Páncélozott rendőrautóval törték rá az orlandói klub falát a merénylőre
További Külföld cikkek
- Matteo Salvini odaszúrt egyet az Európai Bizottságnak
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
- A libanoni tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
- FBI: Bombatámadással fenyegették meg Donald Trump kabinetjelöltjeit
- Véget ért Marine Le Pen tárgyalása, de csak márciusban derül ki, indulhat-e a következő elnökválasztáson
John Mina rendőrfőnök a helyi idő szerint hétfő reggeli sajtókonferencián drámai részleteket osztott meg arról, hogyan zajlott az orlandói Pulse klubban a túszdráma. A merénylő első lövéseit meghallotta egy szolgálaton kívüli rendőr, kettejük között tűzharc bontakozott ki az egyik bejárat közelében. Hamarosan újabb rendőrök érkeztek, a lövöldözés folytatódott, és a merénylő az egyik mosdóba húzódott vissza a túszaival. Amíg odabent volt, több tucat embert tudott kimenekülni a klubból.
A rendőrök hiába próbálták kirobbantani a klub falát, hogy bejussanak, ezért egy páncélozott rendőrautóval mentek neki, így keletkezett egy olyan lyuk, amelyen keresztül ki tudtak bentről menekülni.
A lyukon keresztül kimászott maga a merénylő is, és lőni kezdett a rendőrökre. Ekkor kapta a halálos lövéseket.
Hűvös és nyugodt volt
Mina szerint a gyilkos "hűvös és nyugodt volt", amikor a rendőrökkel beszélt telefonon. Nemcsak akkor kommunikált velük, amikor a 911-et tárcsázva hűséget esküdött az Iszlám Állam vezetőjének, hanem később is, amikor a mosdóban volt a túszaival. A rendőrfőnök szerint nem igazán voltak követelései, inkább a rendőrök voltak azok, akik kéréseket fogalmaztak meg.
Mint azt mondta: nehéz döntés volt felfegyverzett rendőröket küldeni be a klubba, de úgy látták, ezzel életeket mentenek, mert meg voltak győződve róla (részben a merénylő kijelentései miatt, részben a kimenekült emberek beszámolói alapján), hogy közvetlen veszélyben vannak a bent lévők.
A New York Times tudósítója szerint a rendőrök akkor rohamozták meg a bárt, amikor Mateen közölte velük, hogy robbanómellényt visel. Arról nincs hír, hogy ez igaz lett volna. A rendőrségi akcióról videófelvétel is készült, amin látni ugyan keveset lehet, de hallatszik a tűzpárbaj a kommandósok és a merénylő között.
Buddy Dyer, Orlando polgármestere szerint több száz életet sikerült megmenteni, és ezért köszönetet mondott az FBI-nak és a mentőcsapatoknak.
Vizsgálják, volt-e másnak is szerepe
Az orlandói rendőrség közleményt adott ki arról, hogy a több lövöldözőről szóló szóbeszéd alaptalan, csupán egy merénylő volt, Omar Mateen, és ő halott.
Ugyanakkor a sajtótájékoztatón Lee Bentley az ügyészségtől közölte, hogy más személyek után is vizsgálódnak, és ha bebizonyosodik, hogy bárki másnak köze volt a mészárláshoz, vádat fognak emelni ellene.
Paul Wysopal az FBI-tól azt mondta: mivel megvan az esélye annak, hogy a nyomozás során a későbbiekben lesznek még gyanúsítások, egyelőre nem árul el részleteket. Megígérte, hogy "minden kő alá benéznek", de időbe telik, mire pontos információkkal tudnak szolgálni a nyilvánosságnak.
Válogatott a melegbárok között
Az East Orlando Post nevű lap információi szerint Omar Mateen, az ötven ember halálát okozó orlandói mészáros valószínűleg előre felmérte a környékbeli melegbárokat: a mészárlás helyszínén, a Pulse-on kívül legalább egy másik klubot is számításba vett.
