Újabb tűzoltó halt meg az ausztrál tűzvészben
További Külföld cikkek
- Ausztráliában betiltják a közösségi média használatát a 16 éven aluliak számára
- Forrong Georgia, a rendőrök összecsaptak a tüntetőkkel
- Magyar középiskolák bezárására készülnek Szlovákiában
- Évtizedekig nem beszéltek, mostantól már kereskednek – így békült ki két ázsiai óriás
- Észak-Koreára kilátást nyújtó kávézót nyitott a Starbucks
Vasárnapra virradó éjjel életét vesztette a lángokkal harcoló egyik hivatásos tűzoltó Ausztráliában, rádőlt egy fa, írja az MTI.
Bill Slade, aki egyike a számos önkéntes brigád mellett a délkelet-ausztráliai bozóttüzek oltásán dolgozó hivatásos tűzoltóknak, szombat éjjel halt meg a kelet-ausztrália Victoria állambeli Omeo közelében - közölte Chris Hartmann, a victoriai tűzoltó-parancsnokság erdőtüzekért felelős részlegének ügyvezető igazgatója.
A hatvanéves, kétgyermekes családapát novemberben nevezték ki parancsnoknak 40 éves szolgálat után.
Slade halálával legalább 27-re emelkedett a szeptember óta tomboló bozóttüzek halálos áldozatainak száma. Az áldozatok közül négyen tűzoltók voltak.
A helyzet kezelése miatt rengeteg kritikát kapó miniszterelnök, Scott Morrison közben elismerte, hogy nem feltétlenül kezelte jól a helyzetet, és több ponton is dönthetett volna másképp, jobban, írja a BBC.
Ausztrália időjárását tavaly novemberben, az ottani tavasz idején rendkívüli hőség és szárazság jellemezte. Ez a tavasz volt 120 éve az ország legszárazabbja, volt hogy 47,1 fokot is mértek. Az apokalipszist idéző tüzek azóta pusztítanak, de a nyár miatt fokozódó hőség (a hőmérséklet napközben a 48 fokot is elérheti) még nehezebbé teszi a tüzek megfékezését. Idén januárban már rendkívüli állapotot kellett hirdetni Ausztráliában, ahol a pusztító katasztrófa miatt húsznál több ember halt meg és több mint 1200 lakóház semmisült meg. A tűz a vadvilágot is pusztítja, becslések szerint január elejére egymilliárd állat halhatott meg a mostani bozóttüzekben.
A hatóságok igyekeznek kihasználni a jelenlegi, viszonylag kedvező időjárási körülményeket lángok megfékezésére, amelyek esők nélkül várhatóan még heteken át tombolnak, vélhetően ez lesz a leghosszabb bozóttűzidőszak a kontinensen.
A válság következtében heves bírálatok érték Scott Morrison miniszterelnök konzervatív kormányát, amelytől több intézkedést követelnek az általános felmelegedés megakadályozása érdekében, amely szakértők szerint szintén felelős a bozóttüzek súlyosbodásáért. Pénteken ezrek tüntettek Sydneyben és Melbourne-ben, Morrison lemondását és a klímaváltozás elleni hatékonyabb ausztráliai fellépést követelve. A miniszterelnök kijelentette, hogy a kormány alkalmazkodik és rugalmas módszert dolgoz ki az éghajlatváltozás kiváltotta tűzveszély ellen.
A Siemens főnöke pénteken kijelentette, hogy a német vállalat felülvizsgálja az ausztráliai szénbányászatban való részvételét, miután klímavédelmi aktivisták felszólították, hogy szálljon ki a projektből.
Morrison az ABC televízióban kijelentette, hogy vizsgálóbizottságot kell létrehozni a bozóttüzek ügyében, és közölte, hogy országos katasztrófa-elhárítási veszélycsökkentő programot dolgoznak ki a belügyminisztérium vezetése alatt a bozóttüzek, ciklonok, árvizek és aszályok kezelésére.
"Ez a hosszú távú veszélyelhárító keretmodell az egyik fontos kérdés a klímaváltozásra adandó válaszok közül, és erre a rugalmasságra van a közösségünknek szüksége a közösségünknek a bozóttüzek kockázatát növelő hosszabb, forróbb, szárazabb meleg évszakok kezeléséhez" - jelentette ki Morrison.
Morrison később bejelentette, hogy 76 millió ausztrál dollárt (15,7 milliárd forintot) terveznek fordítani a tűzoltóknak és a tűzvész érintette települések lakosainak nyújtandó pszichológiai tanácsadásra a már korábban bejelentette 2 milliárd ausztrál dolláros támogatásból.
Szombat éjjel a tűzoltóknak köszönetet mondó képet vetítettek a Sydneyi Operaházra.
A 2019-es év volt a legmelegebb és a legszárazabb Ausztráliában a mérések kezdete óta. December 18-án rekordmeleget mértek, a napi legmagasabb hőmérséklet országos átlaga 41,9 Celsius-fok volt.
Borítókép: A NASA Földi Obszervatóriuma által közreadott a Nemzetközi Ûrállomásról (ISS) 2020. január 6-án készített mûholdfelvétel az Ausztrália délkeleti partvidékén pusztító erdõtüzek füstjérõl a Tasman-tenger felett. MTI/EPA/ISS/NASA Földi Obszervatóriuma
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.