Kína 30 millió dollárt ad a WHO-nak
További Külföld cikkek
- Ismeretlen törzset találtak az Amazonas mélyén, felvételek készültek róluk
- Elképesztő ígéretekkel fordult rá az ünnepekre Donald Trump
- Meghalt egy nő, miután felgyújtották a New York-i metróban
- 20 év börtönt kaphat egy orosz nő, aki a reptéren akarta hagyni az újszülött gyermekét
- Nagyon bevásárolt az amerikai jobboldal Elon Muskkal
Kína 30 millió dollárt adományoz az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO) az új koronavírus okozta világjárvány elleni küzdelem támogatására – közölte Hua Csun-jing kínai külügyi szóvivő csütörtökön a Twitter oldalán. Rövid időn belül ez a második nagyméretű kínai adomány a WHO számára, márciusban ugyanis 20 millió dollárral segítették a szervezet működését.
China has decided to donate additional $30 million in cash to WHO to support its global fight against #COVID19, in particular strengthening developing countries' health systems. China already donated $20 million in cash to WHO on March 11.
— Hua Chunying 华春莹 (@SpokespersonCHN) April 23, 2020
Kína az adománnyal elsősorban a fejlődő országok egészségügyi ellátási rendszerét kívánják megsegíteni.
A WHO összesen 1 milliárd dollárt szeretne összegyűjteni, hogy ezzel is segítsék világszerte a koronavírus elleni harcot. Az adományok részben Kína válságkezelési tervének részét képezik. A 2019. végén Vuhanban kitört járvány megállítása óta Peking pénzadományokkal, a járvány által sújtott országok megsegítésével igyekezett helyreállítani az egészségügyi válsághelyzet kezelése kapcsán megingott nemzetközi megítélését, emlékeztet az MTI.
A nemzetközi sajtóban maszkdiplomáciaként emlegetett kampány keretében Kína védőmaszkokat és más egészségügyi felszereléseket adományoz bajba jutott országoknak, illetve megkönnyíti ezen árucikkek szállítását az érintett területekre – Magyarország is több mint 70 millió maszkhoz, illetve rengeteg egyéb védőfelszereléshez jutott Kínából.
A segítségnyújtó akciókat azonban egyes megfigyelők kritikusan értelmezik, úgy vélekedve, hogy Peking a járvánnyal kapcsolatos félretájékoztatást kívánja ezzel az eszközzel feledtetni, hogy a nemzetközi közösség ne kérje számon Kínán a világjárvány kialakulását.
A WHO Kína-barát gyakorlata vezetett részben oda, hogy Donald Trump amerikai elnök április 14-én bejelentette, hogy az Egyesült Államok felfüggeszti a WHO finanszírozását, mert szerinte az ENSZ szakosított szervezete nem megfelelően reagált a járványra. Azt állította, hogy az Egészségügyi Világszervezet elősegítette Kína félrevezető tájékoztatását a vírusról, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO vezetője pedig elfogult Peking iránt.