A parlament előtt a brit kormányt rendkívüli intézkedésekre felhatalmazó törvény tervezete
További Külföld cikkek
- Így vadásszák le az ukránok a Putyinhoz hű embereket
- Fordulat jön Ukrajna fegyverellátásában, színre lépett a NATO
- Merényletet terveztek Ferenc pápa ellen, részleteket közölt az egyházfő
- Az egész világ Oroszországra figyel, érkezhet a megtorlás a moszkvai merényletre
- Uniós eljárás indul a TikTok ellen a romániai választásokba történő „beavatkozás” miatt
A londoni alsóház elé került hétfőn a koronavírus-járvány megfékezését célzó törvényjavaslat, amely a brit kormányt rendkívüli intézkedésekre is felhatalmazza.
A fertőzésgyanús emberek kényszerkivizsgálásának elrendelését, a repülőterek időleges bezárását és sok egyéb rendkívüli intézkedést lehetővé tévő jogszabálytervezetet a múlt héten terjesztette elő a brit egészségügyi minisztérium.
Az indítvány hangsúlyozza, hogy a rendkívüli jogkörök előirányzott kiterjesztése csak időleges, a tervezetben foglalt intézkedések arányosak a vírus jelentette fenyegetéssel és szigorúan csak akkor alkalmazhatók, ha feltétlenül szükséges.
A tervezet alapján a belügyminiszter utasíthatja az üzemeltetőket a repülőterek és a kikötők működésének átmeneti felfüggesztésére, ha a határőrség munkára fogható állományának létszáma a megbetegedések miatt olyan mértékben csökken, hogy az már tényleges és komoly veszélyt jelentene az Egyesült Királyság határainak biztonságára.
Az új törvény a járvány idejére felhatalmazza a kormányt rendezvények és gyűlések korlátozására bármilyen helyszínen.
Jogszabályba iktatják emellett az eredetileg május 7-ére kiírt angliai helyhatósági és polgármester-választások elhalasztását is. A kormány már bejelentette, hogy egy teljes évvel elhalasztja a választást, jóllehet a választási bizottság előzetesen csak őszig indítványozta a halasztást. Angliában 118 helyi tanács és a londoni városháza teljes képviselő-testületének összetételéről döntöttek volna a májusi választáson. Londonban emellett polgármester-választást is tartottak volna.
A törvény lehetővé teszi majd a rendőrségnek és a határőrizeti hatóságoknak olyanok korlátozott időre szóló őrizetbe vételét, akikről megállapítható vagy feltételezhető, hogy fertőznek. Az emiatt őrizetbe vett embereket a hatóságok megfelelő helyszínre szállíthatják, ahol lehetséges szűrővizsgálatuk elvégzése és az eredmény kiértékelése.
Boris Johnson miniszterelnök vasárnap esti sajtóértekezletén hangsúlyozta: nem akar olyan drákói kijárási korlátozásokat bevezetni, amilyeneket több más európai ország életbe léptetett, de ha a járvány megfékezését célzó ajánlásoknak másképp nem sikerül érvényt szerezni, akkor szigorításokra lesz szükség.
Nagy-Britanniában a hétvégén számos népszerű kirándulóhely és park zsúfolásig megtelt, jóllehet a kormány jelenleg érvényes felhívásában az szerepel, hogy az emberek tartsanak legalább két méter távolságot egymástól szabadtéri helyszíneken is, és tartózkodjanak a nem feltétlenül szükséges utazásoktól.
Hétfőtől több londoni kerület tanácsa saját hatáskörében bezárta a közparkokat. Ugyancsak hétfőtől szünetel a tanítás a brit iskolákban.
(MTI)
(Borítókép: két nő a járvány idején megfelelő távolságot tartva beszélget Ian Forsyth/Getty Images)
Vannak, akiknek már nincsenek kérdéseik,
És vannak, akik az Indexet olvassák!
Támogasd te is a független újságírást,
hogy ebben a nehéz helyzetben is tovább dolgozhassunk!
Kattints ide!