Lezárult az Iszlám Állam utolsó Európába vezető útvonala

2016.08.12. 23:37

Pénteken hivatalosan is elesett az Iszlám Állam egyik legnagyobb szíriai erőssége, Manbidzs városa. A múlt héten a kurd vezetésű, de jelentős arab erőket is felsorakoztató Szíriai Demokratikus Erők (Syrian Democratic Forces - SDF) egyszer már bejelentette az ostrom végét, de pénteken 73 nap után végre az utolsó dzsihadista egységet is kiűzték a városból. Az SDF  szóvivői szerint nem kevesebb, mint 2000 embert szabadítottak ki az iszlamisták fogságából, akik élő pajzsként fedezték velük a visszavonulást. A világsajtóban már napok óta köröznek a fejkendőjüket elhajító nők és szakállukat lenyíró férfiak ünnepléséről készült képek.

Kapcsolódó
Az Iszlám Állam buldózerrel rombol, de közben lop is

Az Iszlám Állam buldózerrel rombol, de közben lop is

Évezredes városokat robbantanak fel, de közben ezerszámra próbálják eladni a műkincseket. Mi a baja a modern Iszlám Államnak az ókor Iszlám Államával?

Az Eufrátesztől nyugatra fekvő, valaha százezer lakost számláló várost 2014 januárjában foglalta el az IS (akkor még ISIS), és gyorsan a Törökország felé irányuló illegális műkincskereskedelem egyik központjává vált (a Kalifátus egyik fontos bevételi forrásának számító kincsvadászatról itt olvashat). A még mindig IS-kézen lévő határváros Jarabulúsz mellett Manbidzs volt a kulcsa annak a sávnak, mellyel a Kalifátus Törökországgal érintkezik, ha ezt sikerül teljesen felszámolni, az óriási érvágás lenne az iszlamistáknak, akik az engedékeny török hatóságoknak köszönhetően ezen a határszakaszon keresztül csempészik be a fegyvereket és embereket, és itt csepegtetik a török vezetékekbe az általuk kitermelt olajat - legalábbis az Erdogan elleni puccskísérletig ez volt a gyakorlat.

Nem csoda, hogy Szalih Muszlim szíriai kurd vezető a győzelem után azt nyilatkozta:

Manbidzs felszabadítása után az Iszlám Állam tagjai többé nem tudnak szabadon közlekedni a Kalifátus és Európa között. 

De persze ez nem jelenti a terrorizmus végét, hiszen még mindig nagy határterület van az Iszlám Állam kezén, másfelől pedig ma már az IS terror-stratégiája sem elsősorban a Szíriában kiképzett kommandókon alapul, hanem a Nizzában vagy Orlandóban is jól teljesítő, ún. öndzsihadizált bolondokon.

A várost még 2016 derekán is 2000 iszlamista harcos védte, akiknek természetesen nem okozott álmatlan éjszakákat, ha a helyieket kellett fedezékül használniuk az amerikai légitámadások ellen. Ennek ellenére a védősereg felmorzsolódott a folyamatos támadásokban, az utolsó harcoló mag már csak mintegy 100 főt számolt.

Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja nevű szervezet szerint az IS emberei mintegy 500 autóval menekültek a török határon fekvő, még ellenőrzésük alatt álló Jarablúsz városa felé. Ők állítólag szabad elvonulást kaptak az ostromlóktól túszaik hátrahagyása fejében, de a megállapodást az SDF természetesen nem verte nagydobra. 

(via BBC, Reuters)