Bőven nyert a sorozatszínész az ukrán elnökválasztáson
További Külföld cikkek
- Hatalmas kavarás után kiderül, hivatalba léphet-e Ursula von der Leyen bizottsága
- Meghalt a világ legidősebb férfija
- Az ügyészek 20 év börtönbüntetést követelnek a feleségét elkábító és megerőszakoltató férfira
- Újabb kínai–magyar együttműködés: összekapcsolják a keleti és a nyugati digitális fizetési rendszereket
- Oroszország és Kína drámai mértékben növeli nukleáris erejét, Trumpnak azonnal lépnie kell
Volodimir Zelenszkij humorista közel kétszer annyi szavazatot szerzett az ukrajnai elnökválasztás első fordulójában, mint Petro Porosenko hivatalban lévő államfő - közölte a voksok negyven százalékának összeszámlálása alapján az MTI az UNIAN hírügynökségre hivatkozva.
A testület közlése szerint Zelenszkij a szavazatok 30,2 százalékát gyűjtötte össze, Porosenkóra a résztvevők 16,7 százaléka adta voksát.
A harmadik helyen Julija Timosanko, a Haza (Batykivscsina) párt jelöltje, volt miniszterelnök végzett a szavazatok 13,1 százalékával.
A negyedik pedig Jurij Bojko ellenzéki jelölt lett 11,5 százalékkal.
A többi jelölt hét százaléknál kevesebb szavazatot kapott. A második fordulóban Zelenszkij és Porosenko méri össze erejét.
Petro Porosenko így is megkönnyebbülhet, korábban ugyanis az is kérdés volt, hogy bejut-e egyáltalán a második fordulóba. Igaz, a prognózisok szerint egy az egyben sincs nagyobb esélye a színészként ismert Zelenszkij ellen. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy egyelőre csak exit poll adatok vannak, bár ennek alapján meggyőzőnek tűnik Porosenko előnye a harmadik helyezettel szemben.
„Már holnaptól megkezdem a küzdelmet a második fordulóra” – jelentette ki az elnök az Ukrinform.ua szerint.
"Készen állok mély és lényegre törő párbeszédre azokkal, akiket nem tudtam meggyőzni az első fordulóban" – idézte az MTI Porosenkót. „Most a harminc évesnél fiatalabbakhoz szeretnék fordulni. Önök látják a változásokat az országban, de szeretnék, ha ezek mélyebbek lennének és gyorsabban mennének végbe. Teljesen osztom ezt a vágyat. Ahhoz, hogy a változások minőségiek legyenek, egyesülnünk kell, és hogy ezt elérjük, nem vesztegethetjük az időnk. Teljes mértékben értem elégedetlenségük okát, meghallottam Önöket, és most kérem, hogy engem is halljanak meg” – mondta a kampánystáb előtt tartott beszédében a második fordulóra készülő, 2014-ben megválasztott elnök.
Mentelmi jog, háború, korrupció
Egyelőre meg kell várni a végeredményt, egyébként is csak az első forduló – mondta a BBC-nek Zelenszkij. Ha azonban ott is nyer, akkor elnökként három dologra fog koncentrálni:
Visszaszorítaná a korrupciót, dolgozna a háború lezárásán, és átgondolná a képviselők mentelmi jogának intézményét.
Julija nem akar a földön járni
Az igazi vesztes azonban Julija Timosenko. Az első narancsos forradalom ikonikus alakja, a kormányfői posztot kétszer is betöltött politikus 14 százalékot kapott, így nem jut a második fordulóba. A politikus azonban
az exit pollnak nem sok hitelt ad: azt manipulációnak tartja,
szerinte a mérkőzésnek még nincs vége, kitart amellett, hogy ő lett a második. Zelenszkij első fordulós győzelmét azonban ő sem vitatta.
Hat további jelölt egyszámjegyű eredményt ért el, a maradik harminc (!) jelölt egy százalék alatt teljesített.
A második fordulót két hét múlva tartják. Porosenkónak valószínűleg még nehezebb dolga lesz, mint volt az első fordulóban, ahol még remélhette, hogy a sok jelölt között jobban megoszlanak a szavazatok.
Kárpátalja is Zelenszkij mellett?
Az elnökválasztás Magyarországnak és a kárpátaljai magyarságnak sem mindegy. Budapest az oktatási törvény miatt orrolt meg Porosenkóra. A törvény jelentősen növelné a nemzetiségi iskolákban az ukrán nyelv szerepét. Az ukrán nyelvtudás erősítése és a magyar nyelvű oktatás közötti egyensúlyt nem sikerült megtalálni. A törvény meghatározó lehetett a magyar közösségek választásában is. Úgy tűnik, Porosenko helyett a többség Zelenszkijre volksolt. A magyar kisebbség pártjai egyértelműen nem álltak ki egyik jelölt mellett sem, de a Porosenkótól való távolmaradás egyértelmű jelzés volt, főleg, hogy a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) vezetője, Brenzovics László egyébként az elnöki párt, Petro Porosenko Blokkja színeiben parlamenti képviselő.
Beintettek az elitnek
A Krím orosz annexiója, a kelet-ukrajnai szeparatisták moszkvai támogatása miatt lényegében Oroszországgal fegyveres konfliktusban lévő Ukrajna elnökválasztási eredménye jól jelzi a társadalom elitellenes hangulatát – ami egyébként globális jelenség, az amerikai elnökválasztástól a spanyol, olasz, görög parlamenti választásokon át szerte Európában is.
A választás tétje lehet Ukrajna politikai orientációja is: Porosenko az euroatlanti orientáció híve – bár a NATO- és az EU-tagság is elérhetetlen távolságban van – Zelenszkij esetében azonban, az EU-párti nyilatkozatok ellenére, nem lehet tudni, mire lehet számítani. Az is kérdés, mihez kezdhet végleges győzelme esetén a elnöki hatalmával Zelenszkij, tekintve, hogy parlamenti hátországa egyelőre nincs a Nép Szolgálatában (SZN) nevű pártjának egyelőre nincs képviselője a parlamentben, bár a felmérések szerint ez a formáció a legnépszerűbb.
Nem tudni azt sem, mennyire képviselheti valóban a kisembereket Zelenszkij: sorozatszínészként ugyan tökéletesen, a három éve futó, Nép Szolgálatában című vígjátékban ugyanis egyszerű történelemtanárként nyerte meg az elnökválasztást.
A gyakorlatban azonban nem tudni, milyen is a viszonya Igor Kolomojszkij Oligarchával. A Porosenkóval összekülönbözött milliárdos csatornáján futott a sorozat, így Zelenszkijt van, aki egyszerűen az ő emberének tartja.
Nagy kérdés az is, hogyan alakulhat Moszkva és Kijev viszonya: igaz, az Oroszországgal való kapcsolat normalizálása elméletben Ukrajnának is érdeke lenne, ám kérdés, milyen kompromisszumokat kellene érte kötnie geopolitikai, energiapolitikai szinten. Moszkva érdeke, hogy olyan vezetés legyen Ukrajnában, amely nem tekinti céljának a NATO-tagságot, de az EU-tagságot sem.