További Külföld cikkek
- Az amerikai nagykövet lehetséges utódja: Szégyen, amit Pressman tett
- Csaknem ezer halálbüntetést hajtottak végre Iránban egy év alatt
- Orbán Viktor osztrák szövetségese megerősítette, kivel tervez koalícióra lépni
- Donald Trump bejelentette, hogy igényt tart Grönlandra
- Radikális váltás Németországban: a bűnözőket és terroristákat a lehető leggyorsabban kitoloncolják
A korábbi katonai juntához köthető mianmari államfő azt ígérte, zökkenőmentes és békés lesz a hatalom átadása az egy héttel ezelőtti választást megnyerő pártnak – írta az MTI.
Thein Sein államfő, a junta volt kormányfője a múlt vasárnapi választás óta először tárgyalt hivatalában a mianmari pártok képviselőivel a további teendőkről. Azt mondta, hogy a leköszönő kormány mandátumának lejártáig elvégzi a zökkenőmentes és békés átmenettel járó feladatait.
Ne aggódjanak az átmenet miatt, ígérjük, folytatódni fog
– jelentette ki.
A választási bizottság legfrissebb összesítése szerint az egy héttel ezelőtti parlamenti választáson az Aung Szan Szú Kji Nobel-békedíjas ellenzéki politikus vezette Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) párt megszerezte az abszolút többséget, annak ellenére, hogy a hadseregnek fenntartott képviselői helyek miatt már eleve csak a mandátumok háromnegyedére pályázhatott.
Négy évvel ezelőtt a katonai kormányzat politikai átmenetet hirdetett, de olyan korlátozásokat vezetett be a négyötödös többséggel módosítható alkotmányban, amelyek az NLD földcsuszamlásszerű győzelme ellenére is biztosítják a hadsereg jelentős befolyását. Amellett, hogy ők birtokolják a parlamenti mandátumok negyedét, a hadseregparancsok nevezi ki a három kulcsfontosságú minisztérium: a belügyi, a védelmi és a határvédelmi tárca vezetőit.
Az abszolút többség birtokában Szú Kji pártja megszerezheti az államfői tisztséget is, de a juntától örökölt alkotmány értelmében Szú Kji nem indulhat az elnökválasztáson, két fia ugyanis brit állampolgár, és mindketten Londonban élnek. Szú Kji ugyanakkor kijelentette: az NLD győzelme esetén
Mianmarban 25 éve először tartottak szabadon parlamenti választást. Az utolsó szabadnak tekintett, 1990-es választásokon a junta meglepetésre engedte indulni és győzni az NDL-t, de nem ismerte el az eredményeket, a házi őrizetben tartott Aung Szan Szú Kji pedig nem szavazhatott. A 2010-es választásokon az USDP meggyőző győzelmet aratott, de nem igazán volt vetélytársa: Aung Szan Szú Kji pártja bojkottálta a voksolást. A 2012-ben tartott időközi választásokon az NLD a 44 hely közül 43-at megnyert.