Egész Európában letiltották a Boeingeket
További Külföld cikkek
- Nagy Csaba: A háború árnyékában a gyerekek mosolya ad reményt
- Két ember eltűnt, miután egy orosz teherhajó elsüllyedt a Földközi-tengeren
- Vlagyimir Putyin afrikai hatalma kezd összeomlani
- Elon Musk szerint csak az AfD mentheti meg Németországot
- Az Aszad utáni Közel-Keleten Irán a legnagyobb vesztes, a legnagyobb nyertes pedig Törökország
FRISSÍTÉS: Kedd este 7 körül az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség közölte, hogy felfüggeszti az összes Boeing 737 MAX 8 és MAX 9-es üzemelését a kontinensen.
Az unió légiközlekedési szerve kedden az MTI-nek megküldött közleményében azt írta, este 8 órától határozatlan időre kitiltja a tagországok légterében a Boeing MAX típusokat, emellett a harmadik országbeli üzemeltetők nem repülhetnek át az unió légterén a típussal.
Kedd délután írtuk meg, több ország ítéli veszteglésre Boeing 737 MAX 8 típusú repülőit, amíg nem tisztázódik, hogy pontosan mi is történt a lezuhant etióp repülővel. Kína, Indonézia és Etiópia rögtön a balesetet követően jelezte a repülési tilalmat, amihez azóta több ország is csatlakozott.
Első körben a következő országokban, légitársaságoknál álltak szárnyaszegetten a MAX 8-asok:
- Szingapúr
- Indonézia
- Ausztrália
- Dél-Afrika
- Kína
- India
- Egyesült Királyság
- Aeromexico - Mexikó
- Aerolíneas Argentinas - Argentína
- Cayman Airways - Kajmán-szigetek
- Eastar Jet - Dél-Korea
Kedd délután aztán a brit, a német, az ír, a francia, a norvég, a holland, az osztrák, a maláj és az ománi légügyi hatóság is közölte: kitiltja országa légteréből a Boeing 737 MAX-okat, így azok sem induló, sem érkező, sem átrepülő járatot nem teljesíthetnek.
Több légitársaság gépét út közben érte a hír, a Turkish Airlines és a Norwegian gépei visszafordultak a kiinduló repülőtérre.
A Boeinget súlyosabban érinti az incidens, mint azt sokan elsőre gondolták, a cég részvényei rögtön a baleset után 10 százalékot estek. Szakértők akkor ezt átmeneti zuhanásnak nevezték, azonban ahogy több társaság kényszeríti földre a Boeing gépeit, a cég további veszteségekre számíthat.
A Boeing az európai országok kitiltása után az MTI-hez is eljuttatott közleményében azt írta, tiszteletben tartják a döntést, de mivel az amerikai hatóságok továbbra is biztonságosnak ítélik a típust, ezért nem kényszeríti földre a MAX-okat. Jelezték, hogy a repülésirányító szoftverhez heteken belül frissítést adnak ki.
(infografika: Szémann Tamás / index)