További Külföld cikkek
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
- Csalási és vesztegetési ügy miatt emeltek vádat a világ egyik leggazdagabb embere ellen
- Rendkívül rejtélyes tábornok irányíthatja az észak-koreai katonákat Ukrajnában
- Amerika begyújtotta a kanócot, lassan minden a háborús eszkaláció irányába mutat
Az izraeli hadsereg hétfőn felrobbantott egy, a Gázai övezetből Izrael területére átnyúló, félkész harci alagutat - jelentette a Jediót Ahronót című újság honlapja, a ynet.
Az övezet határvidékén hétfő délután többfelé is látni lehetett a robbantások okozta füstöt, és hallani lehetett zajukat. A környéken élők arról számoltak be, hogy megremegtek a házak falai, és rakétatámadástól tartottak.
Az enklávé mellett felállították a rövid hatótávolságú rakéták ellen használatos vaskupolarendszer légvédelmi egységeit a még befejezetlen alagút izraeli szakaszának felrobbantása előtt.
Ronen Manelis, az izraeli hadsereg szóvivője bejelentette, hogy az épülő föld alatti járat az enklávéban található Han Junisz felől a határ közelében lévő Kiszufim kibuc felé tartott.
A felszámolt járat nem jelentett veszélyt a helyi lakosságra, mert egyelőre két kilométerre volt a legközelebbi településtől. Az alagút olyan helyen épült, ahol még nem hozták létre a Gázai övezet határán készülő föld alatti védelmi rendszert, és ahol erre a közeljövőben még nem kerül sor.
Hárman meghaltak
Izrael a 2014 nyarán kitört, Erős szikla fedőnevű, 50 napos hadművelet után több méter magas és több tucat méter mélyen a föld alá nyúló, érzékelőkkel felszerelt biztonsági betonfal építésébe kezdett a Gázai övezet köré, amelynek költségét nagyjából kétmilliárd sékelre (mintegy százötven milliárd forintra) becsülik.
A Gázai övezetet uraló, radikális iszlamista Hamász szervezet tíz évvel ezelőtti hatalomátvétele óta a gázai erőforrások jelentős részét az övezet alatt húzódó alagútrendszer kiépítésére fordította, amelynek egy része Egyiptomba tartó csempészalagút, másik része pedig Izrael területére átnyúló támadó járat.
A Hamász által ellenőrzött gázai egészségügyi minisztérium később közölte, hogy az alagút felrobbantásában meghalt három palesztin, és többen megsebesültek - jelentette az AFP francia hírügynökség.
Az AFP biztonsági forrásokra hivatkozva közölte azt is, hogy a robbantás áldozatai a Hamászhoz közeli Iszlám Dzsihád nevű szervezethez tartoztak. A radikális mozgalommal szimpatizáló Paltoday nevű honlap pedig azt írta, hogy az alagút az Iszlám Dzsihádé volt.
Válaszcsapással fenyegetőznek
"Ez az alagút része elrettentő politikánknak a palesztin nép védelmében" - jelentette ki az Iszlám Dzsihád szóvivője, Daud Siháb. "Minden lehetőséget megvizsgálunk annak érdekében, hogy ne veszítsük el az agresszió megválaszolásának lehetőségét" - tette hozzá.
Az Iszlám Dzsihád válaszcsapással fenyeget, és a következő órákban, valószínűleg az éjszaka folyamán derül ki, hogy beéri-e néhány válaszrakéta útnak indításával a 2014 nyarán végrehajtott Erős szikla hadművelet óta Izrael és a Gázai övezet iszlamista erői között kialakult feszült helyzetben.
A hétfő délután felrobbantott támadó alagút az Iszlám Dzsihád radikális iszlamista csoporthoz tartozott, és a detonáció megölt több katonai vezetőt, köztük Arafat Abu Mursidot, a csoport gázai központi részeinek katonai parancsnokát és helyettesét, valamint a Hamász egyik kommandós egységének a parancsnokát.
"Izrael háborút indított ellenünk" - állította az Iszlám Dzsihád szóvivője a történtek után, de a tévé szerint a Hamász vezetői elsősorban egyiptomi nyomásra ezekben az órákban csillapítani próbálják a szervezetet.
A tízes híradó szakértői szerint az izraeli hadsereg illetékesei is meglepődtek az Izraelbe átnyúló alagút felrobbantása után a halottak és a sebesültek magas számán. Jeruzsálemben úgy vélik, hogy főként másodlagos robbanások, a földalatti járatban tárolt robbanószerek berobbanása, valamint a mentés idején a járat rájuk omlása okozhatta az Iszlám Dzsihád veszteségeit.
Izrael a rövid hatótávolságú rakéták ellen használatos vaskupolarendszer légvédelmi egységeinek gázai határhoz telepítése mellett csapatösszevonásokat is végrehajtott az enklávé határánál, és Egyiptom segítségét kérte a helyzet eszkalálódásának megakadályozására.