Rendkívüli állapot kihirdetését kéri a francia rendőrség
További Külföld cikkek
-
Amerikai külügyminiszter: a Hamász nem maradhat uralkodó erő Gázában
- A Kreml-véreb Putyin vagy a kínai kommunista diktátor? – Alice Weidel olyan kérdést kapott, hogy elképedt
- Hűségesküt tett az Iszlám Államnak a szír férfi, aki több embert megkéselt Ausztriában
- Donald Trump kiadta az ukázt, de valami nem jól sült el
- Heteken át kínoztak, majd megöltek egy transznemű férfit New Yorkban
Rendkívüli állapot kihirdetését kérte szombat este több francia rendőrségi szakszervezet az üzemanyagadó emelése ellen tüntető sárgamellényesek megmozdulásait kísérő egyre erőszakosabb zavargások miatt – írja az MTI.
A szakszervezetek a kormányhoz fordultak az ügy miatt, szerintük ugyanis ezzel lehetne megakadályozni a további zavargásokat: Frédéric Lagache, a legjelentősebb rendőri szervezetnek számító SCPN vezetője szerint lázadásra emlékeztető hangulat van Párizsban, ezért az asztalra kell csapni, az Alliance szakszervezet pedig a hadsereg bevonását javasolta a középületek megvédésére.
Minden lehetőséget meg fogunk vizsgálni, amellyel jobban lehet biztosítani (a tüntetéseket), nincsenek tabuk.
– mondta Christophe Castaner belügyminiszter a BFM hírtelevízióban, hozzátéve, hogy a fővárosban, ahol 4600 rendőrt mozgósítottak, a tiltakozó 5500 tüntetőnek pedig több mint a fele tört-zúzott.
A belügyminiszter szerint profi bajkeverők stratégiája alapján törtek ki a zavargások Párizsban, ahol estére sikerült a rendet a rendőrségnek helyreállítania, ezért Castaner arra kérte a sárgamellényeseket, hogy
határolódjanak el a rendbontóktól.
Az erőszakot a jelenleg a G20-ak Buenos Aires-i csúcstalálkozóján tartózkodó Emmanuel Macron államfő is elítélte. Macron úgy fogalmazott, hogy az erőszakért felelősök káoszt akarnak, elárulják az ügyet, amelyet elvileg képviselnek, ezért mindannyiuknak felelnie kell a tetteiért az igazságszolgáltatás előtt. Mindig tiszteletben fogom tartani a tiltakozásokat, az ellenzéket, de nem fogadom el az erőszakot – tette hozzá az államfő.
Ahogy arról szombaton mi is beszámoltunk, száznál is több tüntetőt tartóztattak le Párizsban az üzemanyagadó emelése elleni tüntetésen, a rendőröknek pedig könnygázt is be kellett vetniük. Az összecsapásokban
- 110-en megsérültek, köztük 17 rendőr,
- a hivatalos tájékoztatás szerint 287 embert állítottak elő,
- a tűzoltók szerinte pedig csaknem 190 helyen csaptak fel lángok a belvárosban, és hat épületben volt tűz.
A rendkívüli állapot a 2015. november 13-i párizsi iszlamista merényleteket követően két évig volt érvényben, korábban pedig a 2005 novemberi külvárosi zavargások idején vezették be egyes városokban.
A sárgamellényesek követeléseiről és a tüntetésekről itt írtunk részletesebben: