Megvan az elnökválasztás győztese: Kína
További Külföld cikkek
- Beperlik az írók a Metát, mert szerintük műveiket felhasználták a cég MI-modelljének fejlesztéséhez
- Rendkívül értékes a magyar útlevél
- Letartóztatása után küldött váratlan üzenetet a venezuelai ellenzék vezetője
- Szijjártó Péter: A sok rossz hír mellett azért néha jön egy-egy jó is
- Elítélte a bíróság Donald Trumpot
Szaftos írásban élcelődik az amerikai választáson a kínai kormány angol nyelvű hírportálja, a Global Times. Nem kevés iróniával, a szerkesztőségi cikk a hagyományos nyugati értékek eróziójára hívja fel a figyelmet, aminek a most zajló, erőszakos tüntetésekbe torkolló választások adják meg az utolsó döfést.
Rendben lezajlik-e a szavazás és számíthatunk-e tiszta eredményre? Ha problémák adódnak, vajon Legfelsőbb Bíróság döntése meggyőzheti-e közvéleményt? Számíthatunk-e nagyobb lázadásokra a választások végeztével?
– kezdi cikkét a Global Times. Hozzáteszik, korábban mindig sikerült rendben lezárni a versenyt, hiszen az Egyesült Államok a nyugati világ legstabilabb demokráciája volt. Peking szerint azonban ez megváltozott.
A kialakult helyzet a politikai fanatizmus előretörését mutatja az Egyesült Államokban, de hozzátették, míg korábban csak a végeredmény volt bizonytalan, mára az egész választás azzá vált.
„Az Egyesült Államok, mint fejlett demokrácia számára ez biztosította az erkölcsi magasságot″
– aggódott a kínai pártsajtó. Nem hagyta ki a Global Times a koronavírus-járványt sem, a pekingi kommunikáció mindig igyekszik felhívni a figyelmet Washington katasztrofális válságkezelésére. Végezetül a Trump „abszurd és agresszív” Kína-politikájára tért ki a cikk, mint írták, az amerikai elnök ezzel nagyban hozzájárult a világban kialakult bizonytalan hangulathoz. „Sajnos a választás arra késztette a demokratákat, hogy egy kemény Kína-politikával álljanak elő” – írták, a kampány során Trump és Biden valóban egymásra licitálva próbálták bizonyítani, hogy győzelmük esetén melyikőjük lépne fel keményebben Kínával szemben.
Az amerikai politikai elit mégsem mer hozzányúlni a belső reformok piszkos, kemény munkájához. Inkább bevetették a régi trükköt: egymást, és a külvilágot hibáztatják
– írták.
Kusai Sándor korábbi pekingi nagykövet, Kína-szakértő szerint amennyiben így folytatódik az elnökválasztás, az Egyesült Államok akár geopolitikai pozícióját is elveszítheti.
„Ha nem tudják eldönteni, hogy ki lesz az Egyesült Államok következő elnöke, ha a vesztes fél a legfelsőbb bírósághoz fordul majd, azzal Kínának kedveznek – mondta a szakértő az Index megkeresésére. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem munkatársa szerint az amerikai események nem csak az Egyesült Államoknak ártanak. Maradandó kárt tesznek a nyugati demokrácia erkölcsi és politikai pozíciójában.
Amit Trump beszél, az ellentéte a demokráciának, a jogállamnak. Nonszensz, hogy az Egyesült Államok elnöke már a végeredmény előtt hitelteleníti a választások eredményét
– tette hozzá Kusai. Ahogyan az Index is megírta, az elnök korábban már pedzegette, hogy „jelentős csalások″ történnek a szavazatszámlálások alatt, ami szerinte nagyon „kínos” és „csalódást keltő”, és készen áll a legfelsőbb bírósághoz fordulni ezek miatt. Közben egyre több amerikai városban vonultak az utcára Trump és Biden hívei, több helyen a demonstráció erőszakba torkollt.
Kusai szerint Peking profi diplomáciával játssza majd ki az eseményeket. Miközben propagandacsatornáin keresztül rávilágít az Egyesült Államok kínzó problémáira, hivatalosan követni fogja a kínai diplomácia alapállását: a győztessel tárgyal, Peking ugyanis tiszteletben tartja más államok szuverenitását. Ez pedig kiélezi a két vetélkedő nagyhatalom közötti ideológiai szakadékot; míg a nemzetközi színtéren erkölcsi támpontokat diktáló Egyesült Államok a saját értékeit hazudtolja meg, a belügyektől tartózkodó, pragmatikus Peking sokkal jobb színben tűnhet fel.
„Ez komoly érveket ad a nyugati világ kritikájához. Ha Trump elmegy a végsőkig, nem lesz olyan, hogy amerikai modell″
– tette hozzá Kusai, ami komoly lépéselőnyt jelent Peking számára a két nagyhatalom közötti stratégiai játszmában. De presztízsveszteség ez az Európai Unió számára is. Míg ugyanis Brüsszel elsőként veri az asztalt, ha például tüntetéseket oszlat a belrausz kormány, de látványosan lapít, mikor Trump az egész kampányát a választások hiteltelenítésére építi fel, majd saját híveit tüzeli a szavazások számlálása közben.
„Érdemes lesz figyelni Peking reakcióit, mikor ezek után az Egyesült Államok, az Európai Unió a kínai választások tisztességes lefolytatására jelentkezik be, mint független megfigyelő” – tette hozzá.
(Borítókép: Isaac Wong/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)