85 százalékkal csökkentik a palesztinok támogatását az arab országok
További Külföld cikkek
- Heten adták fel magukat a német rendőrségen a 2023-as antifa támadások miatt
- Egymást marják a nagyhatalmak az örök jég szigetéért
- Szijjártó Péter sokkal szorosabbra fűzné Magyarország és Románia viszonyát
- Botrány Csehországban: a tanítónő fegyverezte le az őt fenyegető diákot egy általános iskolában
- Már készül Románia a májusi elnökválasztásra, megkezdődött a külföldön élők regisztrációja
A palesztinok pénzügyi forrásainak elapadásához a koronavírus-járvány és az Öböl-menti országok Izraellel kötött békéje is jelentősen hozzájárult – számol be a Neokohn.
Az The New Arab és a palesztin pénzügyminisztérium adatai szerint Rámalláh március óta nem kapott támogatást arab országoktól, a külföldi segélyek 50%-os csökkenése mellett.
A Palesztin Hatóság összes bevétele idén körülbelül 70%-kal csökkent.
A palesztin kormány finanszírozása az év első hét hónapjában a felére esett a külföldi segélyek tekintetében. 2019-es 500 millió dollárról 255 millió dollárra idén, miközben az arab segély ugyanebben az időszakban 85%-kal lett visszafogva: a 2019-es 267 millió dollárról 38 millió dollárra.
Riyad Al-Maliki palesztin külügyminiszter sajtótájékoztatón igyekezett magyarázatot adni a finanszírozás hirtelen visszaesésének okaira. Azt állította, hogy:
Az arab országok többsége nem tartotta be az arab csúcstalálkozók határozatait, amelyek 100 millió dolláros pénzügyi biztonsági hálót biztosítanak a palesztinoknak az amerikai és izraeli szankciókkal szemben.
Ez a pénzügyi helyzet a koronavírus-járvány közepette következett be, akkor, amikor Izrael békét kötött az Egyesült Arab Emírségekkel és Bahreinnel.
Donald Trump elnök azt mondta Benjamin Netanjahu miniszterelnöknek, hogy „arra kérte a gazdag arab országokat, ne fizessenek a palesztinoknak” – állítja a The New Arab.
Nem tudjuk, hogy ez a koronavírus-járvány pénzügyi következményeinek eredménye volt-e, vagy az Egyesült Államok kérésének, ahogy Trump elnök mondta. De az eredmény ugyanaz. Sajnos az arab csúcstalálkozó döntéseit nem hajtották végre.
– mondta Al-Maliki.
A pénzügyi válság, valamint az arab és a külföldi segélyek visszaesése arra kényszerítette a Palesztin Hatóságot, hogy növelje belföldi hitelfelvételét és új bevételi források után kutasson.
Tavaly júniusban európai parlamenti képviselők alapos vizsgálatot kezdeményeztek, hogy kiderítsék: az európai adófizetők pénze hogyan kerül a palesztin terroristák kezébe. Az EP egyúttal ragaszkodott ahhoz, hogy meg kell szüntetni minden olyan törvényi kiskaput, amelyen keresztül a pénz kiáramolhat.
Az EU évente több százmillió eurót juttat el az adófizetők pénzéből a Palesztin Hatóságnak; körülbelül 50 millió eurót ad át negyedévente a Palesztinai Felszabadítási Szervezetnek, amely olyan szervezeteket finanszíroz, mint az Al-Aksza Mártírjainak Brigádjai, amely öngyilkos merényleteket hajtott végre Izraelben.
Nem támogathatjuk a terrorizmust uniós forrásokból; amíg vannak uniós források, ez nem történhet meg.
– mondta Várhelyi Olivér, az EU szomszédság- és bővítéspolitikáért felelős biztosa.
Személyesen fogok meggyőződni arról, hogy ez így legyen.