Befutott New Yorkba a világ legnagyobb kórházhajója
A koronavírus-járvány amerikai hírei hétfőn
További Külföld cikkek
- A rendőrségtől kért segítséget egy kisfiú, miután kifogott rajta a házifeladat matekból
- Marcel Ciolacu nyerhetett, Elena Lasconi lehet a második a román elnökválasztás első fordulójában
- Egy gyilkossági kísérlet miatt több száz rendőr volt készültségben Londonban
- Ukrán katonák fegyverrel is tiltakoznának a békeszerződés ellen
- Több mint húsz órán át próbálták menteni a kajakozót, végül amputálták a lábát
Szükségkórház épül a Central Parkban, 1000 áldozatnál tart New York
Miközben a hivatalos adatok szerint elhunyt a járvány ezredik áldozata is New York államban, lassan készen áll az a 68 ágya szükségkórház, amit a Central Parkban húztak fel villámgyorsan. Az államban eddig 59 000 esetet regisztráltak.
New York városa az egyik legnagyobb járványgóc az USA-ban. A kormánytól kapott segítség első hulláma tegnap érkezett meg, a CNN szerint
- 2500 lélegeztetőgépet,
- 8 918 000 arcmaszkot,
- 179 328 arcvédőt,
- 1 570 300 kesztyűt
- és 476 565 N95-maszkot
osztanak szét a kórházak között.
Befutott New Yorkba a haditengerészet kórházhajója
Hétfőn megérkezett az amerikai haditengerészet kórházhajója, ami enyhítheti a New York egészségügyi ellátórendszerére helyeződő nyomást. A városban már most közel tízezer kórházi ellátásra szoruló beteg van, és 66 490 ezer fertőzöttről tudnak. A következő hetekben valószínűleg még többen kórházba kerülnek majd. Az intézmények próbálnak felkészülni erre, de biztosan túl lesznek terhelve. Ezt próbálja majd csökkenteni a kórházhajó, ahová koronavírusos beteget nem visznek majd, hanem az alapellátásba segít be. A hajón 12 műtő van, és ezer kórházi ággyal rendelkezik. A polgármester, Bill de Blasio köszönetet mondott az amerikai elnöknek, Donald Trumpnak, hogy odaküldte a hajót, de az is megjegyezte, a mostani kórházi kapacitás háromszorosára lesz szükség.
Nem megy csődbe egy amerikai sem a koronavírus-kezelés kórházi számláitól
Az amerikai egészségügyi rendszer teljesen más alapokon működik, mint a magyar - mindenki (vagy a munkáltatója) maga gondoskodik a egészségbiztosításáról, és ha nincs neki, vagy magas az önrésze, egy lábtörés is komoly anyagi terhet jelenthet. Horrortörténetben nincs hiány, egészen az olyan esetekig, amikor egy kismama a magzatvíz elfolyása után nem mentőt, hanem Übert hívott, mert a mentő 3000 dollárért vitte volna be a kórházba.
Jogosan merült fel sokakban a kérdés, hogy mi lesz, ha kórházba kerülnek a koronavírus miatt, teszem azt, intenzívre, ahol a napi ellátási alapdíj annyi, mint itthon egy multicég felsővezetőjének havi fizetése. A két legnagyobb amerikai biztosító bejelentette, hogy elengedik a koronavírus-fertőzéssel kapcsolatos költségeket azoknak, akiknek a biztosítása nem fedezi a kezelést, illetve akiknek azzal kapcsolatban önrészt kellene fizetniük.
Már több mint harminc koronavírusos rendőr és tűzoltó van Los Angelesben
Huszonhat Los Angeles-i rendőr és hat tűzoltó tesztje bizonyult pozitívnak, jelentette a CNN. Mindegyiküket házi karanténba küldték. Kaliforniában egyelőre 4643 megbetegedésről és 101 halottról tudnak.
100 000 amerikai halottal számol Trump szakértője
Donald Trump elnök vasárnapi bejelentése szerint újabb harminc napra meghosszabbítják a jelenleg érvényben lévő, laza karanténnak is nevezett social distancing időtartamát, avagy a társas érintkezés mellőzésére vonatkozó intézkedéseket, amiket itthon „maradj otthon” kampányként szoktunk emlegetni. Trump két héttel ezelőtt a mai napot tűzte ki arra, hogy a korlátozást feloldják, és a húsvéthétfőt (április 13.) nevezte meg a gazdaság újraindításának napjaként.
Vasárnapi sajtótájékoztatóján a korlátozás újabb kéthetes kiterjesztését jelentette be, azaz április 30-ig nem lehet olyan eseményeket megrendezni (koncert, sportesemény, stb.) ahol tíz főnél több tartózkodik egy légtérben. „Minél jogkövetőbb magatartást tanúsítanak – mondta Trump –, annál hamarabb vége lesz ennek a rémálomnak.” Újabb intézkedéseket is kilátásba helyezett, de ezekről majd csak kedden beszél. Az amerikai elnök szokásához híven a Twitteren is közzétette a bejelentést, majd egy külön posztba azt méltatta, milyen magas nézettsége van a sajtótájékoztatóinak.
