A kormányfő után az elnök is kész lemondani Kirgizisztánban
További Külföld cikkek
A biskeki elnöki hivatal közleménye szerint az államfő aláírta a rendeletet Kubatbek Boronov leváltásáról. A miniszterelnök távozásával együtt a kormány mandátuma is megszűnik, de az új kabinet létrejöttéig ügyvezetői minőségben irányítja az országot.
Boronov kedden nyújtotta be lemondását, miután aznap a központi választási bizottság érvénytelenítette a vasárnapi parlament választás eredményeit. Korábban arról adott hírt a helyi Kabar hírügynökség, hogy egyesült négy ellenzéki párt, a Haza, az Egység, a Köztársaság és a Reform párt, és Babanovot nevezte meg közös kormányfő-jelöltjének.
Szooronbaj Dzsejenbekov elnök előtte maga is közölte, hogy kész lemondani a belpolitikai válság rendezése érdekében, amint megalakul az új kormány.
Kész vagyok távozni a Kirgiz Köztársaság elnöki tisztségéből, amint visszatérünk a törvényesség útjára
– jelentette be az elnök hozzátéve, hogy próbál úrrá lenni a kaotikus helyzeten. Elemzők szerint azonban Dzsejenbekov elszigetelődött és a jövője bizonytalan, tekintettel arra, hogy az elmúlt 15 évben már két államfőt buktattak meg Kirgizisztánban.
A közép-ázsiai volt szovjet tagköztársaságban a múlt vasárnap tartottak választásokat, amelyeken az államfőhöz közel álló pártok kerültek be a törvényhozásba, de az eredményeket végül érvénytelenítették, miután a választáson induló 16 párt közül 11 is közölte, hogy nem ismeri el őket. A központi választási bizottság most azt javasolta, hogy két-három százalékra csökkentse a hétszázalékos a parlamenti bejutási küszöböt. Az egyhangúlag hozott döntést azzal indokolták, hogy így kevesebb olyan párt lenne, amely nem képviselteti magát.
Megfigyelők ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy a zűrzavart kihasználva önjelölt és másodrangú pártok önkényesen és gátlás nélkül ragadnak meg és osztanak el maguk között különféle tisztségeket az országos és önkormányzati hatalmi szervekben.
Fejetlenség és káosz uralkodik Kirgizisztánban
Nem egyértelmű, hogy ki gyakorolja a hatalmat.
Kirgizisztánban egy hete tartanak a választási csalások miatt kitört tömegmegmozdulások. A tüntetők elfoglalták a kormány székházát, az elnöki hivatalt, a parlamentet és a biskeki polgármesteri hivatal épületét, és kiszabadították a börtönből több elítélt politikust. A tiltakozók ellenőrzése alá került több nagyvállalat, bánya és más ipari létesítmény is. Azóta kiismerhetetlen a helyzet az országban, teljes a politikai zűrzavar.
A kirgiz nemzetbiztonsági tanács azzal a felhívással fordult a polgárokhoz, hogy mutassanak egységet az ország stabilizálása érdekében. A testület a törvényhozókat, a politikai pártok és ifjúsági mozgalmak, társadalmi szervezetek vezetőit arra kérte, hogy üljenek tárgyalóasztalhoz, és jussanak konszenzusra, hogy mielőbb működhessenek a hatalom legitim intézményei.
(Borítókép: A kirgiz parlamentbe be nem jutott ellenzéki pártok támogatói tiltakoznak a parlamenti választások eredménye ellen Biskek kormányzati negyedében 2020. október 5-én. Fotó: Vlagyimir Voronyin / MTI / AP)