Nem maradhat következmények nélkül, hogy elmarasztalták Romániát
További Külföld cikkek
-
Harapófogóba kerültek a kárpátaljai magyarok
- Megfulladt a megbilincselt pszichiátriai beteg, akit nyolcan tepertek le
- Gyurcsány Ferenc: Őfelsége III. Károly brit király árnyékkormányával találkozik Dobrev Klára
- Brüsszeli forrásaink szerint jó, ha év végéig megkapjuk az uniós pénzeket
- A szlovák külügyminiszter nem mossa össze Orbán Viktort a szlovákiai magyarokkal
Klaus Iohannis román államfő felszólította a román alkotmánybíróságot (CCR), hogy vizsgálja felül azt a 2018-ban hozott döntését, amelyben elrendelte Kövesi felmentését a korrupcióellenes ügyészség (DNA) éléről - írja az MTI.
A jobboldali államfő szerint az EJEB döntése nyomán semmivé foszlott az alkotmánybíróság hitele, és elkerülhetetlenné vált a CCR működésének felülvizsgálatát is magában foglaló alkotmányos reform.
Ludovic Orban kormányfő, az államfőt támogató Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke azt sürgette, hogy a CCR ismerje el nyilatkozatban és hivatalos formában is vétkét.
A bukaresti igazságügyi tárca kedden közleményben jelezte: javasolni fogja, hogy Románia hívja vissza a Velencei Bizottságból Tudorel Toader alkotmányjogászt, aki 2018-ban igazságügyi miniszterként kezdeményezte és - a CCR határozata révén - az államfőnél is kikényszerítette a DNA-főügyész leváltását.
Valer Dorneanu, a CCR elnöke, volt szociáldemokrata házelnök szerint az EJEB döntése nem a román alkotmánybíróságot bírálja, és azt is megjegyezte, hogy a politikusokat semmi sem akadályozza meg abban, hogy módosítsák az alkotmánybíróság működéséről szóló törvényt.
Korábban írtuk: Elmarasztalta Romániát az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) az időközben európai főügyésszé választott Laura Codruta Kövesi ügyében, aki azért tett panaszt, mert 2018 nyarán eltávolították a román korrupcióellenes főügyészi tisztségből, írja az MTI.
Az ítélet szerint sérült Kövesi tisztességes tárgyaláshoz való joga, amikor a román alkotmánybíróság döntésének eleget téve a román államfő felmentette őt a korrupcióellenes ügyészség éléről. A volt főügyész kifogásolta: az alkotmánybíróság anélkül hozott megfellebbezhetetlen határozatot leváltásáról, hogy beidézte volna, és lehetőséget adott volna neki a védekezésre.
A végzés megállapítja: Románia megsértette a főügyész véleménynyilvánítási szabadságát is, Kövesit ugyanis azért mentették fel, mert bírálta a korrupció büntetésével kapcsolatos törvénymódosításokat. A főügyésznek éppenséggel munkaköri feladata volt, hogy véleményt nyilvánítson a korrupcióellenes büntetőjog módosításáról, de a jelek szerint Kövesi idő előtti felmentése az igazságszolgáltatás függetlenségét féltő bírák és ügyészek elhallgattatását célozta.
Kövesi nem kért kártérítést, de a strasbourgi döntést a román hatóságoknak figyelembe kell venniük, ha újabb ügyészségi vezetőt mentenének fel mandátuma lejárta előtt.