Irakból szép csöndben eltűnt a külföldi katonák negyede
További Külföld cikkek
- Csalásra gyanakodnak, újraszámolják a román elnökválasztás szavazatait
- Okafogyott lett a munkájuk – hazatértek az albániai menekültközpontokból az olasz rendőrök és szociális gondozók
- Az Európai Parlament új állásfoglalásában nyomást gyakorol Magyarországra Ukrajna támogatásának ügyében
- Vlagyimir Putyin ismét megszólalt új fegyveréről: Olyan, mintha lezuhanna egy meteorit, ereje egy nukleáris csapáshoz hasonló
- Sima győzelem helyett akár nagy pofonba is beleszaladhat a legerősebb ír kormánypárt
Az Irakban állomásozó katonák több mint negyede már 2018-ban kivonult az országból.
- jelentette ki Ádil Abdel Mahdi iraki kormányfő szerdán Bagdadban, hozzátéve, hogya távozók többsége amerikai volt. A miniszterelnök által ismertetett adatok szerint tavaly januárban körülbelül 11 ezer külföldi katona állomásozott Irak területén, 70 százalékuk amerikai volt. Decemberben ez a szám 8000-re esett vissza, köztük 6000 amerikaival.
Abdel Mahdi az iraki biztonsági források által gyűjtött adatokat egy hónappal azután hozta nyilvánosságra, hogy Donald Trump bejelentette: Az Iszlám Államot legyőzték, ezért az USA kivonja 2000 fős kontingensét a szomszédos Szíriából. Ez a lépés (melyet részletesen itt boncolgattunk) nem csak a dzsihadisták elleni, befejezettnek egyáltalán nem tekinthető harc jövője miatt okozott zavart, hanem azért is, mert
védtelenül hagyta az Iszlám Állam elleni katonai műveletek egyik fontos szereplőjét, a kurdok által vezetett Szíriai Demokratikus Erőket a várható török agresszióval szemben.
A hivatalos közlemény után nem sokkal Donald Trump amerikai elnök előre be nem jelentett karácsonyi látogatást tett az Irakban állomásozó amerikai katonáinál. A Bagdad melletti el-Aszad légi támaszponton az elnök cáfolt egy esetleges iraki csapatkivonást, mivel szerinte az Egyesült Államok hídfőállásként használhatja Irakot, ha "valamit tenni szeretne Szíriában".
Tavalyelőtt decemberben Haider al-Abádi akkori iraki miniszterelnök már bejelentette, hogy az ország egész területét felszabadították az Iszlám Állam uralma alól. A dzsihadisták ellen három évig tartó harcban az iraki kormányerőket az Egyesült Államok csapatai – az Iszlám Állam ellen szerveződő nemzetközi koalíció keretében – légicsapásokkal, kiképzőkkel és különleges alakulatokkal is segítették.
A jelenlegi amerikai kontingens alig három évvel azután tért vissza tért vissza Irakba, hogy az országban a 2003-as iraki háború óta állomásozó csapatokat – melyek létszáma közvetlenül a háború után a 170 ezret is elérte – Barack Obama 2011-ben kivonta.
(Borítókép: Donald Trump amerikai elnök katonák előtt beszél egy iraki katonai támaszponton karácsonykor 2018 december 26-án. - fotó: Saul Loeb / AFP)