A kínai hírszerzés be akart szervezni egy német kormánypárti képviselőt
További Külföld cikkek
- Egy zsidó férfi palesztinnak hitt két izraeli turistát, ezért tüzet nyitott rájuk
- Orbán Viktor legfontosabb európai szövetségese elgáncsolná Brüsszel tervét
- Csökkent a földrengések gyakorisága Szantorini szigetén
- Pancsolt szesz fogyasztása miatt haltak meg több mint százan idén Törökországban
- Meghalt Francesco Rivella, a Nutella feltalálója
Megpróbálta beszervezni informátornak a német szövetségi parlament (Bundestag) egy képviselőjét a kínai hírszerzés, ám a 2016-ban folytatott műveletet a német elhárítás meghiúsította, írta pénteken a Süddeutsche Zeitungra hivatkozva az MTI. Az ügyről már decemberben kiszivárgott néhány információ.
A megkörnyékezett képviselőről egyelőre annyit lehet tudni, hogy a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) közös frakciójának tagja, és a külügyekkel foglalkozó tekintélyes szakpolitikusok között tartják számon.
A távol-keleti nagyhatalom ügynöke, aki a LinkedIn nevű üzleti közösségi oldalon keresztül érte el a képviselőt, politikusokat és elemzőket összefogó, kiterjedt német kapcsolatrendszerrel rendelkező menedzsernek állította be magát, és felkérte a kiszemelt képviselőt, hogy készítsen számára külpolitikai elemzéseket. A Jason Wangként bemutatkozó ügynök legkevesebb 30 ezer eurót (10 millió forint) ajánlott a munkáért cserébe.
![Képviselők a Bundestag üléstermében, Berlinben](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/2048/20481/204818/20481815_93b9e4fc5bc7abbb62a09f5d647b4ef6_wm.jpg)
A képviselő elfogadta az ajánlatot, és el is kezdték az együttműködést, üzeneteket váltottak, amelyek általános politikai kérdésekről szóltak. Amikor a német politikai rendszer működésének belső, érzékeny ügyei kerültek előtérbe, a szövetségi alkotmányvédelmi hivatal (BfV), a német hírszerzés szakemberei jelezték a képviselőnek, hogy minden bizonnyal a kínai hírszerző szolgálat egy emberével került kapcsolatba. A BfV még az első tiszteletdíj átutalása, illetve a Kínába történő utazás előtt lépett közbe.
Ez azonban nem egy elszigetelt eset. Egy másik esetben eredményesen dolgoztak a kínai hírszerzők. Behálózták egy – ugyancsak meg nem nevezett – képviselő stábjának egyik tagját. Az illető ki is utazott Kínába, ahol nyomás alá helyezték. Végül 10 ezer eurót kapott szolgálataiért, írta a Süddeutsche Zeitung.
A kínai kormány tagadta a vádakat.
A Süddeutsche Zeitung beszámolója alig néhány nappal a következő – sorrendben ötödik – német-kínai kormánykonzultáció előtt jelent meg. A két kormány számos tagja hétfőn Berlinben ülésezik Angela Merkel német kancellár és Li Ko-csiang kínai miniszterelnök vezetésével. A kínai küldöttség kétnapos látogatásán a többi között aláírnak egy sor kétoldalú megállapodást és megtartják a 9. német-kínai gazdasági és technológiai együttműködési fórumot.