Több mint ezer francia orvos fenyegetőzik kollektív lemondással
További Külföld cikkek
- Elfogatóparancsot adott ki a Nemzetközi Törvényszék az izraeli miniszterelnök ellen
- Egy szakértő nem zárja ki, hogy Donald Trump nukleáris fegyvert adna Ukrajnának
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
Kollektív lemondással fenyegetőzik több mint 1200 kórházi orvos Franciaországban, amennyiben a kormány nem kezd azonnal egyeztetéseket a kórházak költségvetésének és az egészségügyi dolgozók fizetésének emeléséről.
Az MTI híre szerint az orvosok az egészségügyi minisztériumhoz intézett, a Libération című napilap keddi számában megjelent levélben azt írják: a közegészségügyet meg kell reformálni, de anyagi eszközök nélkül nem lehetséges jelentős reform.
A közegészségügyet meg kell reformálni, de anyagi eszközök nélkül nem lehetséges jelentős reform
– hangsúlyozták az aláírók, akiknek mintegy fele osztályvezető főorvos. Úgy gondolják, a kormány által novemberben bejelentett sürgősségi csomag nem elégséges a helyzet javítására. Az orvosok jelezték: a betegek ellátását azután is folytatják, hogy lemondanak adminisztratív funkciójukról.
Az aláírók a fizetések „jelentős megemelését” is kérik a már bejelentett prémiumokon kívül, ezenkívül a működtetéshez idén további 600 millió eurós emelést, és a közkórházak finanszírozásának és irányításának „mélyreható felülvizsgálatát” követelik.
Ünnepélyesen jelezzük, hogy vállalunk a kollektív lemondás példátlan és nehéz döntésével járó minden felelősséget 2020. január 14-től, amennyiben az egyeztetések nem kezdődnek meg
– üzenték nyílt levelükben az orvosok.
Agnes Buzyn egészségügyi miniszter a Franceinfo közrádióban elmondta: tudja, hogy a közegészségügyi dolgozók régóta elégedetlenek, majd arra emlékeztetett, hogy a novemberben bejelentett intézkedéseknek köszönhetően több kórházban volt munkaerő-felvétel, és új ágyakat adtak át.
Az orvosok fellépése újabb fejezete a közegészségügyben 2019. március 18-án kezdődött tiltakozási hullámnak, amely a párizsi Saint-Antoine kórházban egy ápolókkal szembeni agresszió következményeként indult. Azóta a 650 franciaországi sürgősségi osztály mintegy felénél folyamatosak a tiltakozások és a sztrájkok. Az egészségügyi dolgozók tiltakoznak a munkaerőhiány és a romló munkakörülmények ellen.
Nyolc hónappal a francia közegészségügyi dolgozók tiltakozási hullámának kezdete után a francia kormány bejelentett egy sürgősségi csomagot, amelynek legfőbb eleme a közkórházi adósságállomány egy részének átvállalása, a költségvetési támogatás másfél milliárd eurós megemelése három év alatt, valamint az ápolóknak járó prémium növelése.
A tavalyi év elején befagyasztott 400 millió eurós hitelt végül megkapták a közkórházak, költségvetésük emelésének első lépéseként 2020-ban 300 millió eurós emelésre számíthatnak, valamint a közkórházak által felhalmozott mintegy 30 milliárd eurós adósságállomány harmadát átvállalta az állam. Emmanuel Macron 2017-es államfővé választása óta ez volt a negyedik sürgősségi csomag, de még nem sikerült a francia egészségügy évtizedek óta ismert problémáit megoldani.
(Borítókép: Thomas Samson / AFP)