Egy nap után felfüggesztették Izraelben a szegregációs intézkedéseket
További Külföld cikkek
- Az amerikai nagykövet lehetséges utódja: Szégyen, amit Pressman tett
- Csaknem ezer halálbüntetést hajtottak végre Iránban egy év alatt
- Orbán Viktor osztrák szövetségese megerősítette, kivel tervez koalícióra lépni
- Donald Trump bejelentette, hogy igényt tart Grönlandra
- Radikális váltás Németországban: a bűnözőket és terroristákat a lehető leggyorsabban kitoloncolják
Az izraeli védelmi miniszter által jegyzett utazási rendet léptettek életbe Ciszjordániában kedden, melynek értelmében
Az MTI a Háárec nevű lapra hivatkozva azt írja, hogy a rendelet kísérletinek tekinthető, három hónapra szól. Mostantól az Izraelben dolgozó ciszjordániai palesztinoknak ugyanazon a határátkelőn kell visszautazniuk Ciszjordániába, amelyen beléptek a zsidó állam területére. Összesen négy határátkelőt használhatnak, és nem utazhatnak ugyanazokon a buszokon, mint amelyeken az izraeli telepesek utaznak. Ez egyes palesztin ingázók esetében akár két órával is megnövelheti az utazás időtartamát.
Legutóbb 2013-ban volt ilyen apartheidre emlékeztető, rövid ideig tartó intézkedés Izraelben, akkor is arra hivatkoztak, hogy így akarják megakadályozni a zsidók elleni öngyilkos merényleteket. Jogvédő szervezetek rasszistának minősítették a kormány intézkedését. A tiltakozó palesztinok két buszt is felgyújtottak emiatt.
A mostani döntés ellen is tiltakoznak az emberi jogi szervezetek, a legfelsőbb bírósághoz fordultak. De az ellenzéki balközép Cionista Tábor vezetője, Jichák Jercog is azt írta Facebook posztjában, hogy az intézkedés a palesztinok fölösleges megalázása, és tápot ad az Izrael elleni gyűlöletnek.
Frissítés: A Háárec szerda déli jelentése szerint az emberi jogi szervezetek kritikái miatt Benjamin Netanjahu és Móse Jaalon védelmi miniszter felfüggesztette a szegregációs intézkedést.
Mi az apartheid?
A faji elkülönítés az 1940-es évektől 1994-ig működött a mai Dél-afrikai Köztársaságban. Ennek érdekében külön parkokat hoztak létre a feketéknek és a fehéreknek, egyes utcákban csak fehérek járhattak, a buszokon csak meghatározott helyekre ülhettek le feketék, de voltak külön buszjáratok is a fehérek számára. A feketéknek külön útlevelet vezettek be az országon belüli mozgáshoz, és választójoguk sem volt. Az apartheid rendszere az 1990-es évek elején omlott össze, az utolsó szegregációs törvényeket Nelson Mandela semmisítette meg.
Újabb gázolásos merénylet
Szerda reggel Jeruzsálemben újabb gázolásos merénylet történt, közölte az MTI a Jehidót Ahronótra hivatkozva. Az izraeli rendőrség szerint a palesztin sofőr szándékosan el akart gázolni két rendőrt, közéjük hajtott, majd kifarolt és ismét nekik próbálta vezetni a kocsiját. A két határőr szolgálatot végző rendőr könnyebben megsebesült, a sofőrt lelőtték. A palesztinok szerint nem merénylet, hanem baleset történt. Az eset után kövekkel dobálták meg az izraeli biztonsági erőket és a kiérkező mentősöket.
Múlt héten egy ciszjordániai buszmegállóban hajtott a várakozók közé egy palesztin autós merénylő, ott négyen sebesültek meg, április 25-én pedig három rendőr sérült meg egy hasonló gázolásos akcióban.