A demokraták bejelentették: elindítják Trump ellen a vádemelési eljárást
További Külföld cikkek
- Egy új orosz videóban rakétát kap az arcába a Moszkva felett vidám elhúzó Mikulás
- Erős földrengés rázta meg a Kuril-szigeteket
- Meghalt az autóipari legenda, Szuzuki Oszamu
- Lengyelország példátlan lépésre készül Magyarországgal szemben
- Kórházat kellett evakuálni, állítólag az „a Hamász terroristáinak fellegvára”
Nancy Pelosi, a Képviselőház demokrata elnöke bejelentette, hogy megindítják Donald Trump amerikai elnök ellen a vádemelési (impeachment) eljárást.
Az ügy előzménye, hogy Donald Trump július 25-én felhívta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt. De vajon mit mondott? Ez volt a vádemelési eljárás legfontosabb kérdése az elmúlt napokban.
A demokraták szerint az elnök azt kérte ukrán kollégájától, hogy indítson nyomozást a demokrata elnökjelöltségért induló, egykori alelnök, Joe Biden fia ellen. E kérésnek pedig az volt az oka, hogy javítsa saját elnökválasztási esélyeit a demokratákkal szemben.
Korrekt beszélgetés volt
Trump szerint ő semmi törvénytelent nem tett, nagyon korrekt és kedves beszélgetést folytatott, és a demokraták csak Joe Biden családjának üzelmeiről szeretnék elterelni a figyelmet.
A demokraták kontrája szerint, ha így volt, elő a farbával, az elnök hozza nyilvánosságra a telefonbeszélgetést.
A történet előzményei korábban inkább a demokrata pártot hozták kellemetlen helyzetbe, Joe Biden fia, Hunter Biden beült egy zavaros ukrán energetikai cég, a Burisma Holding igazgatótanácsába. Ez a társaság egy hányatott sorsú és sokszor a nagypolitika által is befolyásolt olajkikötő tulajdonosa volt, és bár az illetékes ukrán ügyészek soha nem vádolták meg Bidenéket törvénytelenséggel, de elég nehezen feltételezhető, hogy a fiatalabbik Biden szakértelmére és nem politikai lobbierejére volt szükség a cégnél.
Nyolcszor kérte
Ám, ahogy a Fehér Házból Trump elnöksége alatt szinte minden, úgy ez a telefonbeszélgetés is kiszivárgott, vagy ha nem is maga a beszélgetés, de a tartalma igen, mert az amerikai sajtó azt szellőztette meg, hogy Trump a telefonbeszélgetés során nyolc alkalommal kérte Zelenszkijt, hogy beszéljen Rudolph Giulianival, Trump ügyvédjével, New York egykori polgármesterével a Biden-ügyről.
Ez a beszélgetés lehet a tárgya a vádemelési (impeachment) eljárásnak. A gyanú szerint Trump a személyes érdekei miatt tett külpolitikai lépéseket. Joe Biden maga is azt nyilatkozta, hogy az impeachment tragédia lenne, de egy olyan tragédia, amit az elnök okozott – tette hozzá.
A demokraták azzal is megvádolták az elnököt, hogy az Egyesült Államok azért tartott vissza korábban egy Ukrajnának szánt 400 millió dolláros hadiipari támogatást, mert Trump ezzel nyomást akart gyakorolni a vizsgálat megkezdése érdekében.
Ő maga röhejesnek nevezte, hogy azzal vádolják, hogy nem költött el több amerikai adófizetői dollárt, pedig ő csak igyekezett nagyobb teret engedni az európaiak nagylelkűségének.
Egyszerű hekkelés
Nancy Pelosi, a Képviselőház 79 éves demokrata elnöke eddig jellemzően elég visszafogott volt, amikor a vérmesebb demokrata képviselők állandóan impeachment eljárást szerettek volna indítani.
A republikánusok eközben azzal érvelnek, hogy amennyiben bármilyen üres vádaskodás után az elnökök telefonbeszélgetéseit nyilvánosságra kellene hozni, akkor ezennel megszűnne az amerikai külpolitika.
Trump boszorkányüldözésről beszél
"Teljességgel a demokraták boszorkányüldözéses átverése" - írta Donald Trump a Twitteren. Egy másik bejegyzésében "az elnök zaklatásáról" írt, egy harmadikban pedig úgy vélte, hogy "egy ilyen fontos napot, mint amilyen az ENSZ-ben volt, sok munkával és oly sok sikerrel", a demokraták szerinte "szándékosan tönkre akartak tenni a boszorkányüldözéses szemetükkel". "Még csak nem is látták a telefonbeszélgetés leiratát" - írta Trump, majd a várható eljárásra utalva leszögezte: "Nagyon rossz ez az országunknak".
Impeachment
Az elnök közjogi felelősségre vonásának az Egyesült Államokban szigorú rendje van, a Kongresszus két kamarája ezt hazaárulás, vesztegetés vagy súlyos törvényszegés gyanúja esetén indíthatja el. A Képviselőháznak (House of Representatives) 51 százalékkal, vagyis abszolút többséggel kell elfogadnia a vádat. Ezt követően a Szenátus (Senate) folytatja az eljárást, ahol már a tagok kétharmados (67 százalékos) többsége szükséges ahhoz, hogy elindulhasson az elnök hivatalból való eltávolítása. A „rendes” bíróság előtt tárgyalandó büntetőjogi felelősségre vonás ezután folytatható le.
Az eljárásról ebben a cikkünkben írtunk részletesen.
(Borítókép: Nancy Pelosi bejelenti a vádemelési eljárást Donald Trump ellen kedd este. Fotó: Kevin Lamarque / Reuters)