London főpolgármestere lekenyaizta Obamát
További Külföld cikkek
- Afganisztánban bedeszkázzák az olyan helyiségek ablakát, amelyekből nőket lehet látni
- Vlagyimir Putyin jóváhagyta a ruszofóbia elleni küzdelmet, és szélsőségesnek bélyegezte Ukrajnát
- Magyarország összekötő kapocs lehet a Nyugat és a Kelet között
- Cápatámadásban meghalt egy ember egy népszerű üdülőhelyen Egyiptomban
- Szíria új vezetője szerint négy évbe is beletelhet, mire megrendezik a választásokat
Erre egészen biztosan nem számított David Cameron, amikor választási ígéretként bedobta a Nagy-Britannia uniós tagságáról szóló népszavazást. Az ígéret ugyanis csúnyán a körmére égett: miután ő maga az EU-val kötött különalkura hivatkozva kihátrált a kezdeményezésből, a Konzervatív Párt gyakorlatilag kettéhasadt a menni vagy maradni kérdése mentén, alsóházi képviselői és a kormány tagjai közül 142-en álltak ki a maradás, 120-an pedig a kilépés mellett.
És miután Obama a konzervatív napilapban, a Daily Telegraph-ban az Unióban maradásra biztatta a briteket, Cameronnak már amerikai kollégájának is magyarázkodnia kell, akkora szitokáradatot kapott saját konzervatívjaitól. Ennek a legkínosabb epizódját Boris Johnson szolgáltatta, aki keményebben szállt bele Obamába, mint annak idején a német képviselő-válogatott jobbhátvédjébe. Az excentrikus londoni főpolgármester a vulgárnacionalizmus brit zászlóshajójának számító Sun bulvárlapba írt egy publicisztikát arról, hogy az amerikai-brit kapcsolatoknak csak jót tenne a Brexit. Magával a cikk nem is lenne kínos, tele van a két nemzet közti barátság epizódjainak felevenítésével, illetve Obama figyelmébe idézi az amerikai különutasság példáit (az USA számos nemzetközi bírósági fórum joghatóságát nem ismeri el).
Azonban rögtön a cikk elején azt írja Obama gesztusáról:
Van, aki azt mondja, ez a szimbóluma a félig kenyai elnök a Brit Birodalom ellen érzett ellenszenvének - melynek Churchill olyan elszánt védelmezője volt.
És bár az egészet a "van, aki azt mondja" köntösébe burkolja, a brit Munkáspárt képviselőit sikerült kiborítania. A Politico szerint sokan rasszizmust kiáltottak, de a legjobban a nigériai felmenőkkel rendelkező Chuka Umunna reagált, aki azt mondta, hogy "Ez minden határon túlmegy". Hogy ez a frázis miért olyan menő? Azért, mert az angol eredeti (beyond the pale) egy XVII. századi eredetű frázis, mely mögött ősi szokásjogi referenciák rejtőznek - használata ezért egy "birodalmi" származású embertől elegáns fricska.