Lengyelország választ
További Külföld cikkek
- Börtönbüntetésre ítéltek egy gyilkosságra felbérelt svéd tinédzsert Dániában
- Halálos fenyegetést kapott a Paraméter szerkesztősége
- Nyilvánosan megöléssel fenyegette az alelnök a Fülöp-szigeteki elnököt, most mindent tagad
- Fellélegezhet a Közel-Kelet, szerdától életbe léphet a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között
- Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után
A szavazásra jogosult több mint 30 millió lengyel vasárnap két és fél ezer polgármesterről, valamint a háromszintű - községi, járási és vajdasági - önkormányzati szervek mintegy 47 ezer képviselőjéről dönt - tudósít az MTI.
Csökkenő népszerűség
A lengyel politikai paletta töredezettebb, mint a magyar, igaz szinte kizárólag jobboldali pártok, pártszövetségek alkotják. A CBOS állami közvélemény-kutató legfrissebb előzetes felmérése szerint a választók 29 százaléka a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt és két kis kormánykoalíciós tömörülés közös listájára adná le voksát. Ez némi népszerűség-csökkenést jelent a vezető politikai erő esetében. Lengyelországban a politika hangulata, a nagy kormányzati intézkedések nagyon erősen követik a magyar mintát, talán egyedül abban különbözik a lengyel közélet, hogy nem jellemzően a kormányzatközeli oligarcha-csoportok nagy közbeszerzési sikerszériái, a politika jóval több teret enged a versenynek a gazdaságban.
Ellenzéki szövetség
A legerősebb ellenzéki párt, a Polgári Platform (PO) és a szintén ellenzéki Modern (Nowoczesna) szövetsége, amely a helyhatósági választáson Polgári Koalíció (KO) néven indul, őket a választók 16 százaléka támogatja. Önkormányzati koalíciók alakításakor erősítheti a KO-t a kiépített vidéki pártstruktúrákkal rendelkező Lengyel Parasztpárt (PSL) is, mely a CBOS szerint a voksok 7 százalékára számíthat.
A kommentátorok szerint nehéz előre látni, hogy a választási eredmények milyen módon rajzolhatják majd át Lengyelország politikai térképét. Az előző, 2014-es helyhatósági választásokon a PiS országos szinten a legtöbb szavazatot szerezte meg, a 16 vajdaságból viszont csak ötben győzött.
Varsó: Jaki, vagy Trzaskowski?
Ráadásul az ellenzéki tömörülések több helyen koalíciót alkottak, így a PiS végül csak egy vajdaság irányítását vette át, viszont győzni tudott a 2015-ös parlamenti választáson. A sajtó nagy érdeklődéssel várja az ellenzék által évek óta irányított nagyvárosok és a főváros eredményeit. Varsóban elemzők szoros küzdelmet várnak a KO jelöltje, Rafal Trzaskowski volt külügyminiszter-helyettes és a kormánykoalíció jelöltje, Patryk Jaki jelenlegi helyettes igazságügyi miniszter között.
Kilenckor zárás
Lengyelországban eddig négyévente rendeztek helyhatósági választásokat, új előírások nyomán viszont a ciklus ötéves lesz, és polgármesteri tisztségre egy személy legfeljebb egyszer választható újra. A szavazás egynapos, a szavazóhelyiségek reggel hét és este kilenc óra között vannak nyitva. Az urnazárás után a három legnagyobb hírtévében ismertetik a szavazóhelyiségeket elhagyók megkérdezése alapján összesített eredményeket (exit poll).
November 4-én második fordulóra kerül sor azokban a körzetekben, amelyekben a polgármester-jelöltek egyike sem szerzi meg a szavazatok több mint 50 százalékát.
Borítókép: Kacper Pempel / Reuters.