Együttműködésre kényszerítené Netanjahut az új izraeli kormányfőjelölt
További Külföld cikkek
- Az oroszok szerint egy ukrán drón zuhant egy bevásárlóközpontra, legalább egy ember meghalt
- Ajtók és ablakok törtek be, több lakás megrongálódott egy robbanásban Maroshévízen
- A szlovén hegyimentők bejelentették: egyelőre nem tudják kimenteni a magyar túrázót
- Először tartottak misét a rezsim bukása óta a szíriai keresztények
- Nem jelent meg a kihallgatásán Jun Szogjol dél-koreai elnök
Beni Ganzot, a centrista Kék-fehér párt elnökét bízta meg Izraelben a kormányalakítással Reuven Rivlin államfő hétfőn, írja az MTI.
11 hónap alatt harmadszor tartottak parlamenti választásokat Izraelben március 2-án, és bár harmadszorra is Benjámin Netanjahu pártja nyert, nem tudtak önnállóan kormányt alakítani, három hely ugyanis hiányzott a többséghez.
Így a 120 tagú törvényhozási testület (kneszt) döntött arról, hogy ki alakítson kormányt.
61 képviselő a választáson második helyen végző Kék-fehér párt vezetőjére szavazott, míg Netanjahut 58-an javasolták, egy képviselőnő pedig egyik jelöltet sem ítélte megfelelőnek.
A helyi törvények szerint a kormányfőjelöltnek 28 nap alatt kell létrehoznia a kabinetet, amit az államfő újabb két héttel meghosszabbíthat. Ganz viszont azt ígéri, mindent elkövet, hogy "napokon belül hazaszerető széles kormány álljon fel".
A Ganzot támogató 61 képviselő első lépése az lesz, hogy új házelnököt választanak, Juli Edelstein helyett a Kék-fehérhez tartozó Meir Kohent szeretnék ebbe a tisztségbe helyezni. A Likud párthoz tartozó Edelstein viszont bejelentette, hogy nem kíván megválni székétől, és megpróbálja megakadályozni ezt a lépést. Helyi jogi szakértők szerint ugyanakkor legfeljebb késleltetni tudja leváltását a koronavírus miatti korlátozásokat kihasználva.
Beni Ganz egységkormányt szeretne létrehozni Netanjahuval és a Likuddal. Két törvényjavaslattal kényszeríteni engedményekre Netanjahut, aki az előző választási fordulóban mereven ragaszkodott azon álláspontjához, hogy a jövendő Likud-Kék-fehér rotáció esetén elsőként ő legyen miniszterelnök.
Az egyik ilyen javaslat, hogy a jövőben megtiltanák, hogy olyan politikus kaphasson kormányalakítási felkérést, aki ellen vádiratot nyújtott be az ügyészség. Ha ezt elfogadja a parlament, akkor ha lesznek is negyedik választások, azokon már nem indulhat a jelenlegi átmeneti kormány élén álló miniszterelnök, Benjámin Netanjahu.
A másik tervezet szerint a miniszterelnök kormányzati idejét két országgyűlési időszakra maximalizálják, vagyis egy politikus legfeljebb csak kétszer lehessen kormányfő.