Nagyon berágtak a románok a magyar nagykövetre
További Külföld cikkek
- Négy hajléktalan lelte halálát egy tűzesetben Bulgáriában
- Majdnem teljes sötétségbe borult Puerto Rico szilveszterkor
- Hszi Csin-ping: Senki sem akadályozhatja meg Kína és Tajvan újraegyesítését
- Csoportos dróncsapás érte egy ukrán katonai repülőtér infrastruktúráját
- Markológépes ámokfutó támadt az emberekre Németországban
A román külügyminisztérium bekérette hétfőn a bukaresti magyar nagykövetség képviselőjét egy interjú miatt, amelyet Zákonyi Botond bukaresti magyar nagykövet adott a Romania libera napilapnak, írja a Transindex. Azért Nagy Károly Zoltán első beosztottat kérették be, mert a nagykövet jelenleg szabadságát tölti.
Jóságos Victor, rossz Viktor
A külügyminisztérium szerint a megbeszélésen a román fél kifejtette határozott egyet nem értését azzal, amit a magyar nagykövet a román-magyar kétoldalú kapcsolatok egészéről nyilatkozott. Az MTI tudósítása szerint a román külügyminisztérium azt közölte: az interjú újabb példája annak , hogy a magyar fél nem tartja tiszteletben a kétoldalú kapcsolatok általános keretét és annak politikai-jogi alapjait, vagyis a magyar-román alapszerződést és a stratégiai partnerségről szóló, 2002-es megállapodást.
Bukarest szerint a nagykövet kijelentései Victor Pontáról elfogadhatatlanok és tiszteletlenek. Az interjúban a nagykövet felidézte, hogy Ponta többször bírálta Orbán Viktort, akit folyamatosan nacionalistának és Európa-ellenesnek tüntetett fel. Ponta a baloldali, európai "jóságos Victor" szerepét akarta eljátszani Európában a "rossz Viktorral" szemben - magyarázta a nagykövet.
A román külügy azt is sérelmezte, hogy a nagykövet nem tett említést a romániai A1-es és a magyarországi M43-as autópálya összekötéséről, a nemrég rendezett átadáson maga Ponta is részt vett, ezáltal is hangsúlyozva, hogy Románia fontosságot tulajdonít az ilyen infrastrukturális beruházásoknak.
De mit mondott a nagykövet?
A lap által hétfőn közölt interjúban Zákonyi Botond egyebek mellett azt mondta, hogy a kétoldalú kapcsolatok alakulása az infrastrukturális együttműködésektől is függ, de ezen a téren nem létezik "elegendő jóindulat" a román fél részéről. Példaként azt említette, hogy a gázvezeték, amelyen mind a két irányba kellene lehessen szállítani gázt, csak Magyarországról Romániába működik, vagy hogy probléma van tíz határon átvezető út befejezésével is.
Erre a román fél az utak kérdésére azt reagálta: határátkelők létesítése túl nagy beruházás lenne ahhoz képest, hogy ezeknek az utaknak a gazdasági jelentősége kicsi, ugyanis csak a személyszállításra és a legfeljebb 3,5 tonna súlyú gépkocsik áthaladására használhatnák. A gázvezetékről pedig azt írták, hogy az Arad-Szeged gázvezeték befejezése érdekében "szoros együttműködés" van a két fél között.
A magyar nagykövetet az interjúban egyébként megkérdezték az Orbán Viktor Facebook-oldalán közölt, Tusványoson készült képekről is, amelyekről Zákonyi kijelentette: nem lehet a két ország közötti problémát gyártani abból, hogy valaki történelmi jelképeket árul kitűzőkön, és ennek semmi köze a jó együttműködéshez. (A magyar miniszterelnök azzal kavart kisebb külpolitikai botrányt, hogy Nagy-Magyarországot ábrázoló kitűzőkről posztolt képet a Facebook oldalán Erdélyből.)
Zákonyi az interjúban továbbá felemlegette a magyar nyelvi jogokban fennálló hiányosságokat, például a közintézményekben a nyelvhasználatot, amelyet elmondása szerint személyesen ellenőrzött le. Problémaként említette a visszaszolgáltatások ügyét is.
Az autonómiával kapcsolatos kérdésre Zákonyi azt mondta, az nagyon komplex kérdés, és nehéz megjósolni, hogy mikor lesznek a székelyföldi autonómia képviselőinek elég érve ahhoz, hogy a román politikusokat meggyőzzék. "akkor kapnak autonómiát, amikor autonóm emberként viselkednek. Amikor már ne kell támogatás, pénz a központból" - mondta.