Micah Bass, a nemrég megnyitott Revere Nightclub és a The M Hotel tulajdonosa azt mondta a lapnak, hogy Mateen ismerősnek jelölte a Facebookon a múlt héten. Bass értesítette az FBI-t, és most éppen átnézik a biztonsági kamerák felvételeit, hogy lássák: feltűnt-e a merénylő személyesen is a szórakozóhelyen az elmúlt napokban. Bass klubja a mészárlás éjszakáján zárva volt. Ha nem így lett volna, könnyen belőlük válhatott volna célpont, mondta a tulajdonos az East Orlando Postnak.
A CNN információi szerint Mateen az elmúlt hetekben megpróbált testpáncélt vásárolni magának egy helyi boltban. A bolt nem volt hajlandó eladni neki, amit akart, és ami egyébként olyan professzionális felszerelés volt, hogy nagyobb védelmet nyújtott volna, mint amilyen a legtöbb rendőrnek van. Ha sikerül ezt megszereznie, még több embert tudott volna meggyilkolni, mert hosszabb ideig tarthatott volna a tűzpárbaj.
Az Iszlám Állam a saját katonájának nevezi
Az Iszlám Állam hétfőn újabb közleményt adott ki, melyben úgy utalnak az orlandói mészárlás tettesére, hogy
a Kalifátus egyik Amerikában lévő katonája
Az IS azonban nem osztott meg a nyilvánossággal új részleteket, így azt sem, hogy egyáltalán volt-e valamilyen kapcsolat Omar Mateen és a terrorszervezet között. A BBC szerint azonban az a tény, hogy nem az IS központi hírügynökségén, a Nashir-on keresztül, hanem a szervezethez csak lazábban köthető hírekre szakosodott al-Bajdanban jelent meg a közlemény, arra utal, hogy az orlandói terroristának nem volt operatív vagy logisztikai kapcsolata az Iszlám Állammal.
Időközben a G4S nevű cég, amelynek Mateen biztonsági őrként dolgozott, közölte, hogy kilenc éve volt az alkalmazottjuk, és a munkája része volt, hogy fegyvere legyen. A cég közleménye szerint kétszer esett át belső átvilágításon, egyszer 2007-ben, egyszer 2013-ban, és egyik alkalommal sem találtak semmi aggasztót.
Robbanóanyag nem volt a lakásán
Az FBI nyomozói a házkutatás során nem találtak robbanóanyagot Mateen Fort Pierce-i lakásában.
A gyilkos apja videóüzenetet adott ki, amelyben arról beszél: semmi előjelét nem látta annak, hogy mire készül a fia. "Ha tudok róla, megállítottam volna" - mondta.
In video, Orlando suspect's father says, “If I did know, I would have stopped him” https://t.co/M42c0YanPV
— Washington Post (@washingtonpost) 2016. június 13.
Nyilatkozott a médiának Mateen egy volt kollégája is, Daniel Gilroy és azt állította: a férfi sokszor fenyegetőzött erőszakkal, állandóan emberek meggyilkolásáról beszélt. Dühös, erőszakos természetű embernek írta le, aki ellenséges volt minden társadalmi csoporttal szemben. Gilroy jelentette Mateen viselkedését a főnökeiknek, és egy idő után nem is dolgozott együtt vele többet. Azt mondja: így is lelkiismeretfurdalása van, amiért nem volt hangosabb, nem küzdött jobban.
Miért haltak meg ilyen sokan?
Az áldozatok 49-en voltak, az 50. halott maga a mészáros volt. Az áldozatok többsége férfi, a legfiatalabb 20, a legidősebb 50 éves. Még mindig nem mindenki nevét hozták nyilvánosságra.
Egyikük, a 22 éves Luis Vielma JK Rowling a Universal Stúdió Harry Potter attrakciójánál dolgozott. Az írónő is gyászolja, Rowling a Twitteren arról ír, hogy nem tudja abbahagyni a zokogást.
Luis Vielma worked on the Harry Potter ride at Universal. He was 22 years old. I can't stop crying. #Orlando pic.twitter.com/Nz2ZCWxNsS
— J.K. Rowling (@jk_rowling) 2016. június 13.
