A lövöldözésben a Koszovói Felszabadítási Hadsereg néven ismert terrorszervezet tizennégy felfegyverzett tagját lelőtték, az összecsapás után pedig harmincan megadták magukat, őket bíróság elé fogják állítani – írja a BBC. A szervezet vezetői ismertek a macedón hatóságok számára, a mostani halálos áldozatok közül azonban eddig csak egyet sikerült azonosítani. A macedón belügyminisztérium szóvivője szerint a csoportot ezzel az akcióval „semlegesítették”.
Az akcióban nyolc rendőr meghalt, harminchét megsebesült. A környékbeli lakosság házait is sok találat érte, de civil áldozatról nem érkeztek hírek. Macedónia kétmilliós lakosságának körülbelül a negyede az albán etnikumhoz tartozik. Régebben gyakoriak voltak a fegyveres összecsapások a macedón rendőrség, katonaság és fegyveres albán csoportok között, 2001-ben az albán kisebbség fellázadt a macedón kormány ellen, több jogot követelve magának. A harcoknak békemegállapodás vetett véget, a feszültségek azonban nem szűntek meg az országban. Múlt hónapban a koszovói határ közelében fekvő Gosincében negyven koszovói albán elfoglalta a helyi rendőrállomást, és önálló albán államot követeltek Macedónián belül.
Nikola Gruevski macedón miniszterelnök azt mondta, hogy „a terroristacsoport destabilizálni próbálta az országot”. A kormány és ellenzéke már többször megvádolta egymást ezzel, a kormányt illegális lehallgatásokkal és sorozatos rendőri erőszakkal is vádolják.
Az Európai Bizottság és a NATO aggodalmát fejezte ki a macedón helyzet miatt, Jens Stoltenberg NATO-főtitkár felszólította a kormányt, hogy „az ország és az egész régió érdekében tanúsítsanak önmérsékletet, ne hagyják még jobban elfajulni a helyzetet".
Az európai uniós tagjelölt Macedóniában kétnapos gyászt rendeltek el.