Uniós eljárás indul a magyar kormány ellen a Stop Soros miatt
További Külföld cikkek
- FBI: bombatámadással fenyegették meg Donald Trump kabinetjelöltjeit
- Véget ért Marine Le Pen tárgyalása, de csak márciusban derül ki, indulhat-e a következő elnökválasztáson
- Fény derülhetett Amerika hírhedt gépeltérítőjének kilétére
- Az elmúlt évek legnagyobb támadását indították a szíriai kormány ellen, az orosz légierő segít visszaverni a lázadókat
- Még csak pár órája lépett életbe, de máris megsértették a tűzszüneti megállapodást Libanonban
Kötelezettségszegési eljárást indít csütörtökön Magyarország ellen az Európai Bizottság a menekülteket segítő szervezetek ellen kitalált „Stop Soros” törvény és a hozzá kapcsolódó alkotmánymódosítás miatt – írja a szerdai Népszava.
Az Európai Unió legfelsőbb ellenőrző és végrehajtó testületének értékelése szerint ugyanis a jogszabálycsomag több EU-előírásba ütközik, ezért első lépésként felszólító levélben kér választ az aggodalmaira a magyar kormánytól. Az Európai Bizottság már az elfogadását követő napokban monitorozni kezdte a jogszabályt; Christian Wigand bizottsági szóvivő leszögezte:
Nem fordíthatunk hátat azoknak az értékeknek és elveknek, amelyekre Európa épült.
Brüsszel a Velencei Bizottság értékelésére várt, az alkotmányjogi tanácsadó testület június vége felé kemény szavakkal el is ítélte a törvényt, mely „a törvényesen működő civil szervezetek tevékenységét" korlátozza,
aránytalan büntetéseket ró ki személyekre és nem-kormányzati szervezetekre, továbbá több ponton - például tájékoztató kampányok bűncselekménnyé minősítésével - sérti az Emberi Jogok Európai Egyezményét.
A Velencei Bizottság arra is rámutatott, hogy egy 2002-es európai uniós irányelv pontosan meghatározza, hogyan lehet büntetőjogi eszközökkel megelőzni, illetve kezelni az engedély nélküli határátlépést, tranzitálást és tartózkodást egy tagállam területén. A magyar szabályozás azonban túlmegy ezeken a kereteken, és igazságtalanul büntet olyan tevékenységeket, amelyek közvetlenül nem tehetők felelőssé az illegális migrációért.
Frans Timmermans bizottsági alelnök a múlt hónapban egy európai parlamenti meghallgatáson jelentette be, hogy a jogszabállyal „lehetnek problémák”, előrevetítve egy esetleges kötelezettségszegési eljárást.
A Bizottság a Stop Soros elfogadása után a magyarországi menekültügyi szabályozás miatt még 2015-ben indított kötelezettségszegési eljárást lépteti bírósági szakaszba. Akkor a testület a magyarországi menekültügyi eljárásokat, a visszatérésre vonatkozó szabályokat és a befogadási feltételeket ítélte az uniós joggal összeegyeztethetetlennek, de válaszaira a Népszava szerint mostanáig „nem kapott kielégítő választ" Budapestről, ezért citálja a magyar kormányt az EU Bírósága elé.
Ahogy arról beszámoltunk, az „illegális bevándorlás elősegítése, támogatása” mint vétség a magyar büntető törvénykönyv 353/A paragrafusának módosításában kapott helyet. Az új rendelkezés:
- büntethetővé tesz minden „szervezett tevékenységet” amely a menedékkérők megsegítésére irányul – Magyarország területén, illetve a magyar határnál –, hogy törvényes jogukat gyakorolva menedékkérelmet nyújthassanak be vagy tartózkodási engedélyért folyamodjanak;
- ezen tényállást nemcsak az egyes bevándorlókat közvetlenül segítő egyének meríthetik ki, de azok is, akik tájékoztató anyagokat készítenek és terjesztenek, és hálózatot hoznak létre vagy működtetnek ezen tevékenységek megvalósítására;
- büntethetővé teszi a határellenőrzési tevékenység megszervezését; és
- büntetéssel sújthat bárkit, aki a fenti tevékenységeket pénzzel támogatja.
Fidesz: Brüsszel Sorost védi
"Brüsszel már megint Sorost védi, és nem először próbál nyomást gyakorolni Magyarországra a Soros-hálózat érdekében" - kommentálta Halász János, a Fidesz-frakció szóvivője szerdán újságíróknak a hírt.
"Mi kitartunk amellett, hogy nem leszünk bevándorlóország, és nem tudjuk elfogadni, ha valaki nyíltan, a magyar és az uniós törvények kijátszására buzdítja a migránsokat" - fogalmazott. Kijelentette: a "Stop Sorosra" és az alkotmánymódosításra szükség van, ezért készen állnak ezzel kapcsolatban bármilyen vitára.
Brüsszel megvárta a szakvéleményt, ami elítélte a civilek elleni büntetőjogi intézkedéseket.
2559 · Jul 18, 2018 06:27am Tovább a kommentekhez