A New York Times összeszedte az okokat, hogyan emelkedhetett ennyire magasra a halálos áldozatok száma:
- A klub hangos és zsúfolt volt, az embereknek először nem volt világos, mi történik. Ahogy írtuk, a túlélők beszámolói szerint többen a lövések zajára azt hitték, hogy a zenéhez tartozik.
- Mateen három órán keresztül lövöldözött, mielőtt végeztek vele. Az időveszteség miatt sokan olyanok is meghaltak, akiket meg lehetett volna menteni, ha hamarabb kapnak orvosi segítséget.
- A merénylő olyan fegyvert használt, amelyet eleve arra terveztek, hogy a lehető legrövidebb idő alatt a lehető legtöbb emberrel végezzen.
A támadásban 53 ember sérült meg. A legutolsó hírek szerint 43-an még mindig kórházban vannak.
Szivárványszínbe borul az Eiffel-torony is
Világszerte virrasztásokat, megemlékezéseket tartanak, egyre többen fejezik ki szolidaritásukat az áldozatokkal és az LMBTQI-közösséggel. Párizsban az Eiffel-tornyot is szivárványszínekkel fogják kivilágítani, jelentette az AFP hírügynökség.
Az áldozatok családtagjai számára indult pénzgyűjtési akció 19 óra után már 1,3 millió dollárnál járt. Célnak a 2 milliót tűzték ki.
Félárbócon az amerikai zászlók
Barack Obama elrendelte, hogy az áldozatok emlékére az amerikai zászlót engedjék félig le a Fehér Házon, valamennyi középületen, katonai és haditengerészeti támaszponton, a követségeken, konzulátusokon, bel-és külföldön egyaránt. Az intézkedés a csütörtöki naplementéig érvényben marad.
"A terrorizmust fel kell számolni" -reagált az afgán kormányfő, Abdulla Abdulla. (Az orlandói mészáros afgán származású, de ő maga már New Yorkban született, amerikai állampolgár volt.) A kormányának a BBC szerint arról beszélt, hogy az orlandói lövöldözés megmutatta, hogy a terrorizmusnak nincsen vallása, nincsenek határai.
Kijelentette, hogy az afgánok nem a terrorizmust támogatják, hanem a terrortámadások áldozatait, részvétet nyilvánított az amerikai népnek és kormánynak, és közös fellépést sürgetett, hogy véget vessenek az efféle merényleteknek.
A Dalai Láma és a spanyol király is felszólalt
Az orlandói mészárlásról az áppen Washingtonban lévő Dalai Láma is megemlékezett. A buddhista vallási vezető a U.S. Institute of Peace nevű szervezet rendezvényén vett részt az amerikai fővárosban, ahol egyperces néma csendre és imára szólította fel a jelenlévőket, az orlandói mészérlést pedig "nagon komoly tragédinak" nevezte.
A tragédiával kpcsoaltban megszólalt VI. Felipe spanyol király is, aki Obama elnöknek és Rick Scott floridai kormányzónak címzett táviratában azt írta, mélyen méegérintette az a "szörnyű tett, ami a demokratikus együttélés minden elvének ellentmond". A király az egyik spanyol televíziónak pedig azt nyilatkozta, hogy fontos az egységes fellépés az ilyen tettek elkövetőivel szemben.
Zuhannak a merénylő munkahelyének részvényei
Mint az kiderült, Omar Mateen a világ legnagyobb biztonsági cégénél, a G4S-nél dolgozott már 2007 óta. Azóta, hogy ez kiderült, a cég részvényárfolyama 5 százalékkal esett az amerikai tőzsdén. A befektetők azért kezdtek megszabadulni a G4S részvényeiket, mert attól tartanak, hogy a merénylet miatt a cég eleshet a jövedelmező kormányzati megbízásoktól.
A cég közleménye szerint a G4S-t mélyen megrázta az orlandói eset, a cég dolgozói együtt éreznek az áldozatokkal és családtagjaikkal, a nyomozóhaóságoknak pedig minden segítséget megadnak.