, sokakat fosztogatás gyanújával. Legalább 14-en megsebesültek a tiltakozások alatt. A környéken több iskolában sem tartottak tanítást kedden, írja az AP.
A helyzet késő éjszakára konszolidálódott, de további tiltakozáshullámok várhatók. Jay Nixon, Missouri állam kormányzója bejelentette, hogy még több embert hívnak be a Nemzeti Gárdából, hogy segítsenek a rendvédelmi feladatokban Fergusonban, de azt nem mondta, mennyi ideig maradnak.
Aktivisták New Yorkban, Chicagóban és Houstonban, Los Angelesben és Oaklandben is szolidaritási megmozdulásokat szerveztek. New Yorkban a döntés ellen tiltakozva művérrel öntötték le a rendőrkapitányt, amikor a tiltakozók közé sétált a Times Square-en.