50 férfi, 12 nő és 2 gyerek hánykolódik Európa partjainál
További Külföld cikkek
- Börtönbüntetésre ítéltek egy gyilkosságra felbérelt svéd tinédzsert Dániában
- Halálos fenyegetést kapott a Paraméter szerkesztősége
- Nyilvánosan megöléssel fenyegette az alelnök a Fülöp-szigeteki elnököt, most mindent tagad
- Fellélegezhet a Közel-Kelet, szerdától életbe léphet a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között
- Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után
Nemzetbiztonsági kockázatnak minősítette Málta a Sea-Eye német civil szervezet mentőhajóját, ezért nem engedi azt területei vizeire, írja az MTI a Rai News 24 olasz televízióra hivatkozva. Az interneten is élőben követhető, ám egyelőre vissza nem nézhető adást a magyar állami hírügynökség úgy idézte: az olasz csatorna emlékeztetett, hogy korábban Olaszország sem engedte kikötni a Alan Kurdi nevű civil mentőhajót, amely múlt csütörtök óta vesztegel a Földközi-tengeren.
A hajó legénysége szerint a fedélzeten kimerülő félben vannak a készletek, különös tekintettel az ivóvízre és az élelmiszerre. Ezen felül a térségben rosszra fordult az időjárás is. A civil szervezet szerint már értesítették a máltai hatóságokat, hogy
legkésőbb szerdáig élelmiszerre, ivóvízre és váltásruhákra lesz szükség a hajó fedélzetén.
"Az emberek részben hetek óta ugyanazt viselik a testükön. Ezek áldatlan állapotok egy európai hajó fedélzetén", mondta Jan Ribbeck, a Sea Eye műveleti vezetője. Hozzáfűzte: a legtöbb menedékkérő a felső-fedélzeten kényszerül aludni, ahol nincsenek védve sem az időjárási körülményektől, sem a tengervíztől. "Az emberek fáznak, folyton átáznak, s persze senkinek sincs váltani való ruhája", panaszolta Ribbeck.
A hajó fedélzetén lévő menedékkérők között ötven férfi, tizenkét nő és két gyerek van.
Valójában a Guardian már napokkal ezelőtt írt arról, hogy Olaszország után Málta is visszautasította a hajó kikötését. Az olasz hatóságok ugyan korábban felajánlották, hogy a nők és gyermekek partra szállhatnak, a nők ezt azonban elutasították, mondván, a gyermekeik – köztük egy újszülött – apjai nélkül nem mennek sehová. Matteo Salvini olasz belügyminiszter korábban úgy nyilatkozott, mivel német szervezetről van szó, a hajó Németországban van bejegyezve és a kapitány is Hamburgból származik:
vigyék őket Hamburgba!
Az olasz belügyminiszter álláspontja nem igazán egyezik koalíciós partnerével, sőt miniszterelnökével, a menekülthajók kikötésének akadályozása, illetve megtagadása már sokadszor fokozza a nemzetközi figyelmet a kérdésen.