Spanyol külügyminiszter: Rendőri erőszak Katalóniában? Kamu!
További Külföld cikkek
- Franciaország kérte egy Indonéziában halálraítélt francia állampolgár kiadatását
- Korlátozzák a turizmust a világ egyik legnépszerűbb utazási célpontjánál
- Az utolsó kórház is bezárta kapuját a Gázai övezet északi részén
- Az Egyesült Államoknak adja ki Montenegró Do Kvont, a dél-koreai „kriptokirályt”
- Észtország haditengerészeti műveletet indított, de a NATO sem lacafacázik
A spanyol külügyminiszter álhírnek minősítette azokat a brutális rendőri fellépést mutató felvételeket, amelyek a katalóniai függetlenségi népszavazás alatt bejárták a világsajtót – írja a Telegraph.
Alfonso Dastis külügyminiszter a brit BBC One tévéadó egy műsorának nyilatkozva azt mondta, sok képről kiderült közülük, hogy kamu. Szerint ha volt is erőszak, csak korlátozottan, és az is azért történhetett meg, mert a hatóságok akadályoztatva voltak a bírósági döntésnek – vagyis a népszavazás meghiúsításának – a végrehajtásában.
Nem mondom, hogy mindegyik kép kamu, de néhányuk igen, és sok volt az alternatív tény és álhír.
Azért érdekes állítás ez, mert – ahogy arról mi is beszámoltunk – az internetet szinte eldugította a rengeteg felvétel arról, ahogy a népszavazás megakadályozására Katalóniába vezérelt spanyol egyenruhások ütötték-verték vagy épp a hajuknál fogva húzták a szavazásra érkező és/vagy a szavazás megtartásáért tüntető civileket, az erőszakot pedig külföldön is több vezető politikus elítélte; a spanyol kormány részéről eddig mégse hangzott el cáfolat vagy kifogás ezeknek a felvételeknek a valóságtartalmáról.
A katalán egészségügyi szolgálat szerint összesen 991-en sérültek meg az összetűzésekben, nagy részüket zúzódások és más sebesülések miatt kellett ellátni, és 30 főnek agyrázkódása is volt, feltehetően nem attól, hogy elbotlottak a saját lábukban.
Katalóniában október 1-jén tartottak függetlenségi népszavazást, amelyet a spanyol alkotmánybíróság és a madridi kormány már előre alkotmányellenesnek nyilvánított, ezért utóbbi igyekezett is megakadályozni a megtartását. Végül mégis 42 százalékos volt a részvétel, és 90 százalék a függetlenséget választotta, de a spanyol kormánynem ismerte elaz eredményt.
Október 10-én Carles Puigdemont katalán elnök a várakozásokkal ellentétben mégse hirdette ki Katalónia azonnali függetlenségét, ehelyett tárgyalást kezdeményezett a központi kormánnyal – amely viszont továbbra se akar hallani erről, és október 21-én be is jelentette, hogy kezdeményezi a függetlenségi törekvések mellett kitartó katalán vezetés leváltását, és előrehozott választásokat akar kiírni.