Ítélet született a Hasogdzsi-ügyben Szaúd-Arábiában
További Külföld cikkek
- Mégsem akar szenátor lenni Donald Trump fiának felesége
- Lezuhant egy kisrepülőgép egy brazíliai üdülővárosban
- Túlélhető az atomcsapás a saját magánbunkerünkben?
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
Öt vádlott 20 évet, hárman 7 és 10 év közötti szabadságvesztést kaptak a szaúdi újságíró meggyilkolásáért. Az al-Arabíja hírportál jelentése szerint a Dzsamál Hasogdzsi újságíró 2018-as meggyilkolásának ügyében született ítélet végleges, fellebbezésnek nincs helye.
A dpa német hírügynökség írása szerint a bíróság enyhített az öt, 20 év szabadságvesztésre ítélt vádlott büntetésén, ugyanis tavaly még halálbüntetés fenyegette őket.
Az al-Arabíja szerint ez annak tudható be, hogy Hasogdzsi családja megbocsátott a vádlottaknak, az olajmonarchia törvényei szerint
ha az áldozat családja megbocsát, halálbüntetést már nem lehet kiróni az elkövetőre.
A halálakor a Washington Post amerikai lapnál rovatvezetőként dolgozó, a szaúdi királyi családdal szemben gyakran kritikus hangnemet megütő Dzsamál Hasogdzsival 2018. október 2-án végzett minden valószínűséggel egy szaúdi halálbrigád Isztambulban. Az újságíró a szaúdi külképviseletre ment ügyet intézni közelgő esküvője miatt. A 60 éves férfira azonban már várt a szaúdi csapat, az épületbe történő belépése után
rögtön megfojtották, majd testét feldarabolták és – nagy valószínűséggel savat használva – eltüntették.
A sivatagi királyságban tavaly januárban indítottak tizenegy ember ellen eljárást a gyilkosság miatt, a szóban forgó öt vádlottat halálra is ítélték. A másik háromra 24 év börtönbüntetést róttak ki.
Megfigyelők szerint Hasogdzsi likvidálását Mohamed bin Szalmán koronaherceg rendelte el, aki ezt tagadja. Mindazonáltal idővel némi felelősséget vállalt a történtekért, mondván, hogy a bűncselekmény az ő vezetése alatt történt.
Még ha a koronaherceg rendelte is el az újságíró halálát, nem fogják büntetőügyi felelősségre vonni, hiszen
ő a szaúdi trón várományosa, édesapja egészségének romlásával pedig jó ideje az ország de facto uralkodója.
A szaúdi trónörökös bűnrészességére utalhat az a felvétel is, amelyen Emmanuel Macron francia elnök megfeddi Bin Szalmánt a 2018-as G20 alatt. A világsajtóban megjelent kommentárok szerint a két vezető a gyilkosságról beszél, Macron pedig bírálja érte a koronaherceget.
"I'm worried." The French president, @EmmanuelMacron, conveyed “very firm” messages to Crown Prince Mohammad bin Salman at the #G20 over the Khashoggi murder and war in Yemen, according to an Elysee source. pic.twitter.com/BZ6u7rSty8
— DW News (@dwnews) December 2, 2018
A szaúdiak mellett Törökország is eljárást indított. Júliusban, távollétükben kezdődött meg a gyilkossággal vádoltak tárgyalása egy isztambuli bíróságon. A törökök 18 embert vádolnak emberöléssel, kettőt pedig bűnpártolással. Az említett két személy Ahmed al-Aszíri, a szaúdi hírszerzés akkori helyettes vezetője és Szaúd al-Kahtáni, a szaúdi koronaherceg volt tanácsadója.
Szaúd-Arábiában a főügyész azonban nem talált elegendő bizonyítékot Al-Aszíri és Al-Kahtáni ellen, és Ahmed al-Otejbít, az isztambuli főkonzulátus akkori vezetője is mentesült a vádaktól.
A hivatalos szaúdi verzió szerint Hasogdzsit haza akarták hurcolni, de az újságíró a dulakodás közben meghalt.
Forrás: MTI/Al Arabya/dpa
Borítókép: Dzsamál Hasogdzsi Fotó: AFP Fotós: Mohammed Al-Shaikh
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.