Netanjahu felfüggesztette egy ciszjordániai beduin falu lerombolását

2018.10.21. 07:26
Illegálisan létrehozott palesztin települést dózerolna Izrael, de most kapott egy esélyt a tárgyalás.

Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő további rendelkezésig felfüggesztette egy ciszjordániai beduin falu lerombolását - írta a miniszterelnöki hivatal közleményére hivatkozva az MTI.

Adunk egy esélyt a tárgyalásoknak és az ajánlatoknak, amelyeket a különféle érdekeltektől kaptunk az utóbbi napokban"

- indokolta döntését Netanjahu.

A Jeruzsálemtől keletre, két izraeli telep között található Hán al-Áhmarban mintegy kétszázan élnek, többségük tákolmányokban. A beduin falu a megszállás és az izraeli telepespolitika pusztításának jelképévé vált az utóbbi időben.

Illegálisan ott maradtak

Az izraeli hatóságok azzal vádolják Hán al-Áhmar lakóit, hogy illegálisan telepedtek le a térségben. A falusiak október elsejéig kaptak időt arra, hogy elhagyják otthonaikat, amelyeket a földdel akarnak egyenlővé tenni. Az Európai Unió és az ENSZ is aggodalmát fejezte ki a település sorsa miatt és döntése felülvizsgálatára szólította fel az izraeli kormányt. A hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) szerdai közleményében felhívta a figyelmet arra, hogy a civil építmények katonailag nem indokolt megsemmisítése és a lakosság erőszakos kitelepítése háborús bűnnek minősül.

Legfelsőbb Bíróság: áthelyezhető

Hán al-Áhmar sorsáról hosszas jogvita után tavasszal döntött az izraeli legfelsőbb bíróság, kimondva, hogy a hadsereg áthelyezheti a települést. A döntés bírálói szerint ezzel Izrael gyakorlatilag kettévágja Ciszjordániát. Több jogvédő szervezet szerint is a kényszerű kitelepítés háborús bűnnek minősül. Az izraeli hatóságok 12 kilométerrel tervezik arrébb költöztetni a falu lakóit, az arab Abu Disz falu melletti szeméttelep szomszédságába.

Dzsahalin település

A faluban a dzsahalin palesztin törzs tagjai élnek. A törzs tagjai az 1950-es években vándoroltak az izraeli Arad város környékéről a Jeruzsálemből a Holt-tenger felé vezető út mellé, amikor a terület még Jordániához tartozott. Izrael az 1967-es hatnapos háborúban foglalta el Ciszjordániát.

Köszönjük, hogy minket olvasol minden nap!

Ha szeretnél még sokáig sok ilyen, vagy még jobb cikket olvasni az Indexen, ha szeretnéd, ha még lenne független, nagy elérésű sajtó Magyarországon, amit vidéken és a határon túl is olvasnak, akkor támogasd az Indexet!

Tudj meg többet az Index támogatói kampányáról!

Milyen rendszerességgel szeretnél támogatni minket?

Mekkora összeget tudsz erre szánni?