Soha ilyen gyorsan nem suhant még űrszonda
A Parker Solar Probe űrszonda szerdán új sebességi és távolsági csúcsot döntött meg, amikor 18,7 millió kilométerre megközelítette a Nap felszínét, miközben 393 ezer kilométer/órás sebességet ért el.
- írta szerdán az MTI a NASA közleménye alapján. Az autóméretű űreszközt 2018. augusztus 12-én bocsátotta fel a NASA a Nap légkörének tanulmányozására – tudósok ma sem tudják pontosan, hogy miért forróbb a korona, mint a csillag "felszíne" -, és már negyedszerre közelítette meg az égitestet. A manőverre azután került sor, hogy az űrszonda december 26-án másodszor repült el a Vénusz mellett, majd január 10-én végrehajtottak egy pályakorrekciós manővert. A NASA decemberben tette közzé az űrszonda által küldött első adatokat, amelyek soha nem látott részletességgel mutatták be a Napot - és nem mellesleg segítettek megfejteni a napszél működését.
Az űrszonda korábbi sebességi rekordja 343 ezer kilométer/óra volt, és 24,8 millió kilométer távolságra közelítette meg a napot tavaly áprilisban és szeptemberben.
Az űrszonda missziója során a tervek szerint 24-szer közelíti meg a Napot, a Nap felszínétől mért legkisebb távolsága pedig 6 millió kilométer lesz – ezzel hétszer közelebb jut hozzá, mint bármely korábbi szonda. A Parker Solar Probe csaknem 12 centiméteres hőpajzsának köszönhetően hatalmas hőt és sugárzást képes elviselni.