Nem mond le offshore-ügye miatt az izlandi miniszterelnök
További Külföld cikkek
- Mégsem akar szenátor lenni Donald Trump fiának felesége
- Lezuhant egy kisrepülőgép egy brazíliai üdülővárosban
- Túlélhető az atomcsapás a saját magánbunkerünkben?
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
Nem mond le Sigmundur Davíð Gunnlaugsson, Izland miniszterelnöke, akiről vasárnap derült ki, hogy feleségével együtt egy offshore cégen keresztül több millió dollárt tartottak izlandi államkötvényekben. Ráadásul mindezt úgy, hogy az országuk bankrendszere éppen a világgazdaság bedöntésében játszott fontos szerepet, írja a BBC.
Gunnlaugssont azután szólította fel lemondásra Joanna Sigurdadottír korábbi kormányfő, hogy vasárnap az ICIJ oknyomozó újságírói hálózat 11,5 millió kiszivárgott panamai offshore-irat elemzésekor feltárta, hogy a miniszterelnök a Wintris nevű, a közép-amerikai országban bejegyzett cégben forgatta meg vagyonát még 2007-ben. Ezt Gunnlaugsson elhallgatta a vagyonnyilatkozatában is, és hogy a nyomokat eltüntesse, a részesedését feleségének adta el 1 dollárért.
A kormánynak jó eredményei vannak. Erősen fejlődik az ország és fontos, hogy a kormány befejezhesse a munkáját.
– közölte álláspontját a kormányfő.
Emellett Gunlaugsson elmondta, semmilyen törvényt nem sértett meg az ügyleteivel, sőt, szerinte feleségének sem lett haszna a panamai vállalkozásból. Arra az állításra viszont nem reagált, hogy a Wintrisen keresztül több olyan bankban is érdekeltsége volt, amelyek a 2009-es gazdasági válságban bedőltek, és ezeket – valamint ezek ügyfeleit – az izlandi állam pénzéből kellett megmenteni. Aggályos az is, hogy Gunnlaugsson miniszterelnökként maga is részt vett a bankmentésben 2013-ban. Vagyis a panamai adatok alapján a vállalkozás és az állam részéről is egyszerre volt érintett az ügyletben.
Brigitta Jonsdottír, az izlandi Kalóz Párt vezetője szerint a miniszterelnök eljátszotta az emberek bizalmát, így az egyetlen megoldás az lenne, ha lemondana. De már nem csak ő és a korábbi kormányfő követeli a távozását: egy online petíció is indult a miniszterelnök lemondásáért. Az ellenzéki erők ezért azt tervezik, hogy bizalmatlansági szavazást kezdeményeznek a kormányfő ellen.
Gunnlaugsson hétfő délelőtt már a média is faggatta az ügylete miatt. A svéd STV újságírójának mindaddig készséggel válaszolt a kérdéseire, amíg az izlandi válságkezelésről volt szó. Aztán amint elhangzott az első offshore cégével kapcsolatos kérdés, terelni kezdett, majd fogta magát és otthagyta az őt interjúvoló stábot.
Az offshore-botrányról szóló részletes cikkünket itt olvashatja.