Obama utolsó kísérletet tesz régi ígérete teljesítésére
További Külföld cikkek
- Versenybe szállhat Crin Antonescu a román elnöki posztért
- Vlagyimir Putyin az európai politikai elitről: Mindannyian a gazda lábánál csóválják majd a farkincájukat
- Elődeihez képest szokatlan helyre utazott az új amerikai külügyminiszter
- Két hónap alatt megbukhat a francia miniszterelnök, bizalmatlansági indítványt nyújthatnak be ellene
- Büntetőeljárást indult Szlovákiában az állítólagos puccs miatt, amivel eltávolítanák Robert Ficót a hatalomból
Obamára is ráéghet Bush dicstelen öröksége
Száznál is kevesebb rab maradt Guantánamón, közben az amerikai elnök megint a fogolytábor bezárásáról beszél, bár hét éve nem tudja teljesíteni ígéretét. Saját hatáskörben is próbálkozhat, de az sem biztos, hogy elég, futnak még egy kört a kongresszussal.
Obama egy újabb, talán végső kísérletet tesz, hogy meggyőzze a republikánus többségű kongresszust arról, hogy zárják be a Kubában lévő, amerikai fenntartású terrorintézményt. Többek között Guantánamo fenntartási költségeivel érvel (ez tavaly közel 450 millió dollár volt), másrészt azt hangsúlyozza, hogy nem akarja az utódjára hagyni a problémát.
Obama még első választási kampányában, 2008-ban ígérte meg, hogy bezárják a tábort, ez azonban a kongresszus ellenállásán korábban mindig megbukott. Erre azonban most sem látszik túl nagy esély. „Áttekintjük Obama elnök tervezetét, de tekintve, hogy az veszélyes terroristák amerikai létesítményekbe szállítását foglalja magában, tudnia kell, hogy a kongresszus már kifejtette ellenvéleményét a tervezettel kapcsolatban” – mondta most a Szenátus republikánus többségét képviselő Mitch McConnell.
A Pentagon tervei szerint 13 maximális biztonsági szintű amerikai börtön jöhetne szóba a rabok áthelyezésére. Összesen 30-60 emberről van szó; bár George W. Bush elnöksége alatt még 800 rab is volt az amerikai bázison, az elmúlt években többségüket visszaszállították származási országukba. Most 91 fogoly van Guantánamón, közülük 35 ember hazaszállításáról már megállapodtak – írja a Reuters.
Elvileg elképzelhető, hogy Obama akár kongresszusi jóváhagyás nélkül is tenne lépéseket, de ez tovább élezné a feszültséget a politikai feszültséget, egy ilyen lépés az elnökválasztás előtt különösen kockázatos lehet. „Világosan látom a nehézségeket Guantánamo végleges bezárása előtt. Az üzenetem egyik része, hogy már most is őrzünk jó néhány igazán veszélyes terroristát az Egyesült Államokban, és nem volt semmi probléma. Kiválóan megoldottuk a kérdést” – mondta Obama.