Barikádot emelő tüntetők közé hajtott egy autós Hongkongban
Általános sztrájkot hirdettek a hongkongi tüntetők, miközben továbbra sem akar lemondani Carrie Lam hongkongi kormányzó, aki szerint a hónapok óta tartó tüntetéshullám fenyegetést jelent az egy ország, két rendszer elvére, valamint Hongkong fejlődésére és stabilitására.
A rendőrség a vasárnapról hétfőre virradóra történt összecsapások miatt 44 embert vett őrizetbe. A rendőrök többször vetettek be könnygázt a demonstrálók ellen, akik egy-egy tömegoszlatás után újabb helyszíneken gyűltek ismét össze. A tiltakozók az általános sztrájkra szólító felhívásuk után hétfő kora reggeltől a közlekedést megbénító akciókba kezdtek, különféle tárgyakkal, például tűzoltókészülékekkel akadályozták a vonatajtók zárását és barikádokat építettek az autóutakon.
A barikádemelésből már incidensek is voltak, az egyik neten terjedő videón azt lehet látni, hogy egy autós többször nekimegy az egyik barikádnak, majd az emberek között áthajt a tömegen.
#breaking: A video circulated online has showed a car rushing through the barricades set up by #antiELAB protesters in #YuenLong and hitting at least a man #HKstrike #Hongkongprotests pic.twitter.com/LH8NhVy8DW
— Jeffie Lam (@jeffielam) August 5, 2019
Közben a hongkongi repülőtér eddig több mint 200 járatot törölt, miután a légiirányítók közül szokatlanul sokan jelentettek váratlanul beteget. Helyi idő szerint reggel 9 órától a repülőtérre közlekedő gyorsvonat közlekedését felfüggesztették csaknem két órára, ezzel jelentősen megzavarva nyolc másik vonat közlekedését is. A hongkongi kormányzó hangsúlyozta: a hasonló akciók nagyon nehéz helyzetbe hozzák a várost. Hozzátette: a kormányzat elkötelezett a rend fenntartása és a bizalom helyreállítása iránt. Lam arra kérte a tiltakozókat, gondolják végig, vajon nem 7 millió ember jólétével játszadoznak-e.
A kiadatási törvény tüntetéshullámot kiváltó módosítását célzó tervezetet a hongkongi kormányzó a tüntetések nyomására július 9-én ugyan halottnak nyilvánította, de nem vont vissza. A módosítás lehetővé tette volna, hogy az egyébként különleges közigazgatási státust élvező Hongkong olyan feleknek - köztük Kínának és Tajvannak - adhasson ki gyanúsítottakat, amelyekkel eddig nem volt kiadatási egyezménye. A tervezet ellenzői attól tartanak, hogy Peking visszaélne a lehetőséggel, és a politikai menekültek ellen használná fel.
(MTI, Index)