Nem a magyarok ellen van, de megnehezíti az ingázók helyzetét az osztrák határszigorítás
További Külföld cikkek
- Négy hajléktalan lelte halálát egy tűzesetben Bulgáriában
- Majdnem teljes sötétségbe borult Puerto Rico szilveszterkor
- Hszi Csin-ping: Senki sem akadályozhatja meg Kína és Tajvan újraegyesítését
- Oroszország elzárta a gázcsapokat, nem érkezik több földgáz Ukrajnán keresztül
- Markológépes ámokfutó támadt az emberekre Németországban
Hivatalosan nem az ingázó magyarokkal akarnak kiszúrni a burgenlandi hatóságok, hanem az illegális migrációt akarják megakadályozni azzal, hogy a tartomány határán lévő 60 átkelő közül 35-nél megtiltották az autóval való áthaladást. Az intézkedés ettől függetlenül sok ingázó életét nehezíti meg. Nagyobb kerülőt kell tenniük, és az engedélyezett határátkelőknél reggel nagyobbak a sorok.
Mint megírtuk: a burgenlandi hatóságok összesen 35 magyar és szlovén határátkelőnél helyeztek ki olyan táblákat, amelyek megtiltják az autók, a teherautók, a buszok és a motorok áthaladását. Ezek közül 14 a magyar–osztrák határon van. A kisebb átkelőkön csak gyalog, biciklivel, traktorral, esetleg lovon lehet áthajtani. Aki megsérti a szabályt, az 2180 eurós bírságot is kaphat.
A hivatalos indoklás szerint a tiltó táblákat a bécsi szövetségi kormány rendelete értelmében helyezték ki. A cél az, hogy az autókat a jobban ellenőrzött határátkelőkre irányítsák át, és így kontrollálják az illegális bevándorlást, írja a Burgenland.at. Ezeken az átkelőkön ellenőrzik az útleveleket vagy személyi igazolványokat is. Magyarországról mostantól csak 24 átkelőn lehet autóval átjutni Ausztriába.
Ausztria a menekülthullám miatt 2015-ben ideiglenesen hatályon kívül helyezte a schengeni megállapodást, és a magyar és szlovén határon bevezette az ellenőrzést. Herbert Kickl osztrák belügyminiszter szeptemberben bejelentette: ezt az intézkedést 2019 májusáig meghosszabbítják. A mostani korlátozás az osztrák–szlovák határra nem érvényes, mert ott korábban sem volt állandó ellenőrzés.
A kishatárátkelőknél már 2015 óta az volt a szabály, hogy azokon autóval, teherautóval nem lehet áthaladni. Ez eddig is szerepelt az osztrák határvédelemről szóló törvényben, közölte az osztrák rendőrség. A magyar–osztrák határátkelőkről szóló Wikipedia-felsorolásban is olvasható volt mindez. Most annyi változott, hogy ezeket ki is táblázták.
Ezeknél az átkelőknél nem mindig volt jellemző az ellenőrzés, és ezt embercsempészek is kihasználhatták. A mostani szigorításnak azonban más oka is van. A kisebb átkelőket sok ingázó magyar használta reggeli munkába járásra és délutáni hazaútra. Emiatt jelentősen megnőtt az átmenő forgalom több határközeli osztrák településen.
Ez sok osztrákot zavart, akik a Die Presse szerint a szabályok folyamatos áthágása miatt beadvánnyal fordultak az osztrák államügyészséghez. A rendőrség szerint a táblák elhelyezése a jogbiztonságot és a jogérvényesítést szolgálja.
Az intézkedés jelentősen megnehezítheti azoknak a magyaroknak a dolgát, akik Ausztriába járnak át dolgozni. „Majdnem plusz egy órát jelent nekem ez minden munkanap” – mondta az Indexnek P., aki Sopron külterületéről ingázik át Burgenlandba dolgozni. P. korábban rendszerint a lakóhelyéhez közeli schattendorfi átkelőt választotta, de azt most gépjárműveknek lezárták, és egyértelműen az ingázók miatt.
Schattendorf már 2015-ben is kísérletezett időszakos határzárral, hogy csökkentse az áthaladó forgalmat, most pedig reggel 5 és 8, illetve délután 16 és 19 óra között tilos autóval áthaladni – vagyis éppen akkor, amikor az Ausztriában dolgozók munkába mennének, illetve hazajönnének.
P.-nek motorkerékpárja is van, de arra is kiterjed a tilalom, és az általa ismert kerülőutakat sem tudja használni. „Tudok egy vadászútról, arra kerültem, de másnap már rendőrök vártak, és megbüntettek, most még csak 20 euróra” – mondta P. „Így Klingenbach felé tudok csak munkába menni, ami nemcsak a távolság miatt több idő, hanem azért is, mert a sok átirányított ingázó miatt olyan hosszú sorok alakulnak ki, hogy az már a szocialista időket idézi.”
(Borítókép: Osztrák–magyar határ Nickelsdorfnál. Fotó: Kisbenedek Attila / AFP)