Trump végleg leállna a WHO pénzügyi támogatásával
További Külföld cikkek
- Túlélhető az atomcsapás a saját magánbunkerünkben?
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
- Helikopter ütközött egy kórház épületének Törökországban, négyen meghaltak
- Vádat emeltek a magdeburgi támadás elkövetője ellen
Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) folyósított hozzájárulás korlátlan időre szóló felfüggesztésével és az Egyesült Államok tagságának átgondolásával fenyegetett Donald Trump kedd éjjel a Twitteren - írta az MTI.
Az Egyesült Államok elnöke 30 napot adott a WHO-nak, hogy érdemben változtasson hozzáállásán, különben végleg leáll a finanszírozással, amelyet az ország részéről április 14-én függesztett fel. A WHO ügykezeléséről a világjárvány kezdeti, kínai szakaszával kapcsolatban itt olvashat bővebben.
Az elnök a mikroblogján közzétette azt a háromoldalas levelet, amelyet a Fehér Ház fejlécével Tedrosz Adhanom Gebrejeszusznak, a WHO igazgatójának címzett. „A levél önmagáért beszél” - írta.
A levélben az Egyesült Államok elnöke felidézte, hogy április 14-én miért függesztette fel átmeneti időre a szervezetnek nyújtott amerikai támogatást, kitért a kínai kormányzat általa vélelmezett hiányos és késedelmes járványügyi tájékoztatására és arra is, hogy amerikai álláspont szerint Hszi Csin-ping kínai elnök mikor és hogyan gyakorolt nyomást a WHO vezetőségére.
Az Egyesült Államok évi 4-500 milli dollárral támogatja a WHO-t, míg Kína körülbelül 40 millióval - idézte Trumpot a CNN.
Az elnök szerint „ha a WHO eljuttatta volna egészségügyi szakembereit Kínába, akkor objektív képet kapott volna a helyzetről”, felhívhatta volna a figyelmet arra, hogy a kínai hatóságok átláthatatlanul dolgoznak és akkor a járványnak nagyon kevés halálos áldozata lett volna.
Trump kritikája a WHO-val szemben úgy erősödött, ahogyan romlott a járványhelyzet az Egyesült Államokban. Bár az Egészségügyi Világszervezet valóban elfogadta a kezdetektől a kínai beszámolókat - például, amikor Peking még arról beszélt, hogy nincs súlyos járvány és a betegség nem terjed emberről emberre -, ám az Egyesült Államokban, elsősorban New Yorkban kialakult súlyos helyzethez hozzájárult a Fehér Ház hozzáállása is: Trump demokrata fake-nek tekintette a járványt januárban, majd arról beszélt, hogy ha mégis valódi a betegség, akkor annak távol tartására felkészült az ország. Egyik állítás sem állta meg a helyét, márpedig az országban már több mint 90 ezer halálos áldozatot követelő járvány és annak gazdasági következményei komoly veszélyt jelentenek a novemberi elnökválasztásra ékszülő Trumpra nézve.