Orosz és kínai hadihajók hemzsegnek az amerikai partoknál
További Külföld cikkek
- Meghalt a világ legidősebb férfija
- Az ügyészek 20 év börtönbüntetést követelnek a feleségét elkábító és megerőszakoltató férfira
- Újabb kínai–magyar együttműködés: összekapcsolják a keleti és a nyugati digitális fizetési rendszereket
- Oroszország és Kína drámai mértékben növeli nukleáris erejét, Trumpnak azonnal lépnie kell
- Előkerült egy videó arról, ahogy becsapódik a teherszállító repülőgép egy litván lakóházba
A hidegháború legsötétebb éveinek hangulatát idéző nyilatkozatot tett John Richardson vezérkari főnök, magas rangú amerikai haditengerészeti vezető.
Arról beszélt, hogy a hidegháború nem lehetett olyan erős orosz és kínai haditengerészeti aktivitást tapasztalni az Atlanti-óceán északi részén, mint mostanában - mindezt a 444.hu cikke idézi.
Fontos ember
Mindezt illik komolyan venni, mert Richardson a haditengerészet (a Navy) szakmai vezetőjének tekinthető, ami formálisan ugyan csak a negyedik szint, de felette csak politikusok vannak:
- Donald Trump elnök,
- Jamrs Mattis védelmi miniszter és a
- Richard Spencer ,a Navy első embere
állnak felette a hierarchiában.
Kémgyanú
Az amerikai katonai vezető jelezte, attól tart, hogy ezek a hemzsegő járművek, elsősorban tengeralattjárók lehallgathatják az amerikai kommunikációs csatornákat, vagy akár el is vághatják a transzatlanti kábeleket.
Mindez egyáltalán nem alaptalan, Oroszország például bevallottan intenzíven fejleszti a Borej osztályú atommeghajtású tengeralattjáró-osztályát.
Ezek a 170 méter hosszú tengeralattjárók akár 12-16 Bulava típusú rakétát is hordoznak.
Kína pedig állítólag még gyorsabban bővíti, már ma is 250 ezres létszámú haditengerészetét. Főleg dél-kelet-ázsiai agresszív fellépései ismertek, de ezek szerint északon is aktív.
Második flotta
A növekvő kínai és orosz fenyegetésre válaszul az Egyesült Államok bejelentette, hogy reaktiválta az úgynevezett második flottáját. A hivatalos ceremónia augusztus 24-én lesz a virginiai Norfolkban, a flotta bázisán.
Érdekesség, hogy a haditengerészet fejlettségét tekintve ugyan biztosan az Egyesült Államok vezet globálisan, de a hadihajók számát tekintve Észak-Korea és Kína is több hajóval rendelkezik, mint a harmadik Egyesült Államok. A lista szerint a negyedik Irán és csak az ötödik Oroszország, amelynek tengeralattjáró-flottája azonban fejlettebb, mint az észak-koreai, kínai, vagy iráni flotta.