Terrortámadás Új-Zélandon, negyvenkilencen meghaltak
További Külföld cikkek
- Nyolc embert ítéltek el egy tanár lefejezése miatt Párizsban
- Saját vadászgépét lőtte le véletlenül Jemen partjainál az Egyesült Államok
- Donald Trump azzal fenyegetőzik, hogy visszaveszi a Panama-csatornát
- Kína bejelentette: fel fognak lépni a Tajvannak nyújtott legújabb amerikai támogatással szemben
- Meghalt a brit szexguru, aki milliókat világosított fel a nemi együttlétről
Fontosabb részletek:
- Két mecsetnél is lövöldöztek pénteken az új-zélandi Christchurch városában
- Negyvenkilenc ember meghalt, húszan súlyosan megsérültek
- Három embert letartóztattak, egyiküket gyilkossággal vádolják
- Az egyik támadó 74 oldalas kiáltványában azt írta, a fehér fajért gyilkolt
- Jacinda Ardern miniszterelnök terrortámadásként kezeli az esetet
Két mecsetnél összesen negyvenkilenc ember vesztette életét, sokan pedig megsérültek egy fegyveres merényletben az új-zélandi Christchurchben helyi idő szerint péntek délután, a rendőrök az üggyel kapcsolatban négy embert vettek őrizetbe, egyiküket azonban később elengedték – írja az MTI.
Police are currently responding to reports of shots fired in central Christchurch at around 1:40pm.Armed police have been deployed.Police urge anyone in central Christchurch to stay indoors and report any suspicious behaviour immediately to 111.
— New Zealand Police (@nzpolice) March 15, 2019
A NZ Herald tudósítása szerint a támadók két mecsetnél nyitottak tüzet kora délután, éppen a pénteki ima kezdetekor, egyikük pedig 17 percen át élőben is közvetítette a támadást. A videón az látható, hogy a férfi besétál a Deans Ave-en található Masjid Al Noor mecsetbe, ahol már az ajtóból elkezd lövöldözni, aztán pár perc múlva kimegy lőszerért, és úgy folytatja tovább az ámokfutást.
A mecsetben tartózkodó szemtanúk elmondása szerint a támadó szobáról szobára járva kereste az embereket. Egy szemtanú egy helyi lapnak arról beszélt, hogy a támadó válogatás nélkül kezdett el lövöldözni az imádkozó emberekre, többen a szeme láttára haltak meg. Neki végül sikerült kimásznia egy ablakon, így elmenekült, de még a következő háztömbnél is hallotta a lövések hangját.
Egy másik férfi arról beszélt, hogy éppen otthon aludt, mikor meghallotta a lövéseket, nem sokkal később pedig egy sérült áldozat rontott be a házukba, aki arról beszélt, hogy majdnem gyomron lőtték a mecsetben. A férfit ellátták, aztán mentőt hívtak hozzá, de végül nekik kellett bevinni az egyik kórházba.
A másik támadás röviddel ezután, a nem messze található Linwood Masjid mecsetben történt, ott azonban egy muszlim férfi viszonozta a tüzet, és sikerült elüldöznie a támadót. A városban több, autóra szerelt bombát is találtak a rendőrök, de ezeket hatástalanították.
A rendőrség információi szerint az egyik támadó egy 28 éves ausztrál férfi, Brenton Tarrant, aki egy többoldalas kiáltványban azt írta, hogy terrortámadásról van szó. A férfi letartóztatásáról videó is készült:
Scott Morrison ausztrál miniszterelnök megerősítette, hogy a férfi ausztrál állampolgár, aki Új-Zélandon él, és azt írta, hogy elítéli a szélsőjobboldali terrortámadást, ami ártatlanok életét oltotta ki.
I condemn the violent, extremist, right-wing terrorist attack that has stolen the lives of so many innocent New Zealanders as they went about their peaceful practice of worship at their mosques in Christchurch today.
— Scott Morrison (@ScottMorrisonMP) March 15, 2019
Jacinda Ardern új-zélandi miniszterelnök elképesztően erőszakos cselekedetként írta le a történteket, és arról beszélt, hogy sem ennek, sem az ezt elkövetőknek nincs helyük az országban.
What has happened in Christchurch is an extraordinary act of unprecedented violence. It has no place in New Zealand. Many of those affected will be members of our migrant communities – New Zealand is their home – they are us.
— Jacinda Ardern (@jacindaardern) March 15, 2019
Ardern azt is hozzátette, hogy a támadást a körülmények miatt csak terrorcselekményként lehet értelmezni, és azt mondta, azért Új-Zélandot választották egy ilyen támadás célpontjául, mert az ország a multikulturalizmus, a sokszínűség és az elfogadás mintapéldája.
A miniszterelnök a lehető leghatározottabban elítélte azt az ideológiát, ami a támadás mögött áll, és kiemelte, hogy
ez új-zéland történetének egyik legsötétebb napja.
Mike Bush, az új-zélandi rendőrség parancsnoka sajtótájékoztatóján elmondta, egy embert már megvádoltak gyilkossággal, ő holnap reggel fog megjelenni a bíróság előtt, de azt nem árulta el, hogy a lövöldözést élőben közvetítő férfiről van-e szó. A negyedik, letartóztatott aztán később elengedett gyanúsítottról azt mondta, hogy ugyan volt nála fegyver, és a helyszínen tartózkodott, de nem volt köze a támadáshoz. Bush azt is kiemelte, hogy jelenleg nem tudnak újabb fenyegetésről, de ennek ellenére az egész országban figyelik a mecseteket az esetleges támadások elkerülése végett.
Eközben Új-Zéland legnagyobb városában, Aucklandben is reagálnia kellett a rendőrségnek, miután elhagyott hátizsákokat találtak a Britomart vonatállomás közelében. Később kiderült, hogy a táskákban nem bombák voltak, de a rendőrök elővigyázatosságból biztonságos keretek között felrobbantották őket. A negyedórás incidens nem érintette magát az állomást, és a hatóságok tájékoztatása szerint nincs köze a Christchurchben történtekhez.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.