Putyinék beazonosították a Szkripal-mérgezés gyanúsítottjait
További Külföld cikkek
- Hatalmas kavarás után kiderül, hivatalba léphet-e Ursula von der Leyen bizottsága
- Meghalt a világ legidősebb férfija
- Az ügyészek 20 év börtönbüntetést követelnek a feleségét elkábító és megerőszakoltató férfira
- Újabb kínai–magyar együttműködés: összekapcsolják a keleti és a nyugati digitális fizetési rendszereket
- Oroszország és Kína drámai mértékben növeli nukleáris erejét, Trumpnak azonnal lépnie kell
Oroszország azonosította azt a két férfit, aki a brit hatóságok gyanúja szerint Angliában megmérgezte Szergej Szkripal egykori orosz-brit kettős ügynököt és lányát - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdán Vlagyivosztokban, írja az MTI.
"Tudjuk kik ők, megtaláltuk őket"
- mondta. Az orosz elnök közölte, hogy két büntetlen előéletű civilről van szó. Kifejezte reményét, hogy a két férfi hamarosan a nyilvánosság elé áll, és elmondja, miképp történt az eset. "Nincs abban semmi különös és kriminális, biztosítom önöket" - tette hozzá Putyin.
A brit vádhatóság szerdai bejelentése szerint két orosz állampolgár, Alekszandr Petrov és Ruszlan Bosirov gyanúsítható Szergej Szkripal egykori orosz-brit kettős ügynök és lánya, Julija Szkripal tavaszi angliai megmérgezésével. A Scotland Yard azt állítja, elegendő bizonyítékuk van a két férfival szemben.
A brit hatóságok szerint a két férfi nem civil, hanem az orosz katonai hírszerzés (GU) ügynöke.
A brit belügyminiszter szerint az orosz katonai hírszerzés (GRU) az orosz állam legmagasabb szintjeitől kapja utasításait. A brit hatóság és a Scotland Yard a héten közölte, hogy az orosz hírszerzés két ügynökét gyanúsítja Szergej Szkripal egykori orosz-brit kettős ügynök és lánya, Julija Szkripal tavaszi angliai megmérgezésével.
Sajid Javid a BBC vasárnapi magazinműsorában azt mondta, az orosz katonai hírszerzés nagyon erősen fegyelmezett szerveződés, amelyet a Kreml rövid pórázon tart, így Szkripalék megmérgezése nem engedély nélkül dolgozó, elszabadult elemek akciója volt.
A belügyminiszter többszöri kérdésre sem volt hajlandó egyértelmű választ adni arra, hogy a brit kormány szerint személyesen Vlagyimir Putyin orosz elnök adhatta-e ki az utasítást a Novicsok típusú katonai idegméreg-hatóanyaggal márciusban megkísérelt merényletre.
Borítókép: Kirill Kudryavtsev/AFP