Vasárnap Trump a korábbi álláspontjától eltérően úgy tűnt, meglehetősen komolyan veszi a koronavírust, amit korábban nem tartott túl veszélyesnek – februárban még azon az állásponton volt, hogy két hét, és Amerika legyőzi. Most azt mondta, hisz a szakembereknek, akik a járvány tetőzését két héttel későbbre teszik, és június 1-ét jelölik meg a normális kerékvágásba való visszatérés napjának. „Remek dolgok fognak történni.”
A sajtótájékoztató előtt dr. Anthony Fauci, az amerikai járványügyi erőfeszítéseket vezető tudós a CNN-nek azt nyilatkozta, a járvány csak az USA-ban akár százezer halálos áldozatot is követelhet, amivel kapcsolatban Trump kétkedésének adott hangot, majd felhívta a pódiumra Faucit, aki megerősítette, hogy az egymillió fertőzött és a százezer halott konzervatív becslésnek tekinthető, de a kiterjesztett szigorító intézkedések csökkenthetnek a számon.
Nemi erőszak miatt elítélt bűnözőket is szabadlábra helyeztek New Yorkban
Négy, erőszakos szexuális bűncselekményekért elítélt férfit helyeztek szabadlábra az amerikai büntetés-végrehajtási szervek, és közvetve New York állam kormányzójának utasítására. A szabadlábra helyezett elkövetők (további 46 társukkal egyetemben) a Monroe megyei seriff hivatalának fogdájában várták, hogy mi lesz a további sorsuk, ahová azért kerültek be, mert valamilyen módon megszegték feltételes szabadon bocsátásuk feltételeit.
A teljes tüdőt letámadja a koronavírus
Napról napra egyre többet tudunk arról, hogyan terjed az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2), hogyan betegíti meg az embereket, miképp alakul ki a súlyos esetekben nehezen legyűrhető, fertőző légúti és légzőszervi betegség (COVID-19), de mostanáig igazán nem volt képünk arról, hogy pontosan mit is művel a tüdővel. A washingtoni George Washington Egyetem (GWU) kórháza kiadott egy videót, amiből kiderül, hogy miért is nagyon veszélyes az a fajta tüdőgyulladás, amit ez a vírus okoz.
A zenész 69 évesen halt meg New Yorkban vasárnap, miután elkapta a koronavírust, írja a Deadline. A hírt az énekes lánya, Laura Merrill erősítette meg a Facebookon.
Tízmillió maszkot juttatna New Yorkba a korábbi NBA-sztár
Stephon Marbury, a New Jersey Nets és a New York Knicks egykori kosarasa a kínai kapcsolatait felhasználva tízmillió szájmaszkot juttatna a New York-i egészségügyi dolgozóknak, hogy ezzel segítse őket a koronavírus-járvány megfékezésében, írja a New York Post. Az NBA All-Star-csapatába kétszer is beválasztott Marbury Brooklynban született, 1999 és 2001 között a Nets, 2004 és 2009 között a Knicks játékosa volt, ami után több kínai csapatban is megfordult.
Trump nem fogja kifizetni Meghan és Harry védelmét
Miután Kanadából az Egyesült Államokba költözött a brit királyi családdal szakító Harry herceg és felesége, Meghan Markle, felmerült, hogy a biztonságukról állami szinten gondoskodjanak. Az amerikai elnök azonban nem hajlandó kifizetni ezt a költséget. Donald Trump a Twitterére azt írta, hogy nagy barátja és csodálója a királynőnek és a brit királyságnak, de az Egyesült Államok nem fogja kifizetni a védelmüket, azt nekik kell állniuk.
New York lett Amerika fertőzöttségi gócpontja
Naponta hatezer hívást kapnak a mentők a koronavírus miatt New Yorkban, ahol másfélszeresére emelkedett a riasztások száma, írja az MTI. A vasárnap esti adatok szerint eddig 776-an haltak meg a kór miatt a városban. Bill de Blasio polgármester közölte, hogy 400 további lélegeztetőgépet kért a szövetségi kormányzattól a város kórházainak, és figyelmeztetett, hogy utánpótlás nélkül a város egy hét alatt kifogyhat a kesztyűkből, maszkokból és más kórházi eszközökből. Andrew Cuomo kormányzó 965 halottról beszélt.
Vannak, akiknek már nincsenek kérdéseik,
És vannak, akik az Indexet olvassák!
Támogasd te is a független újságírást,
hogy ebben a nehéz helyzetben is tovább dolgozhassunk!
Kattints ide!